Jump to content

Ερώτηση για Echinodorus


spdm

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα του Aquazone

Θέλω τη συμβουλή σας σχετικά με ένα φυτό του ενυδρείου μου .

¨Έχω φυτέψει πρόσφατα ένα Echinodorus Grandifolius στο ενυδρείο μου στο οποίο δεν υπάρχει υπόστρωμα και παροχή CO2 .

Τοποθετώ απλά ταμπλέτες και λιπάσματα της Sera .

Θέλω να ρωτήσω αν θα μπορέσει να αναπτυχθεί ?

Επίσης το φυτό έχει αρκετό ύψος μπορώ με κάποιο τρόπο να το κλαδέψω και να το μεταφυτέψω η αυτό θα το κατέστρεφε ?

Ευχαριστώ

;)

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό αυτό δεν είναι προβληματικό εάν το χαλίκι σου δεν είναι υπερβολικά χοντρό. Τότε με της ταμπλέτες πιστεύω να αναπτύσσεται. Βασική είναι και ή λίπανση με σίδηρο, οι περισσότεροι Echinodorus έχουνε μια ευαισθησία στην έλλειψη σιδήρου. Επίσης το φυτό αυτό έχει την τάση να βγάλει τα φύλα του πάνω από την επιφάνια του νερού με αποτέλεσμα μέσα στο νερό να έχεις μόνο κοτσάνια. Προτού συμβεί αυτό κλάδευε τα φύλλα που φτάνουν στην επιφάνια. (όχι όλα με μιας) έτσι δίνης το ερέθισμα να βγάλει και λίγο κοντότερα φύλα που μένουν μέσα στο νερό. Δεν γνωρίζω το ύψος του ενυδρείου σου αλλά το φυτό αυτό φτάνει τους 50 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Χρήστο

Αν επιχειρήσω να κόψω κάποια φύλα σε πιο σημείο να το κάνω?

Στο κόψιμο θα βγουν τα νέα ή από τη ρίζα του επίσης αυτά που κόβονται φυτεύονται η πέταμα?

Τώρα που βρήκα γνώστη πλάκωσα στις ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Κόφτα και άσε ένα κοτσανάκι γύρο στα δύο εκατοστά από την ρίζα, το φύλο το πετάς δεν φυτεύετε η Echinodorus όταν έρθει ο καιρός τους βγάζουν από μόνή τους νέα φυτά. η Echinodorus ανάλογα με το είδος και της συνθήκες έχουνε το λιγότερο όταν μεγαλώσουν 20 φύλα και φτάνουν τα 50. Εσύ θα προτιμάς να κόβεις τα παλιά εξωτερικά φύλα ή αυτά που πάνε καρφί προς τα πάνω και βγήκαν είδη έξω από το νερό.

Βασικά όμως για κοντά ενυδρεία θα σου έλεγα να Βάλης κάποιο Echinodorus με όσο γίνετε κοντότερο κοτσάνι και να μην φουντώνει πολλή για να φαίνεται το φύλο μέσα στο νερό, όπως παράδειγμα Echinodorus horemanii τον πράσινο που φτάνει τους 50 πόντους γιατί ο κόκκινος φτάνει τους 70 πόντους. Εαν θέλεις ακόμη πιο κοντό βάλε τον Echinodorus parviflorus, αυτός μεγαλώνει γύρο στα 25 με 30 εκατοστά εάν έχει καλό φωτισμό και ελεύθερο χώρο να απλωθεί αλλιώς μπορεί να φτάσει και τους 40 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Μου άρεσε το συγκεκριμένο φυτο και το τοποθέτησα πιστέυω θα το συμορφώσω με τις συμβουλες σου

See you

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...