Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας. Σπουδάζω Βιολογία και σε μια πρόσφατη εκδρομή με τη σχολή μου μάζεψα ένα μικρό βατραχάκι, είδος Hyla arborea γνωστό κι ως "βατράχι των δέντρων". Το έβαλα σε ένα ενυδρείο αρκετά μεγαλύτερο από το μέγεθός του ώστε να είναι άνετο, διακόσμησα με κλαδιά και φύλα κι έχω και νερό αλλά όσο είναι εκεί δεν είναι ιδιαίτερα ενεργητικό. Επίσης, αν και προμηθεύτηκα τροφή για βατράχια ( κάποια αποξηραμένα σκουληκάκια ) τα αγνοεί επιδεικτικά. Μπορεί να μου δώσει κάποιος καμιά συμβουλή?

( είναι ένα πανέμορφο μικρούλι [2,5 cm] λαχανί κοριτσάκι :) )

Έγινε επεξεργασία - athensbd
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το αφήσεις εκει που το βρήκες .............δεν θα περασει καλυτερα στο ενυδρείο απο οτι στο φυσικο του περιβάλλον , εχεις μεσα καποιο φιλτρο???μπορει να πνιγει πολυ ευκολα σε πολυ νερο ο καθε βατραχος θελει συγκεκριμένες θερμοκρασιες αλλα και στησιμο δεν νομιζω να αντεξει το καλοκαιρι στο ενυδρειο............. αν θες να ασχοληθείς με αμφιβια κτλ παρε απο καποιο εξειδικευμένο μαγαζι που θα ξερουν και τι αναγκες εχει ...αν θες μπορω να σου στειλω με πμ ,

γραψε και σε αυτο το φορουμ που ειναι ειδικοί στα ερπετα και αμφίβια

http://www.reptilesgreece.com/forum/

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το αφήσεις εκει που το βρήκες .............δεν θα περασει καλυτερα στο ενυδρείο απο οτι στο φυσικο του περιβάλλον , εχεις μεσα καποιο φιλτρο???μπορει να πνιγει πολυ ευκολα σε πολυ νερο ο καθε βατραχος θελει συγκεκριμένες θερμοκρασιες αλλα και στησιμο δεν νομιζω να αντεξει το καλοκαιρι στο ενυδρειο............. αν θες να ασχοληθείς με αμφιβια κτλ παρε απο καποιο εξειδικευμένο μαγαζι που θα ξερουν και τι αναγκες εχει ...αν θες μπορω να σου στειλω με πμ ,

γραψε και σε αυτο το φορουμ που ειναι ειδικοί στα ερπετα και αμφίβια

http://www.reptilesgreece.com/forum/

+1 :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να το αφήσω ελεύθερο εκεί που το βρήκα δεν γίνεται γιατί ήταν Πελοπόννησο και πλέον είμαι Αθήνα. Και το συγκεκριμένο το γλίτωσα από δειγματοληψία ( δηλαδή από κει που θα το βάζαμε σε οινόπνευμα και θα πήγαινε για μελέτη στο Πανεπιστήμιο το βαλα σε νερό και το πήρα σπίτι ). Οπότε αν δεν τα καταφέρω εγώ θα πάει στο βαζάκι του με το οινόπνευμα :/ Πάντως φαίνεται ότι είναι νυκτόβιο γιατί σήμερα το πρωί είδα μια μείωση στα σκουληκάκια μέσα στο ενυδρείο. Όχι δεν έχει φίλτρο, έχει λίγο νερό κάτω, πετρούλες και φυτά όπως στο φυσικό του περιβάλλον. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως! :)

Έγινε επεξεργασία - athensbd
Link to comment
Share on other sites

Μου κίνησε το ενδιαφέρον το θέμα και βρήκα ότι :

Θέλει ένα μικρό δοχείο με καθαρό αποχλωριωμένο νερό διαθέσιμο κάθε στιγμή.

Υγρασία 60% την ημέρα και το βράδυ να ανεβαίνει λιγάκι.

Λάμπα UVB 2% - 5% για 12 με 14 ώρες.

Το νερό πρέπει να αλλάζεται κάθε μέρα για να μην ανέβει η αμμωνία και για να μην αναπτυχθούν βακτήρια. Επίσης χρειάζεται καλό καθαρισμό των διακοσμητικών και απομάκρυνση αντικειμένων που έχουν αρχίσει και σαπίζουν.

Αυτά. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

επίσης ξέχνα την τυποποιημένη τροφή εμπορίου. Πας πλέον στα μαγαζιά, αφού έχεις αποφασίσει ότι θα το κρατήσεις, προμηθεύεσαι με τον κατάλληλο εξοπλισμό (λάμπες θέρμανσης- ακτινοβολίας, fogger, σκόνη Ca:Ρ αναλογίας 2:1) και από τροφή θα τους ζητήσεις ζωντανούς γρύλους και mealworm (έχουν πάντα στους τομείς τον ερπετών τα πέτ σοπ).

Προτίμησε τους γρύλους, μιας και είναι νυχτόβιο ζώο που σπάνια δραστιριοποιήτε την μέρα, οπότε και δεν θα του κινήσει την περιέργεια το σκουλίκι σε αντίθεση με τον γρύλο.

Είναι αναμενόμενο πως ένα wild caught ζώο, δεν μπορεί να φάει τυποποιημένη τροφή εμπορίου

Απλά ενημερωτικά, το δέρμα του έχει μικρή τοξικότητα, άκακη για τον άνθρωπο αλλά μπορεί να σου παρουσιάσει μικρο ερεθισμούς στα χέρια

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Όντως, τελικά τρώει με μεγάλη όρεξη μυρμήγκια μικρά έως μεσαία που είναι και στο διαιτολόγιο του. Θα περάσω κι από pet shop να προμηθευτώ και τα παραπάνω και θα δω για τους γρύλους, κυρίως για να δω σε τι μέγεθος υπάρχουν γιατί είναι και μια σταλιά πλάσμα μην καταλήξουμε ο γρύλος να φάει το βατράχι :P

Και πολύ καλή η παρατήρηση με την τοξικότητα γιατί έχει την τάση να σκαρφαλώνει πάνω μου ( χέρια, ώμοι, μαλλιά! )

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, σε κάποια εξειδικευμένα καταστήματα σαυρών θα βρείς γρύλους πολύ μικρού μεγέθους (ανήλικους size 1-2) που είναι σαν χοντρά μυρμήγκια φαντάσου....

Βάλε μας καμιά φωτό να δούμε πως είναι το terarium του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...