Jump to content

ΚΙΧΛΙΔΕΣ vs PLECO


Guest pasculine

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου των 300lit φιλοξενεί τα εξής είδη:

4 labido

4 Maylandia estherae

2 Aulonocara baenschi

2 ahli

Στους 14 μήνες λειτουργείας είχα 3 απώλειες και στις 3 περιπτώσεις οι κιχλίδες επιτέθηκαν στον plecostomus και τον τραυμάτισαν θανάσιμα.

Παίζει ρόλο το μέγεθος του pleco στο ενυδρείο?

Υπάρχουν καποια είδη που είναι πιο ανθεκτικά(συμβατά) με τις κιχλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου των 300lit φιλοξενεί τα εξής είδη:

4 labido

4 Maylandia estherae

2 Aulonocara baenschi

2 ahli

Στους 14 μήνες λειτουργείας είχα 3 απώλειες και στις 3 περιπτώσεις οι κιχλίδες επιτέθηκαν στον plecostomus και τον τραυμάτισαν θανάσιμα.

Παίζει ρόλο το μέγεθος του pleco στο ενυδρείο?

Υπάρχουν καποια είδη που είναι πιο ανθεκτικά(συμβατά) με τις κιχλίδες?

Ρολο παιζουν πολλα. Εαν εχουμε αρκετες κρυψωνες σιγουρα μειωνουμε τις πιθανοτητες. Αλλα θα ηταν χρησιμο να μας πεις σε ποιον pleco αναφερεσε, τι μεγεθος ειχε και εαν τα ψαρακια σου γενικα εχουν πολυ επιθετικοτητα. Ενταξει αφρικανες ειναι αλλα μερικες φορες οι αρχηγοι(ή αρχηγος) ειναι λιγο πολυ επιθετικοι αναλογως το ειδος και δεν ανεχονται ευκολα καποιο αλλο.

Μετα απο αυτα θα μπορεσουμε να σου δωσουμε μια ποιο σωστη απαντηση. Το μεγεθος παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα εαν υπαρχει εντονη η αρχηγια στο ενυδρειο με τις αφρικανες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στον κοινό γλύφτη plecostomus sp. το μέγεθος του τελευταίου ήταν γύρω στους 8- 10 πόντους.

Ισως μπορέσω να δώσω αναλυτικότερες πληροφορίες για τα ψάρια και το ενυδρείο τις επόμενες μέρες.

Ορίστε μερικές πρόσφατες φώτο του ενυδρείου..

post-376-1171406032_thumb.jpg

Τελευταία έχω αποκτήσει και νέους ένοικους μετά απο μια γέννα. Τα μεγάλα ψάρια όμως είναι πάρα πολύ επιθετικά με αποτέλεσμα να έχουν αποδεκατίσει τα μικρά κιχλιδάκια ;)

post-376-1171406146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pasculine,

Εδω και ενα χρονο περιπου εχω σε ενα ενυδρειο 125λτρ 3 labidochromis, 3 trofeous (που ειναι πολυ επιθετικα) με μεγεθος απο 7εκ εως 10εκ και 2 κοινους pleco 12 και 14 εκατοστα(βλ. φωτο) . Παρα την εντονη επιθετικοτητα των κιχλιδων τις περιοδους αναπαραγωγης οι μονοι που δεν τραυματιζονται και δεν πεφτουν θυματα κυνηγητου ειναι οι πλεκο. Να σημειωσω ομως οτι ολα ψαρια ειχαν μπει απο την αρχη μαζι. Ισως και αυτο παιζει ρολο...

Κατ εμε, νομιζω οτι το μεγεθος τους ειναι που κανει τη διαφορα. Οπως και οι κρυψωνες .

Βεβαια, θεωρητικα δεν ταιριαζουν σαν ψαρια οι κιχλιδες με τους πλεκο αλλα κερδιζουν το ψωμι τους- συγνωμη, την αλγη τους άξια! Το ενυδρειο λάμπει!!!!;)

Ελπιζω να εχουν καλυτερη τυχη οι καινουργιοι πλεκο σου, αν αποφασισεις να ξαναβαλεις...

Φιλικα,

Άννυ

post-2616-1171454904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pasculine,

Εδω και ενα χρονο περιπου εχω σε ενα ενυδρειο 125λτρ 3 labidochromis, 3 trofeous (που ειναι πολυ επιθετικα) με μεγεθος απο 7εκ εως 10εκ και 2 κοινους pleco 12 και 14 εκατοστα(βλ. φωτο) . Παρα την εντονη επιθετικοτητα των κιχλιδων τις περιοδους αναπαραγωγης οι μονοι που δεν τραυματιζονται και δεν πεφτουν θυματα κυνηγητου ειναι οι πλεκο. Να σημειωσω ομως οτι ολα ψαρια ειχαν μπει απο την αρχη μαζι. Ισως και αυτο παιζει ρολο...

Κατ εμε, νομιζω οτι το μεγεθος τους ειναι που κανει τη διαφορα. Οπως και οι κρυψωνες .

Βεβαια, θεωρητικα δεν ταιριαζουν σαν ψαρια οι κιχλιδες με τους πλεκο αλλα κερδιζουν το ψωμι τους- συγνωμη, την αλγη τους άξια! Το ενυδρειο λάμπει!!!!;)

Ελπιζω να εχουν καλυτερη τυχη οι καινουργιοι πλεκο σου, αν αποφασισεις να ξαναβαλεις...

Φιλικα,

Άννυ

O πλέκο σου είναι Glyptoperichthys gibbiceps( Leopard Sailfin Pleco) και δεν έχει καμμία

απολύτως θέση στο ενυδρείο σου......Επίσης να ξέρεις ότι σε λίγο θα χρειαστεί πολλά

περισσότερα λίτρα από αυτά που του προσφέρεις.....

Link to comment
Share on other sites

O πλέκο σου είναι Glyptoperichthys gibbiceps( Leopard Sailfin Pleco) και δεν έχει καμμία

απολύτως θέση στο ενυδρείο σου......Επίσης να ξέρεις ότι σε λίγο θα χρειαστεί πολλά

περισσότερα λίτρα από αυτά που του προσφέρεις.....

Οπως προανεφερα, γνωριζω πολυ καλα πως οι πλεκο δεν εχουν καμια μα καμια θεση σε κιχλιδο-ενυδρειο!

Απλα νομιζω πως αξιζε να σημειωθει η μικρη εμπειρια μου στο θεμα της υγιους συμβιωσης κιχλιδων-πλεκο.

Δυστυχως η αποκτηση αυτων των πλεκο ειναι αποτελεσμα αγνοιας, καθως και του επαγγελματισμου που επιδεικνυουν οι φοβεροι πωλητες γνωστων ψαρομαγαζων, θυματα των οποιων εχουμε πεσει πολλοι στην αρχη φανταζομαι!!!

Ειναι στα αμεσα σχεδια βεβαια να μετακομισουν σε σπιτικο που τους αρμοζει, ποσο μαλλον με τα νεα δεδομενα που παραθετεις φιλε PPAP! ;)

Σ'ευχαριστω :D

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Οπως προανεφερα, γνωριζω πολυ καλα πως οι πλεκο δεν εχουν καμια μα καμια θεση σε κιχλιδο-ενυδρειο!

Απλα νομιζω πως αξιζε να σημειωθει η μικρη εμπειρια μου στο θεμα της υγιους συμβιωσης κιχλιδων-πλεκο.

Δυστυχως η αποκτηση αυτων των πλεκο ειναι αποτελεσμα αγνοιας, καθως και του επαγγελματισμου που επιδεικνυουν οι φοβεροι πωλητες γνωστων ψαρομαγαζων, θυματα των οποιων εχουμε πεσει πολλοι στην αρχη φανταζομαι!!!

Ειναι στα αμεσα σχεδια βεβαια να μετακομισουν σε σπιτικο που τους αρμοζει, ποσο μαλλον με τα νεα δεδομενα που παραθετεις φιλε PPAP! ;)

Σ'ευχαριστω :D

Αννυ

οπως ανεφερε και φιλος ΡΡΑΡ οι gibbiceps χρειαζονται μεγαλο μεγεθος ενυδρειου αφου μεγαλωνουν και πλεον των 25 ποντων. επιπροσθετα λερωνουν σαν τρελλοι οποτε χρειαζονται και απιστευτη φιλτρανση. αναφορικα με το αν ταιριαζουν με τις κιχλιδες η απαντηση ειναι οχι. για καποιον που θελει να διατηρησει εστω εναν (πχ εγω που εχω ενα) πρεπει να τον παρει σε μεγαλο μεγεθος για να αντεξει την επιθετικοτητα των κιχλιδων αλλα και να εχει χωρο... προσωπικα δεν το προτεινω ομως γιατι περισσοτερη ζημια κανει(ακαθαρσιες) παρα δουλεια(καθαρισμα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...