Jump to content

προβλημα με corydoras albino


Guest orck

Recommended Posts

εχω 5 (πλεον) cory albino στο ενυδρειο μου, ενω οταν τα αγορασα ηταν ιδιαιτερα κινητικα, τρεχαν ολη μερα μεσα στο ενυδρειο τωρα τα περισοτερα απλα καθονται στο χαλικι η στα φυλα της ανουμπιας, ηδη εχω χασει το ενα (το βρηκα νεκρο και το απομακρυνα) εμφανισιακα δεν εχουν καποιο προβλημα, γενικοτερα εχουν μια μεγαλυτερη κινητηκοτητα οταν τα ταιζω αλλα και αυτη ειναι καπως περιορισμενη

θα ηθελα την γνωμη σας

υποψην οτι ειναι το πρωτο μου ενυδρειο, δεν εχω αλλο μερος να τα βαλω για να αναρρωσουν

το ενυδρειο ειναι 120λ με λιγα ξυλα λιγα ευκολα αληθινα φυτα μεσα υπαρχουν μεσα επισης νεον, κλοουν, πλεκοστομος οι τελευταιες μετρησεις ειναι Nh3/Nh4=0, No2=0, No3=40, Kh=6, Gh=11, Ph=7,5

Link to comment
Share on other sites

εχεις υψηλα νιτρικα καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και σε τι ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

-Φιλε μου καλη σου μερα!Καλα θα ηταν να κανεις μια αλλαγη νερου 30-35% ωστε να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο 30(10-15 ειναι καλα).

Με τον τροπο αυτο θα οξυγονωσης το νερο σου εμμεσα και ως ενα βαθμο, πραγμα που θα βοηθησει πιστευω και στα corry's σου που μαλλον το εχουν αναγκη.Ισως και μια καλυτερη αναταραξη της επιφανειας του νερου ωστε να γινεται καλυτερα η οξυγονωση του νερου θα ηταν αναγκαια.

Αυτα προς το παρον, πιστευω να βοηθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις υψηλά νιτρικά και θα πρέπει να τα ρίξεις - το πολύ στο 20. Τα corys θέλουν ψιλό χαλίκι και καθαρό πυθμένα και πρέπει να φροντίζεις εσύ γι' αυτό με τον τακτικό καθαρισμό του. Δεν ξέρω τι τα ταίζεις, αλλά νομίζω ότι και αυτό είναι ένα θέμα που θέλει προσοχή. Θα έλεγα ακόμα ότι χρειάζεται καλή κυκλοφορία του νερού στα χαμηλά επίπεδα και ικανοποιητική οξυγόνωση. Αλλο θέμα που πρέπει να προσέξεις είναι η σταθερή και σωστή θερμοκρασία. Διάγνωση δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει μόνο με αυτά τα στοιχεία... Συχνές αλλαγές νερού σε τέτοιες περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφεις, μπορεί να βοηθήσουν. Τέλος πιστεύω ότι αυτά τα ψάρια μάλλον χρειάζονται λίγο πιο μαλακό νερό και λίγο χαμηλότερο ρΗ για τη σωστή διαβίωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

περιπου καθε δυο εβδομαδες και αλλαζω το 30% του νερου

με οσα εχω διαβασει δεν ειχα καταλαβει οτι το 40 no3 ειναι πολυ γιαυτο και δεν επισπευσα την αλλαγη νερου

τωρα μολις εκανα μια αλλαγη νερου και θα ξαναμετρησω να δω τι γινεται

μηπως πρεπει να ανεβασω λιγο την θερμοκρασια;

εχεις υψηλα νιτρικα καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και σε τι ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δεν γνωριζω πολλα για τα albino αλλα οταν ειχα 5 απο αυτα σε φυτεμενο ενυδρειο με σωστες τιμες νερου σε δυο μηνες απεβιωσαν ολα χωρις να χασω αλλο ειδος ψαριου.προτιμησα αντι να παρω παλι απο το ιδιο ειδος να αγορασω τα bronze _δεν ειναι το ιδιο ομορφα το ξερω αλλα τουλαχιστον μου καθαριζουν τον πυθμενα_μου εχουν πει οτι ειναι πιο ανθεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή θερμοκρασία για τα corys είναι γύρω στο 24-25. Αλλαγές πρέπει να κάνεις κάθε εβδομάδα και όχι κάθε 15. Και όταν παρουσιάζονται προβλήματα τέτοιου είδους, κάθε 3-4 ημέρες. Προσωπικά δεν θεωρώ τα corydoras εύκολα ψάρια και κακώς τα δίνουν όλοι τόσο "ελαφρά τη καρδία" σε αρχάριους με νέα ενυδρεία και χωρίς την απαραίτητη εμπειρία. Γι' αυτό και είναι πάρα πολλές οι αναφορές για αποδεκατισμό τους. Θέλουν ειδικούς χειρισμούς για να μην έχουν προβλήματα, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις όλες τις κατάλληλες πληροφορίες αλλά και ευχέρεια στον έλεγχο των διάφορων παραμέτρων του ενυδρείου σου, που είναι ο μικρόκοσμός τους.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα ηθελα να σας ευχαριστισω ΟΛΟΥΣ για την πολυτιμη βοηθεια

τελικα εκανα λαθος με το τεστ Νο3 δεν ηταν 40 αλλα 10 θυμομουν οτι ειχα δει το πιο κοκκινο χρωμα αλλα βρηκα τις σημειωσεις μου και ηταν τελικα 10

παρακατω στελνω την φωτογραφια απο ενα ψαρακι, ειναι οπως το περιεγραψα πριν, συνηθως καθονται στο χαλικι, και οταν ριχνω φαγητο δειχνουν ενδιαφερον αλλα μειωμενο, σημειωση οτι δεν ειναι ολα ετσι

τα αλλα ψαρια ειναι μια χαρα

(αρχιζω να σκεφτομαι να τα βαλω ολα στον κουβα που κανω τις αλλαγες νερου)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφια φαινεται ενας ερυθρος χρωματισμος στην κοιλιακη χωρα.... ειναι ετσι και τα υπολοιπα?

μηπως προκειται για πληγωμενο απο δαγκωνια κλοουν?

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο πλεον δεν ειναι μαζι μας ;)

ναι φαινεται σαν να εχει κοκκινο αιμα στην κοιλιακη χωρα, πριν πεθανει εκανε κατι τρελα (κολυμπουσε αναποδα με την κοιλια επανω κλπ)

το πρωτο που πεθανε δεν ειχε τετοιο χρωμα στην κοιλια του αλλα ειχε τα ιδια συμπτωματα νωχελικοτητας

οσες φορες τα εχω παρατηρησει δεν εχω δει να τσακωνονται με τα κλοουν, οκ μερικες φορες υπαρχε μια αψιμαχια για την ταμπλετα αλλα ειναι πως να το πω πολυ ηρεμος καυγας, πλησιαζει το κλοουν και φευγει το κορυ αμεσως χωρις πολα πολα

στη φωτογραφια φαινεται ενας ερυθρος χρωματισμος στην κοιλιακη χωρα.... ειναι ετσι και τα υπολοιπα?

μηπως προκειται για πληγωμενο απο δαγκωνια κλοουν?

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο σου? :D

εχεις κανει σωστο στρωσιμο? ;)

Link to comment
Share on other sites

περιπου 1 μηνα τρεχει, νομιζω οτι εχω κανει σωστο στρωσιμο με αμμωνια, επερνα μετρησεις καυε 3-4 ημερες και στον μηνα επανω τα τεστ μου εδειξαν οτι ειμαι οκ

τελικα σημερα θα τους κανω διαιτα και αυριο θα τα ταισω αρακα να δω πως πανε

ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο σου? :D

εχεις κανει σωστο στρωσιμο? ;)

Link to comment
Share on other sites

τα corydoras ειναι ευαισθητα στην ποιοτητα νερου και δεν συνιστωνται για πρωτα ψαρια σε νεο ενυδρειο...

η παραμικρη διαταραχη στις τιμες αμμωνιας, νιτρωδων ειναι μοιραια.

επισης μεγαλο ρολο παιζει και το υποστρωμα με δεδομενο οτι συνεχως σκαλιζουν το χαλικι, αν δεν ειναι εντελως καθαρο.... ;)

εγω δεν πιστευω οτι ειναι καθαριστες του συστηματος, με την εννοια του σκουπιδιαρη, διοτι τρωνε μονο φρεσκια τροφη απο τον πυθμενα, δεν τρωνε σαπισμενη τροφη, φυλλα, αλγη!

μια καλη ενδειξη οτι το ενυδρειο εχει στρωσει, ειναι η παρουσια πρασινης αλγης σε καποια σημεια του τζαμιου ή σε πετρες. ετσι ξερεις οτι υπαρχουν μικροοργανισμοι για να ''μαλακωσουν'' το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την φωτο κατι φαινεται στην ραχη του αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι αντανακλαση?

μια πιο καθαρη φωτογραφια θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...