Jump to content

Καινούριο Malawi


George81

Recommended Posts

Αμα εχεξς ενα μικρο ξυλο δεν επηρεαζει τις τιμες του σε2-3 βδομάδες κανε ενα τεστ και πες μας τις τιμες, αλλα δεν εχεις θέμα. .

Link to comment
Share on other sites

το ξύλο που έχω ήταν και στο παλιό set up ενυδρείου. είχα κάνει μετρήσεις και πάλι δεν έιχα πρόβλημα με το ph μιας και ήταν υψηλό. θα ξανακάνω φυσικά τέλος του μήνα πριν βάλω ψαράκια μέσα

Link to comment
Share on other sites

το ξύλο που έχω ήταν και στο παλιό set up ενυδρείου. είχα κάνει μετρήσεις και πάλι δεν έιχα πρόβλημα με το ph μιας και ήταν υψηλό. θα ξανακάνω φυσικά τέλος του μήνα πριν βάλω ψαράκια μέσα

Επ σε πιασα! :busted_cop: Τι ψαρακια θα βαλει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Επ σε πιασα! :busted_cop: Τι ψαρακια θα βαλει τελικα;

busted!!!

κοίτα η αρχική ιδέα είναι malawi. είδα τους Δίσκους και μου άρεσαν πάρα πολύ και το ψάχνω μήπως.....αλλά μου φαίνεται δύσκολο όμως γιατί α/ο + διαδικασία αλλαγής νερού μαζί με την έλλειψη χρόνου είναι ένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται πολυ χρονο.

Εχεις ενα μεγαλο βαρελι βαζεια την ποσοτητα αο που θες και την ποσοτητα νερου βρυσης που θες ωστε να φτασει στο πχ που θες και μετα το βαζεις με εναν κυκλοφορητη στο ενυδρειο.

Και να ξερεις τους δισκους μην τους φοβασαι οτι ειναι ευαισθητοι κλπ.

Τρια πραγματα θελουν λιτρα,καλο φαγητο και καθαρο νερο και ετσι θα τους χαιρεσαι εσυ θα ζουν αυτοι ευχαριστα καη θα σου γινουν και τουμπανο

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται πολυ χρονο.

Εχεις ενα μεγαλο βαρελι βαζεια την ποσοτητα αο που θες και την ποσοτητα νερου βρυσης που θες ωστε να φτασει στο πχ που θες και μετα το βαζεις με εναν κυκλοφορητη στο ενυδρειο.

Και να ξερεις τους δισκους μην τους φοβασαι οτι ειναι ευαισθητοι κλπ.

Τρια πραγματα θελουν λιτρα,καλο φαγητο και καθαρο νερο και ετσι θα τους χαιρεσαι εσυ θα ζουν αυτοι ευχαριστα καη θα σου γινουν και τουμπανο

+1 με έφτιαξες! :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

Α και στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις μια ομαδα των πεντε ατομων.

Και να ξερεις οτι θα πρεπει να εχεις δυνατη βιολογια.

Αλλα κατασταλαξε πρωτα αφρικη η αμερικη και μετα εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και πάλι,

Γυριζουμε παλι στην γνωστή Αφρική. Το παλιό ενυδρείο αντικαταστάθηκε με dyi 140x40x55. To εσωτερικό sump αφαιρέθηκε και την θέση του πήρε ενα eheim 2217. Μπεζ χαλασιακή άμμος με πέτρες λάβας, Ανούμπιες και βαλισνέριες συμπληρώνουν την εικόνα ( υπάρχει και μια Hygrophila polysperma "sunset" αλλά μάλλον θα γίνει τροφή ) και για φόντο μπλέ αφίσα. Λάμπες color της tripica ( ροζ ) και μια daylight της jbl. Δεν έχουν μπει τα ψαράκια μέσα ακόμα αλλά θα μπουν 2 χαρέμια ( Pseudotropheus Sp. Acei Και Labidochromis Caeruleus ).

Φωτογραφίες :

https://www.dropbox.com/sc/c6fbkc1kx42bcrl/rPp0jiKarA

Link to comment
Share on other sites

Tα παμε κι απο κοντα! Ευγε!

Που είσαι ρε Θοδωρή!! Λέω και εγώ πολύ άργησε να απανήσει και ανησυχησα!!

Απο εβδομάδα πάω για ψαράκια! Σήμερα ξεθόλωσε το ενυδρείο και φαίνεται σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου σου ευχομαι οτι καλυτερο για το καινουριο ξεκινημα! Μια παρατηρηση μονο, επεκτεινε το νταμαρι και εις μηκος!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου σου ευχομαι οτι καλυτερο για το καινουριο ξεκινημα! Μια παρατηρηση μονο, επεκτεινε το νταμαρι και εις μηκος!

Σε ευχαριστώ πολύ!υπάρχουν πέτρες που τις έχει καλύψει η άμμος.θα προσπαθήσω να τις βρω και αν γίνεται να βάλω μερικές ακόμα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!υπάρχουν πέτρες που τις έχει καλύψει η άμμος.θα προσπαθήσω να τις βρω και αν γίνεται να βάλω μερικές ακόμα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αστες όπως είναι, μην κάνεις τίποτα. Θα τα κάνουν όλα τα ψάρια σου. Εμένα να φανταστείς, όχι μόνο ξεθαψαν τις θαμενες πέτρες, αλλά είναι έτοιμα να σκάψουν και το φελιζολ:P

Link to comment
Share on other sites

Αστες όπως είναι, μην κάνεις τίποτα. Θα τα κάνουν όλα τα ψάρια σου. Εμένα να φανταστείς, όχι μόνο ξεθαψαν τις θαμενες πέτρες, αλλά είναι έτοιμα να σκάψουν και το φελιζολ :P

Μήπως έχεις convict και πάνε να σκάψουν τρύπα για να δραπετεύσουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου! Για τις πέτρες μπορείς να τις αφήσεις έτσι και θα δεις στην πορεία αν χρειαστείς άλλες.

Από ψαροσύνθεση τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου! Για τις πέτρες μπορείς να τις αφήσεις έτσι και θα δεις στην πορεία αν χρειαστείς άλλες. 

Από ψαροσύνθεση τι σκέφτεσαι?

Καλησπέρα φίλε μου,σε ευχαριστώ πολύ! Για Pseudotropheus Sp. Acei Και Labidochromis Caeruleus σκέφτομαι..

 

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,σε ευχαριστώ πολύ! Για Pseudotropheus Sp. Acei Και Labidochromis Caeruleus σκέφτομαι..

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Μια χαρά! Σκέφτεσαι και για 3ο χαρέμι κάποια στιγμή ή θες να είναι βασιλιάδες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Σκέφτεσαι και για 3ο χαρέμι κάποια στιγμή ή θες να είναι βασιλιάδες? ;)

Με παίρνει λες ? δεν το είχα σκεφτεί για 3ο γιατί με τις γέννες θα είναι καλά..άσε που λέω γύρω στα 5 ψαράκια ανα είδος

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε και μια αεραντλία για οξυγόνωση πριν τα ψαρακια...και βακτήρια για σιγουριά

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με 2 και βλέπεις. ;)

Θα καταλάβεις μόνος σου αν σε παίρνει. Λίγο με ανησυχεί το πλάτος, αν ήταν 50εκ. θα σου έλεγα οτι σε παίρνει. Γενικά όμως είμαι τις άποψης τα ψάρια μας να είναι άρχοντες και όχι ψαρόσουπες! :)

H αεραντλία δεν είναι απαραίτητη αν το φίλτρο διαταράσσει την επιφάνεια, αλλά όχι οτι κάνει και κάπου κακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με 2 και βλέπεις. ;)

Θα καταλάβεις μόνος σου αν σε παίρνει. Λίγο με ανησυχεί το πλάτος, αν ήταν 50εκ. θα σου έλεγα οτι σε παίρνει. Γενικά όμως είμαι τις άποψης τα ψάρια μας να είναι άρχοντες και όχι ψαρόσουπες! :)

H αεραντλία δεν είναι απαραίτητη αν το φίλτρο διαταράσσει την επιφάνεια, αλλά όχι οτι κάνει και κάπου κακό.

Καλύτερα 2 λέω και εγώ. δεν έχει πολύ ανατάραξη στην επιφάνεια για αυτό είπα να βάλω. κάνει και καλό εφέ!! 5+5 για αρχή σκέφτομαι. τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...