Jump to content

Η Καινούργια Μ Λίμνη


Recommended Posts

Σας παρουσιάζω την καινούργια μ λίμνη

post-42300-0-62398300-1373184428_thumb.jpg

post-42300-0-81232000-1373184464_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristoss
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια φιλε μου!θελει λιγη δουλεια ακομα..εχεις σκευτει να προσθεσεις και αλλα φυτα?απο ψαρια τι εχεις?ποσα λιτρα ειναι?πιστευω θα γινει ακομα πιο ωραια! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

θα μπουν φυτά από την αλλη λίμνη που έχω και θα γίνει καταράκτησ

από ψάρια έχω 2 χρυσόψαρα 1 shubukin 1 fantail και 1 black moor και πολλά κκουνουπόψαρα

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: ποσα λιτρα ειναι?

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε και αλλες φωτο!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

φίλε συγγνώμη που θα σε βάλω σε σκέψεις, αλλά το είχα δοκιμάσει και εγώ αυτό το υλικό και δεν κράτησε. Πολύ φοβάμαι ότι σε λίγο θα έχεις προβλήματα. Αυτό το ναύλον δεν είναι για λίμνες, θα σου σκιστεί. Βέβαια ελπίζω να μην το πάθεις, αλλά....

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα βάλει 4 στρώσεις και ήταν και καλής ποιότητας....όσο μπορεί να είναι ένα απλό νάιλον....σε 2 με 3 μήνες άρχισα να έχω διαρροές....ελπίζω να σου πάει καλύτερα από το δικό μου...καλή αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν πρόκειται να κρατήσει με τίποτα...και δεν θα σκιστεί απο πέτρες στο κάτω μέρος,θα ξεραθεί απο τον ηλιο καθώς το νερό που βρίσκεται μέσα σε αυτό λειτουργεί σαν μεγεθυντικός φακός και το καίει......και εγω προσωπικά ειδικά τωρα που ειναι καλοκαιρι δεν του δινω περισσοτερο απο 3 μηνες ζωης.

βρες κάποιο άλλο υλικό, κατι σε ελαστομερες και οχι πολυπροπυλενικο το καλυτερο βεβαίως ειναι το λινερ αλλα ειναι λιγο ακριβό και το βρίσκεις σχετικά δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι είδα δεν έχεις και φίλτρο ε;

Συμβουλή από έναν αρχάριο: ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ! σιγά, σιγά, κάθε βήμα με σκέψη και ας σου πάρει χρόνο. Εκτός από ζημιές που θα γλυτώσεις, θα γλυτώσεις και πολλά λεφτά, είναι μαθηματικά βέβαιο! Και θα το χαρείς και πιο πολύ

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το ναυλον δεν θα αντέξει. Είτε θα ξεραθεί είτε θα τρυπήσει. Το πότε… ο καιρός θα το δείξει. Έχεις βάλει κάποιο γεωύφασμα κάτω το από νάυλον ? Το θέμα είναι να είσαι ενημερωμένος και προετοιμασμένος πριν γίνει και να μην σε ρίξει ψυχολογικά. Εγώ είχα μια πλαστική παιδική πισίνα που μου άντεξε 2 χρόνια.

Από φίλτρανση σκέπτεσαι να φτιάξει κάτι? Φαντάζομαι ότι τώρα θα σου έχει πρασινίσει.

Link to comment
Share on other sites

έχω φτιάξει ένα προσωρινό φίλτρο το έχω συνδέσει με την αντλία και έχω βάλει μέσα υαλοβάμβακα της sera

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίμνη θα βρωμίζει ποιο γρήγορα από ένα ενυδρείο. Λόγω του ότι είναι σε εξωτερικό χώρο όλο και κάποια φύλλα πέφτουν, όλο και κάποια σκόνη κτλ. Το αποτέλεσμα θα είναι ότι θα σου μπουκώνει πολύ γρήγορα το φίλτρο. Ο υαλοβάμβακας καλώς είναι, αλλά στην περίπτωση της λίμνης θα μπουκώνει γρήγορα και θα θέλει συχνά αλλαγή. Ακόμα και κάποιο σφουγγάρι με μεγαλύτερες τρύπες θα μπουκώνει συχνά και θα βαρεθείς να το καθαρίζεις. ΤΟ βλέπεις στην πορεία και πράττεις ανάλογα.

Τελικά πόσα λίτρα σου βγήκε ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο εύκολος και φτηνός τρόπος είναι η ελαφρόπετρα.

Στην παλιά μου λίμνη (800λτ) είχα βάλει σε ένα βαρέλι 50λτ, σφουγγάρι και μετά ένα τσουβάλι ελαφρόπετρα. Το σφουγγάρι ήθελε συχνά καθάρισμα και έβαλα κάποιο άλλο με μεγαλύτερες τρύπες…

Αν ψάξεις στο YouTube θα βρεις διάφορες ιδιοκατασκευές σε φίλτρα με ότι υλικό μπορείς να φανταστείς.

Καμιά καινούργια φωτό έχεις να μας δείξεις? :)

Link to comment
Share on other sites

μου έχουν πει ότι η ελαφρόπετρα βοηθάει στην ανάπτυξη άλγης ισχύει?

μόλις γυρίσω από διακοπές θα ανεβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Η ελαφρόπετρα χρησιμοποιιτε για το βιολογικό φιλτράρισμα του νερού σου.

Δεν ωφελεί μόνο την καταπολέμηση της άλγης, αλλά βοηθάει και σε όλο τον κύκλο του αζώτου.

Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που σου είπαν !!!

Μήπως εννοούσαν ότι δεν καταπολεμάει τόσο καλά την άλγη όσο άλλα υλικά?

Σε αυτό θα συμφωνήσω... Η ελαφρόπετρα είναι μια φτηνή λύση αλλά την κάνει την δουλεία της.

Στην καινούργια μου λίμνη 3.000λτ την αντικατέστησα με Κ1 βιολογικό υλικό.

Σαφώς ανώτερο αλλά και ακριβότερο. Αναγκάστηκα να την παραγγείλω από το εξωτερικό γιατί δεν την βρήκα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Στην καινούργια μου λίμνη 3.000λτ την αντικατέστησα με Κ1 βιολογικό υλικό.

Σαφώς ανώτερο αλλά και ακριβότερο. Αναγκάστηκα να την παραγγείλω από το εξωτερικό γιατί δεν την βρήκα στην Ελλάδα.

και εγώ το ίδιο έκανα και μπορώ να πώ ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Δεν λέω καλές και οι ελαφρόπετρες και τα σφουγγάρια αλλά όταν πάς σε τεχνητό εξειδικευμένο υλικό βλέπεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φίλοι μ επειδή με αυτήν την αντλία που έχω δεν γίνεται δουλειά θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια που να έχει μανομετρικό πάνω από 2 μέτρα και να είναι γύρος τα 5000 - 4000 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι η λίμνη σου είναι 1300λτρ. Τώρα τι αντλία έχεις?

Φίλτρο έφτιαξες? Αν όχι ποντάρω ότι τώρα θα είναι καταπράσινο το νερό. Βάλε καμιά καινούργιο φωτό.

Θες να σηκώσεις το νερό 2 μέτρα? Ωραία πράγματα μυρίζομαι... Αυτό θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

τώρα έχω μια που είναι 2000 λίτρα άλλα δεν πάει μια ίσα ίσα φτάνει το νερό απο το φίλτρο ε την ελαφρόπετρα στην λίμνη σε ύψος 20 εκατοστά

θέλω δύο μέτρα για να φτιάξω καταρράκτη...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 μέτρα μου φαίνονται υπερβολή και ακριβά αλλά θα γίνει κάτι απίθανο !!!

Εσύ τώρα με μια 4.000λτ/ώρα θα είσαι μια χαρά θεωρητικά. Αρκεί βέβαια να συνεχίζεις να παίζεις περίπου στο ύψος που είσαι. Τώρα για 2 μέτρα ύψος, θες περισσότερα λίτρα/ώρα.

Τώρα κοιτάζω τα χαρακτηριστικά μια αντλίας 3100λτ/ωρα με κατανάλωση 44Watt που έχω.

Στους ~25 πόντους δουλεύει σαν 3000λτ/ώρα

Στο 1 μέτρα δουλεύει σαν +2000λτ/ώρα

Στα 2 μέτρα δουλεύει σαν ~1000λτ/ώρα

Μια άλλη που κοιτάζω είναι 5800λτ/ώρα αλλά

Στα 2 μέτρα δουλεύει σαν 3600λτ/ώρα .

Εσύ για να βγάλεις ~4000λτ/ώρα στα 2 μέτρα κοίταξε αντλίες 6000-7000λτρ/ώρα. Πάντως από αντλία σε αντλία έχει διαφορές το ύψος με την απόδοση (και την κατανάλωση). Όσο ποιο πολλά λεφτά δώσεις για την αντλία τόσο ποιο μικρή κατανάλωση θα σου έχει και θα κάνεις απόσβεση χρημάτων.

Υ.Γ. βάλε καμιά φωτό να πάρουμε μάτι την εξέλιξή της....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...