Jump to content

HELP!!!


nikos193

Recommended Posts

Η διάχυση στο φίλτρο δηλαδή είναι καλύτερη από την σκάλα? Την σκάλα που θα την βρω? Σε ποια τιμή είναι περίπου?

Επίσης: η συσκότιση τελικά δεν δούλεψε. Αφήστε που μου κιτρίνισαν τελικά και μερικά φύλλα απο το σκοτάδι. Λοιπόν, πήρα νερό απιονισμένο νοσοκομειακό (χωρίς καθόλου πρόσθετα) με GH και KH μηδενικά και ΡΗ 5. Πρόσθεσα στο νερό του ενυδρείου μου μόνο 3lt και αργότερα θα ξαναπάρω μετρήσεις. Να ρωτήσω, πουλάνε φιάλες του 1lt με Co2 σε μαγαζιά με πυροσβεστικά είδη? Αν ναι πόσο θα μου στοιχίσει μία τέτοια?

(Επίσης πήρα και οξυζενέ για παν-δυσάρεστο-ενδεχόμενο.

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνω διάχυση στο 2213 και έβαλα και οξυζενέ σήμερα. Άντε να δούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τις τρίχες του μέσα!!!!!!!!!!!!!!!!!#@@%$#*$%^!#%$# ;):D:thumbup::buttrock: Έπρεπε να πάρω δραστικότατα μέτρα γιατί σήμερα οι hygrophila μου φαίνονταν κάπως χλωμές!!!

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η διάχυση μέσω φίλτρου είναι καλύτερη από τη σκάλα

αν μπορείς δώσε νεότερες τιμές PO4 + NO3

Έγινε επεξεργασία - skippergr
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!!! ;):D:thumbup::buttrock:

ΝΟ3->12.5

ΡΗ από 7,5->7,0!!!!!!!!! :thumbup::D:D:blush:

ΚΗ από 10->8!!!!!!!! :hysterical::hysterical::hysterical::rasp::thumbup:

(ΡΟ4 δεν πήρα-ακόμη-)

ΑΡΑ ΤΩΡΑ ΤΟ Co2 ΘΑ ΕΙΝΑΙ 24ppm!!!!!!!!!!!!!! Είμαι εντός ορίων!!!!

Θα κλάψω από τη χαρά και τη συγκίνηση!!!!!!!!!!!!!

Καλές δεν είναι λογικά οι μετρήσεις???????

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

;)

καλό θα είναι να ρίξεις μία ματιά και στα PO4

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή μου είναι να μην το μπουκώσεις πρώτα από όλα θέλει υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έριξα όμως οξυζενέ πότε θα κάνω αλλαγή νερού και πόσο?

Συγνωμη, το οξυζενε το εριξες στην στηλη του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω και να με πιστέψετε. Έριξα το ΡΗ στο 7 το ΚΗ 8 κάνω δίαχυση στο 2213 έβαλα και οξυζενέ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΟΞΥΖΕΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Αν οι τιμες ειναι φυσιολογικες μην περιμενεις η αλγη να εξαφανιστει μπαμ και κατω,θελει λιγη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις διάβασα στο forum ότι το excel περιέχει κάποιες φωτοευαίσθητες ουσίες και πρέπει να το ρίχνουμε το βράδυ μετά το κλείσιμο των λαμπών. Εγώ το ρίχνω το πρωί με το άναμα. Μήπως γι'αυτό δεν βλέπω βελτίωση?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς ακόμα μετά από μία περίπου εβδομάδα θα δεις ουσιαστικά διαφορά ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ψάξεις να βρεις τι φταίει παρά να προσπαθείς να νικήσεις την άλγη. Θα μπεις με αυτόν τον τρόπο σε ένα αγώνα δίχως τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι το ~70% της άλγης έχει αρχίσει να παίρνει μια ελαφριά ροζ απόχρωση!!

απο οσα εχω διαβασει σε αλλη παρουσιαση οταν γινεται αυτο σημαινει οτι πεθαινει η αλγη οποτε εισαι σε καλο δρομο αλλα περιμενε και την γνωμη των πιο ειδικων πανω σε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Αααααααχχχχχχχχ.......!!! Μακάρι! Θα επιβλέπω την κατάσταση για τις επόμενες μέρες και θα σας κρατώ όσο μπορώ ενήμερους. Παρεπιπτώντος. Μήπως μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω φιάλες (για Co2) στη Θεσσαλονίκη σε καλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το εχεις μπροστα σε παραθυρο και το βλεπει συνεχεια ηλιος?

Αν οχι και η κατασταση εχει φ8ασει στο απροχοριτο, τοτε 8α σου προτεινω το εξεις:AlgunMin tis Tetra.Το ριχνεις μια φορα και σε τρεις μερες 8α εζαφανιστει κα8ε ειδος αλγης,το φωτισμο σου αστον κανονικα απο τις 1100 ως τις 2200 ολα αθτα απο προσωπικη πειρα.φιλικα.......Στρατος ;)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σκεύασμα υπάρχει στην κατοχή μου αλλά δεν θέλω να το ρίξω. Το έχω χορηγήσει παλαιότερα και μου χρωματίζει πάρα πολύ το νερό. Η άλγη σήμερα συνεχίζει να <<ροζίζει>> για τα καλά!! Τώρα θα την αφήσω να φύγει από μόνη της ή πρέπει να την τρίψω?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σκεύασμα υπάρχει στην κατοχή μου αλλά δεν θέλω να το ρίξω. Το έχω χορηγήσει παλαιότερα και μου χρωματίζει πάρα πολύ το νερό. Η άλγη σήμερα συνεχίζει να <<ροζίζει>> για τα καλά!! Τώρα θα την αφήσω να φύγει από μόνη της ή πρέπει να την τρίψω?

τριψε οτι μπορεις απο τα τζαμια,αλλαζε συχνα τον υαλοβαμβακα απο το φιλτρο,κανε υπομονη μεχρι να βρει το ενυδρειο τον ρυθμο του και προτεινω να διαβασεις την κατηγορια--αλγες γλυκου νερου--καθως επισης και τα κειμενα του istellas τα οποια ειναι ;):D

Link to comment
Share on other sites

Guys... Η ροζ @##%$^)&* άλγη μου φαίνετε ότι κάπως ξαναμαύρισε! Ένα μέρος της. Το καλό πάντως είναι ότι έχει διακοπεί πλέον η ανάπτυξή της!

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ψάξεις να βρεις τι φταίει παρά να προσπαθείς να νικήσεις την άλγη. Θα μπεις με αυτόν τον τρόπο σε ένα αγώνα δίχως τέλος...

...............

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έριξες το pH και το KH με απιονισμένο νερό δεν σημαίνει ότι ανέβασες τη συγκέντρωση του CO2. Τα προβλήματα με τον πίνακα pH/KH/CO2 τα έχουμε συζητήσει σε άλλο πόστ. Το πρόβλημα μάλλον υπάρχει λόγω χαμηλού CO2 και κακής διάχυσης.

Όσο για το excel δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνουμε νυκτοφύλακες για να το ρίχνουμε. Φωτοευαισθησία αναφέρεται αλλά όταν παραμένει σε διαφανή μπουκάλια εκτεθειμένο στο φως κλπ. Αν ήταν τόσο τραγικό, θα έλεγε η seachem να το ρίχνουμε με κλειστά φώτα, πράγμα που δεν ισχύει. Συνέχισε τη δοσολογία σε excel (2Χ ή 3Χ) δηλαδή όσο έριχνες χωρίς τέτοιο άγχος.

Θα πρότεινα να κάνεις και καμιά αλλαγή νερού 40-50% γιατί το έχεις μπουκώσει με διάφορα το ενυδρείο. Επίσης να ρίξεις μια ματιά σε όσα σου προτάθηκαν παραπάνω τα οποία πιθανόν δεν έλαβες υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...