Jump to content

Άσπρισμα Των Άκρων (Tips) Σε Ακροπόρες...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

2 από τις αρκετές ακρο που έχω το τελευταίο διάστημα έχουν ασπρίσει (απώλεια ιστού) στα πάνω ακρα τους, ενώ οι άλλες πάνε μια χαρά. Οι τρέχουσες παράμετροι είναι:

Αλατότητα 1.025

Θερμοκρασία 28.2

ΚΗ 7.8

ΡΗ 8.4

Ca 440

Mg 1380

ΝΟ3 20.

Το ξέρω ότι τα νιτρικά είναι ψηλά και θα κάνω και μια καλή αλλαγή αύριο, είναι η ώρα της εξάλου.Αλλά αυτό φταίει ή κάτι άλλο...; Δείτε και φωτό.

Ευχαριστώ,Χρήστος

post-50164-0-45460100-1371755899_thumb.jpg

post-50164-0-58291700-1371755906_thumb.jpg

post-50164-0-07429800-1371755916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες δεν μπορουν να δειξουν τιποτα.Ειναι πολυ μικρες

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, είναι από κινητό, αλλά δεν έχω μηχανή...την έχει πάρει η γυναίκα μου...:)

θα προσπαθήσω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρες απαντήσεις θέλει μεγαλύτερες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το free light image resizer και μετατρεψε τις σε 1280Χ768 :)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τώρα καλύτερα...

post-50164-0-54916500-1371757163_thumb.jpg

post-50164-0-92108500-1371757177_thumb.jpg

post-50164-0-18512400-1371757192_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το μέγεθος το άλλαξα με photoshop...αλλά λογικά η ανάλυση δεν είναι καλή...άστο ναβγάλω καινούργιες αύριο με την μηχανή

Πάει που πουθενά το μυαλο σας;

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωντανα αυτα τα εχεις καιρο;

Αλλαξες κατι στο φωτισμο σου;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κοντά 2 χρόνια από Φραγκ.καμιά αλλαγή στο φωτισμό.εκτος αν θέλουν αλλαγή οι λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα νιτρικα που κακος τα αφησες να πανω εκει πανω.....νομιζω οτι παρατηρησα και την πρασινι ακρο απο κατω και παει να παθει το ιδιο! δεν λεω για το πανω πανω ...αλλα για λιγο πιο κατω! Μπορει να με ξεγελαει και η φωτο ομως! Βγαλε και μια γενικη( FTS ) ρε συ χρηστο να δουμε το κοσμημα.... Αν θες ανεβαζω εγω τις αρχικες..... :P

Link to comment
Share on other sites

ok το βράδυ θα τσεκάρω αυτό που λες και θα βάλω και φώτο

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη φιλε katsirof,μην τα αφησεις ετσι τα κοραλακια,οπου σου δινει "χερι" κοψε τα νεκρα σημεια.

Επισης θα κανει πολυ καλο και μια αλλαγη νερου.

Χρησιμοποιεις βοτκα η' καποια παρομοια μεθοδο?

Το kh το εχεις στο 7,8 καιρο?

Ειχες καποιο σκαμπανεβασμα στο Kh η' γενικοτερα σε καποια τιμη?

Τα νιτρικα ειναι στο 20 πολυ καιρο?

Αν εχεις καποιο φιλο και μπορεις να δανειστεις τα τεστακια του θα ηταν καλο,ωστε να βεβαιωθεις για τις τιμες

που ανεφερες πιο πανω(ειδικα το kh). :thumbup:

Ενημερωσε μας αν θες και ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και τα 100 δεν το προκαλουν στρατο μου(αφου ξερεις ποιος κρατουσε ακρο με 100 και πηγαιναν σφαιρα :) )

Απλα ρωταω αν ειναι καιρο εκει γιατι μπορει αν πηγε απο το 0 στο 20 μπορει να σημαινει αλλα πραγματα.

Δεν γνωριζω πως λειτουργει το ενυδρειο του katsi στρατο μου και απλα ρωταω για να παρουμε μια καλυτερη εικονα γενικοτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη φιλε katsirof,μην τα αφησεις ετσι τα κοραλακια,οπου σου δινει "χερι" κοψε τα νεκρα σημεια.

Επισης θα κανει πολυ καλο και μια αλλαγη νερου.

Χρησιμοποιεις βοτκα η' καποια παρομοια μεθοδο?

Το kh το εχεις στο 7,8 καιρο?

Ειχες καποιο σκαμπανεβασμα στο Kh η' γενικοτερα σε καποια τιμη?

Τα νιτρικα ειναι στο 20 πολυ καιρο?

Αν εχεις καποιο φιλο και μπορεις να δανειστεις τα τεστακια του θα ηταν καλο,ωστε να βεβαιωθεις για τις τιμες

που ανεφερες πιο πανω(ειδικα το kh). :thumbup:

Ενημερωσε μας αν θες και ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου

αλλαγή θα κάνω σήμερα., τώρα για να τα κόψω, χέρι μου δίνει αλλά...οκ θα το προσπαθήσω

το ΚΗ είναι μεν καιρό σε τέτοιες τιμές αλλά όχι απόλυτα σταθερό διότι δεν παίζει δοσομετρική (κρίση βλέπεις)...οπότε παίζει ανάμεσα στο 7-8

Τα νιτρικά μπορεί να είναι πολύ καιρό εκεί, δεν ξέρω...μετράω σπάνια....

τεστάκι ΚΗ έχω καινούργιο της salifert, δεν νομίζω να μην μετράει καλά...πιο πιθανο είναι το τεστάκι των νιτρικών (ΑΡΙ) να δείχνει λάθος...

ίσως να θέλουν οι λάμπες αλλαγή, τις έχω όμως ούτε ένα χρόνο...και πάλι δεν θα φαινόταν και στις άλλες ακρο...όλα τα άλλα πάνε σφαίρα...θα ανεβάσω και το βράδυ συνολική φώτο να δείτε...

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και τα 100 δεν το προκαλουν στρατο μου(αφου ξερεις ποιος κρατουσε ακρο με 100 και πηγαιναν σφαιρα :) )

Απλα ρωταω αν ειναι καιρο εκει γιατι μπορει αν πηγε απο το 0 στο 20 μπορει να σημαινει αλλα πραγματα.

Δεν γνωριζω πως λειτουργει το ενυδρειο του katsi στρατο μου και απλα ρωταω για να παρουμε μια καλυτερη εικονα γενικοτερα. ;)

Δεν το λεει κανεις ομως.Το αντιθετο.

Να μην το πω;

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη νερου θα σε βοηθησει,ειδικα αν ειναι και μεγαλη(30%-40%)

Το να κοψεις τις ακρες θα βοηθησει πολυ τα κοραλια να επανελθουν γρηγοροτερα,σε περιπτωση που διορθωθει το προβλημα.

Προσωπικα αυτο το ειχα παθει δυο φορες.

Την πρωτη γιατι χρησιμοποιουσα βοτκα και το kh ανεβηκε στο 9 απο λαθος μου.

Οταν το κατεβασα στο 7 και εκοψα τις νεκρες ακρες διορθωθηκε το προβλημα.Σταματησε η νεκρωση και

μετα απο καμια εβδομαδα ξεκινησαν να αναπτυσονται και παλι.

Την δευτερη την επαθα απο υπερβολικη χρηση ανθρακα.

Εβαλα μεγαλη ποσοτητα και μαλιστα σε ριακτορα(αρα δουλεψε στο μεγιστο της αποδοσης του).

Δεν μπορω να το εξηγησω που εφταιγε ο ανθρακας(ισως να αφαιρεσε αποτομα πολλα απο τα ηδη λιγοστα οργανικα κ.α)αλλα οταν τον εβγαλα,εκλεισα το σκιμμερ και εκανα μια καλη αλλαγη νερου μαζι το προβλημα διορθωθηκε.

Απο συνεχη σκαμπανεβασματα στο kh μπορει να εχεις αυτο το αποτελεσμα στις ακρες των sps αλλα

εσενα ειναι πολυ μικρες οι αποκλισεις για να στο προκαλεσει.

Ψαξε τι εκανες τον τελευταιο καιρο στις ρουτινες σου και γενικοτερα στην λειτουργία του ενυδρειου η'

απο την αλλη αν παραμελησες να κανεις κατι το οποιο κανεις συνηθως.

Οπως ειπε και ο στρατος τα 20 νιτρικα δεν θα στο προκαλεσουν αυτο,εκτος και αν πας απο το 0 στο 20 μεσα σε μια μερα.

Το 20αρι στα νιτρικα πιο πιθανο ειναι να σου προκαλεσει ενα καφετισμα στα κοραλια η' stn απο τη βαση.

Μακαρι να πανε ολα καλα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τις άσπρες άκρες τις έκοψα από τις ακρο...έσπαγαν με το χέρι,δεν χρειαζόταν κάποιο εργαλείο...

αλλαγή αύριο το πρωί 30% κια βλέπουμε! ευχαριστώ για την βοήθεια σας...θα σας κρατήσω ενήμερους

Λάμπρο πάρε φώτο να δείς πως πάμε...νομίζω καλά (αν εξαιρέσεις τα τελευταία ασπρίσματα)

post-50164-0-75237700-1371852180_thumb.jpg

post-50164-0-11348500-1371852199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι φιλε.....και αυτο που εχεις περαστικο ειναι μην αγχωνεσαι!! Κυανο ειναι αυτο στο πισω μερος??Δες ολα αυτα που σου ειπαν τα παιδια , κανε και μια δυο αλλαγες και θα ειναι ολα τελεια!!! Κλεισε καπακια....και βγαλε μια απο τον καναπε...... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τα καψίματα στις άκρες οφείλονται σε μη σταθερές τιμές του KH,CA και ιδικότερα του MG.Παρακολούθησέ το σταθεροποίησέ το και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ok Λάμπρο ευχαριστώ!

Νίκο τώρα που το λές μαγνήσιο έχω καιρό να μετρήσω....thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...