Jump to content

Άρρωστα Zoanthus?


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Στην δική μου περίπτωση που απο τηνσ τιγμή που θα συσκευαστούν περάσουν 6+ ώρες μέχρι την στιγμή που θα τα ανοίξω στο σπίτι μου, μόλις τα παραλάβω τα ντιπάρω στο νερό τους? Ή τα κάνω προσαρμογή σταγόνα σταγόνα και τα ντιπάρω στο νερό μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειαζονται προσαρμογη τα ζωανθους Παναγιωτη.Πολλες φορες σε εισαγωγες ερχονται και χωρις καθολου νερο στη σακουλα τους.

Βαλε νερακι απο το ενυδρειο σου και ντιπαρε τα.

Link to comment
Share on other sites

Oχι Νικο,δε σ'εμοιαζε καθολου :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

χαχαχαχα ειδες τι παθαινει κανεις αμα γραφει γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Τα πρασινα ζωανθους που είχαν το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτά:

http://www.reefhotspot.com/store/images/large/czoassdfgghtr.jpg

Το μέγεθος του κεφαλιού τους είναι σαν το νύχι του αντίχειρα σας.

Πάνε καλά, και παρατήρησα ότι το παλαιότερο κεφάλι που είχε προσβληθεί και ήταν ακέφαλο, παρατηρ'ω ότι αρχίζει και αναγενιέται.

Αλλά έχω και πιο κακά νέα.

Τα watermellon μέρα με την μέρα ανοίγουν όλο και λιγότερα. Έχω την εντύπωση πως πάνε να καούν. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Όλες οι ποικιλίες που εχω τα πάνε περίφημα! Και το βράδυ τους την πέφτουν τα κοπίποδα όπως έκαναν και παλιότερα με μια αποικία με κόκκινα ζωανθους που τελικά κάηκαν!

Τι λέτε να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει παίξει.....τα δικά μου τα dipαρα όλα και όλα άνοιξαν μια χαρά....ακόμα και τα καρπούζια......:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το παίζει...

Μάλλον θα είναι το 2ο φραγκ απο ζοανθους που θα χάσω!!!

Τα σκληρά ζουν και βασιλεύουν!

Πιστεύω τα ενοχλούν τα αμφίποδα το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το παίζει...

Μάλλον θα είναι το 2ο φραγκ απο ζοανθους που θα χάσω!!!

Τα σκληρά ζουν και βασιλεύουν!

Πιστεύω τα ενοχλούν τα αμφίποδα το βράδυ!

Κανένα ψάρι να τα κυνηγάει έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το παίζει...

Μάλλον θα είναι το 2ο φραγκ απο ζοανθους που θα χάσω!!!

Τα σκληρά ζουν και βασιλεύουν!

Πιστεύω τα ενοχλούν τα αμφίποδα το βράδυ!

Για να σου φύγουν οι αμφιβολίες βάλε ένα wrasse ή μανδαρίνο να στα ξεπαστρέψουν.Στο δικό μου πριν βάλω wrasse γινόταν πάρτυ από κοπίποδα και δεν είχα απώλειες.Μιλάμε για πλυθησμό μεγάλο.Εκτός από ένα φραγκ με κόκκινα by babanrilios που άνοιξαν για κανα μήνα και από τότε είναι κλειστά,χωρίς να σαπίσουν όμως.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εμφανιζετε κανενα σκουλικι?

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι κάνουν αμάν να έχουν τέτοια καρκινοειδή στο ενυδρείο τους όπως αμφιποδα και κοπιποδα και εσείς θέλετε να ξεπαστρέψετε?

Παναγιώτη προφανώς κάποιο παράσιτο έχει μεταφερθεί από κάποιο κοράλλι στο ενυδρείο σου γιαυτο συμβαίνουν όλα αυτά και αν είναι έτσι τα πράγματα είναι δύσκολα! Τα παραπάνω μόνο να ενοχλήσουν μπορούν τους ζοανθους όχι να τους καταστρέψουν!

Link to comment
Share on other sites

μηπως εμφανιζετε κανενα σκουλικι?

Όχι! Το έψαξα. Τα σκουλίκια που έχω είναι άκακα.

Άλλοι κάνουν αμάν να έχουν τέτοια καρκινοειδή στο ενυδρείο τους όπως αμφιποδα και κοπιποδα και εσείς θέλετε να ξεπαστρέψετε?

Παναγιώτη προφανώς κάποιο παράσιτο έχει μεταφερθεί από κάποιο κοράλλι στο ενυδρείο σου γιαυτο συμβαίνουν όλα αυτά και αν είναι έτσι τα πράγματα είναι δύσκολα! Τα παραπάνω μόνο να ενοχλήσουν μπορούν τους ζοανθους όχι να τους καταστρέψουν!

Οι ζωανθοί αυτοί τελικά πάνε προς την φθίνουσα. Σήμερα δεν άνοιξε κανένα κεφάλι και ήδη έχουν αρχίσει να καίγονται.

Λέτε να φταίει η κυκλοφορία και ο φωτισμός? Δεν ξέρω. Αλλά αν ήταν όλα αυτά υψηλά δεν θα είχαν πρόβλημα και τα άλλα?

Πλέον, θέλω να βρω κάποια συγκεκριμένα κομμάτια που ψάχνω σε μαλακά κοράλια και ζοανθους, και θα γεμίσει sps μιας και μου αρέσουν και μου βγαίνουν!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη να μας έβαζες μια καθαρή φωτογραφία ώστε να δούμε το μέγεθος του προβλήματος?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη να μας έβαζες μια καθαρή φωτογραφία ώστε να δούμε το μέγεθος του προβλήματος?

Συμφονίξ και επαυξάνιξ!

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι που θα ανοίξουν και τα φώτα.

Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα ζωανθούς τα ενοχλούν πάρα πολύ τα αμφίποδα. Τα palys και τα button επειδή είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος δεν ενοχλούνται τόσο.

Όταν κλείνουν τα φώτα μιλάμε είναι σαν σμήνος τα αμφίποδα. Κάτι σαν Ζωντανός Θρύλος ένα πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκτός απο υπερβολικά αμφίποδα έχω και υπερβολικά vermetid tubes(snails) με αποτέλεσμα τα ζοανθους που είναι κοντά τους και τα πλοκάμια των vermetid ακουμπάνε τα ζοα είναι κλειστά.

Όπως αυτή την φωτό:

http://www.captivereefs.com/forum/attachments/corals/vermetid-snails-bugging-polyps-imag0916.jpg-4845d1335145609

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη βάλε θηρευτή άμεσα!

Όταν λές θηρευτή?

Εν τω μεταξύ τα σπάω με το χέρι, και μετά απο κανα μήνα ξαναγίνονται όπως ήταν.

Ξέρεις κώστα, δεν θέλω για καθετί που βλέπω να βάζω και κάτι. Γιατί αυτό που θα βάλλω θα φέρει άλλο πρόβλημα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε έναν μανδαρίνο για αρχή.Δεν θα φέρει προβλήματα,είναι όμορφο ψαράκι για οποιοδήποτε ύφαλο και θα κρατήσει τον πληθυσμό των αμφι-κοπιπόδων σε normal πλαίσια....

Link to comment
Share on other sites

Mιας και άνοιξα το θέμα αυτό, να αναφέρω πως έχω και κάμποσα τέτοια σε διάφορα βράχια του ενυδρείου μου. Βγαίνουν έξω πιο πολύ όταν είναι κλειστά τα φώτα.

Κυματίζουν με την κυκλοφορία.

Τι είναι?

Και είναι κακά?

http://www.captivereefs.com/forum/attachments/identification-forum/hydroid-something-else-017.jpg-3107d1310574986

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω όμως κανέναν απο τους θαλασσινούς να μου λέει αν είναι κακά και αν πρέπει ή όχι να τα αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

τα πρώτα τα έχω,ακακα μου φαίνονται,κολλημένα σε κορμους lps χωρίς πρόβλημα.το 2ο εμφανίζεται

όταν ταΐζεις;είναι σαν μαστίγιο από τα σκουλήκια και συγκρατούν τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...