Jump to content

Δευτερο ενυδρειο


zapetros

Recommended Posts

Αυτο ειναι το δευτερο ενυδρειο μου .Το πρωτο ειχε παρουσιαστει σε αλλο ποστ.Βεβαια ειναι ακομη στα σπαργανα και δεν εχει γινει ετσι οπως ακριβως το θελω.Οτι παρατηρησεις εχεται θα ληφθουν υποψην

post-1498-1171301857.jpg

post-1498-1171301879_thumb.jpg

post-1498-1171301918_thumb.jpg

post-1498-1171301959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:D είναι πανέμορφο! Φτου μην το ματιασω... ;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα θελει αρκετη δουλεια ακομα

Link to comment
Share on other sites

Δεν με λενε Γιωργο αλλα Πετρο.Το υποστρωμα ειναι Jbl classic λιπασματα χρησιμοποιω bio vert, aquaflorin ,ferroflorin ,kent crow,seachem potassium,ocean nutricion.Η αναπτυξη των φυτων ειναι ταχυτατη.φυσικα υπαρχει ph controler με co2 και διπλη φιλτρανση απο ενα εσωτερικο juwel και ενα eheim 2217 classic.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το ενυδρειο σου..

Πες μας λιγα λογια για τον εξοπλισμο σου..φωτισμο,μετρησεις κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμος 2*30 βατ 12 ωρες την ημερα με χρονοδιακοπτη.μετρησεις νερου Ph 7,kh 5, gh 5, fe 0.4, Po4 0.2,No2 0,No3 25,Nh3/Nh4 0.μετρησεις γινονται καθε εβδομαδα και αλλαγη νερου 20% καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή όμορφο, αλλά το κυριότερο για μένα είναι ότι τα ψάρια που έχεις μέσα θα το λατρεύουν μιας και προέρχονται από έντονα φυτεμένο φυσικό περιβάλλων. ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραίος συνδυασμός Πετρο συνχαρητηρια για το ενυδρειο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το δευτερο ενυδρειο μου .Το πρωτο ειχε παρουσιαστει σε αλλο ποστ.Βεβαια ειναι ακομη στα σπαργανα και δεν εχει γινει ετσι οπως ακριβως το θελω.Οτι παρατηρησεις εχεται θα ληφθουν υποψην

αμα ειναι τοσο ωραιο απο τωρα φανταζομαι ποσο ωραιο θα ειναι αργοτερα.πολυ καλο!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζούγκλα μου αρέσει αυτή η αναρχία κάτι που αρέσει είμαι σίγουρος και στα ψάρια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου συνέχισε την καλή δουλειά. :thumbup::):band::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις τι λαμπες εχεις? Επισης με ενα πιο σκουρο φοντο ισως εδειχνε καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Νομίζω ότι το ενυδρείο πάσχει από έλλειψη βάθους. Ο τρόπος που έχουν τοποθετηθεί τα φυτά δείχνει βιασύνη στο φύτεμα. Βέβαια πιθανόν να το αδικούν οι φωτογραφίες αλλά παρατηρώ ότι τα ίδια φυτά υπάρχουν διάσπαρτα στο ενυδρείο δημιουργώντας την αίσθηση του "τα έβαλα απλά για να γεμίσει". To ίδιο ισχύει και για τις ρίζες.

Κάνε ένα πλάνο του aquascape στο μυαλό σου ή σε χαρτί και προσπάθησε να διαμορφώσεις το πλάνο σύμφωνα με αυτό.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σκουρο φοντο μαυρο για την ακριβεια οσο για το φυτεμα εγινε εσκεμενα με διαφορα φυτα ανακατεμενα γιατι απλως δεν ηθελα να βαλω τα ιδια φυτα μαζι.Σιγουρα δειχνει αναρχο αλλα μην ξεχναται οτι δεν εχει ολοκληρωθει το setup.Παντως ευχαριστω για τις παρατηρησεις και σιγουρα θα ληφθουν υποψην.Ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι 2*30 watt.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι μου αρέσει που τα φυτά δείχνουν άτακτα..

θέλει τέχνη για να πετύχεις αυτό που λέμε "επιμελώς ατημέλητο"

είναι πιο φυσικό..

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντα οι γνωμες και τα γουστα θα διαφερουν μιας και ειναι υποκειμενικα .Οταν λοιπον εκανα αυτην την παρουσιαση την εκανα να ακουσω σχολια -παρατηρησεις -προτασεις θετικες και αρνητικες με σκοπο παντα την βελτιωση.Αυτος ειναι ο στοχος της παρουσιασης που γινεται σε αυτο το φορουμ απο ανθρωπους που γνωριζουν πεντε πραγματα απο αυτο το υπεροχο χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πολύ ωραίο το ενυδρείο σου μπράβο. Το θέμα της "ζούγκλας" προσωπικά μου αρέσει ως ένα σημείο. Στο κάτω κάτω σίγουρα μερικά θέματα είναι υποκειμενικά και δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε όλοι για το τί είναι πιο ωραίο. Αν ήταν έτσι τα πράγματα τότε θα έπρεπε όλοι να φτιάχνουμε ενυδρεία τύπου ΑΜΑΝΟ ??

Νομίζω ότι το αδικούν οι φωτογραφίες. Είχες αναμμένα τα φώτα του δωματίου όταν φωτογράφιζες ??

Να έχεις κλειστα τα φώτα, να αφήνεις μόνο εκείνα του ενυδρείου, και να αυξομειώνεις διάφραγμα και ταχύτητα ώστε να πετυχαίνεις καλύτερη έκθεση. Π.χ. με F3.2 και ταχύτητα 1/30 sec αλλά και με άλλους συνδυασμούς θα είχες ίσως καλύτερα αποτελέσματα. Αν πάλι είχες σβηστά τα φώτα του δωματίου ίσως και πάλι επειδή είναι αρκετός ο φωτισμός του ενυδρέιου μήπως τις έβγαλε με αυτόματο (αν όντως έγινε έτσι).

Καλή συνέχεια !

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Η εξελιξη με νεες φωτο

post-1498-1172302591_thumb.jpg

post-1498-1172302627_thumb.jpg

post-1498-1172302661_thumb.jpg

post-1498-1172302716_thumb.jpg

post-1498-1172302771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο!

Μπράβο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μ' αρέσουν τα ενυδρεία "ζούγκλες" και τα φυσικώς ή "επιμελώς" ατημέλητα, περισσότερο από τα "φτιασιδωμένα"... :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...