Jump to content

Δίσκος Νάνος??


Giatrope

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Το δισκοενυδρείο (540 lt) που διατηρώ φιλοξενεί πλέον 8 δίσκους οι οποίοι αγοράστηκαν σταδιακά. Οι δύο πιο παλιοί τους έχω πάνω από ενάμισι χρόνο. Η πλάκα και το περίεργο είναι ότι ο τότε μεγαλύτερος (εκ των δύο) έχει μείνει στάσιμος σε μέγεθος ενώ ο άλλος έχει γίνει από τότε τριπλάσιος. Προβλήμα υποσιτισμού δεν υφίσταται καθώς τρώει κανονικά όπως και οι υπόλοιποι, απλά δεν μεγαλώνει. Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι έχει αδυνατίσει κιόλας και ως προς τον όγκο αλλά και ως προς την δύναμη καθώς δυσκολεύεται απέναντι από τον "καταράκτη". Το έχω πάρει απόφαση πλέον οτι θα παραμείνει ο ίδιος και οτι αποτελεί "παραφωνία" στο ενυδρείο. Θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο. Έτσι για να μου φύγει η περιέργεια το τι μπορεί να συμβαίνει με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ιδιο έχει συμβεί και σε εμένα...Οταν πρωτοαγόρασα τα δισκάκια μου ενώ όλα μεγάλωναν, ένα παρέμεινε οσο ακριβώς ήταν όταν το πήρα (ένα χρόνο τώρα) παρότι τρώει πιο πολύ απο όλους.

Διαβάζοντας στο forum, σε κάποιο post διάβασα οτι για κάποιο λόγο μπορεί να τους κοπεί η ανάπτυξη... αν δεν του είχε ήδη κοπεί απο την αρχή.....

Το οτι αδυνατίζει μάλλον σημαίνει παράσιτα στο έντερο....

Αν μπορεί καποιος πιο έμπειρος ας μας πει την άποψη του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόνο για ενημερωση αναφέρω ότι δυστηχώς ο προαναφερόμενος δίσκος με εγκατέλειψε την Παρασκευή, ύστερα από ένα διάστημα 18 περίπου μηνών. Ήταν πλέον τόσο αδύναμος (παρόλο που έτρωγε) που τον σκουντούσες με την απόχη και απλά δεν έκανε τίποτα. Απλά ανάπνεε, όσο μπορούσε και περίμενε τον χάρο να τον πάρει. Όταν τον ανέσυρα από το ενυδρείο (μισοπεθαμένο) διαπίστωσα οτί είχε μείνει μόνο η πέτσα και η ραχοκοκαλία του από την αδυναμία.

Άσχημο το feeling να χάνεις ψάρι ( ή oποιοδήποτε άλλο pet) πάντως!! Καλή συνέχεια σε όλους με τις λιγότερο δυνατό απώλειες!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ιδιο έχει συμβεί και σε εμένα...Οταν πρωτοαγόρασα τα δισκάκια μου ενώ όλα μεγάλωναν, ένα παρέμεινε οσο ακριβώς ήταν όταν το πήρα (ένα χρόνο τώρα) παρότι τρώει πιο πολύ απο όλους.

Διαβάζοντας στο forum, σε κάποιο post διάβασα οτι για κάποιο λόγο μπορεί να τους κοπεί η ανάπτυξη... αν δεν του είχε ήδη κοπεί απο την αρχή.....

Το οτι αδυνατίζει μάλλον σημαίνει παράσιτα στο έντερο....

Αν μπορεί καποιος πιο έμπειρος ας μας πει την άποψη του

εεε,ναι ειναι πολυ πιθανο,εχει συμβει και σε μενα,και το ψαρι αν και ενηλικο,παρεμεινε μικρο σε μεγεθος και πολυ,μα πολυ νευρικο,και αρκετα επιθετικο ως προς τα υπολοιπα,ακομη και ανειχαν το 3πλασιο μεγεθος...!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...