Jump to content

Blood Parrot vs Texas Chiclid


Slasher

Recommended Posts

Γεια σας ,

εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων και ειχα μεσα ενα μικρο παπαγαλοψαρο και ενα πλεκο.

Προσφατα εβαλα ενα Texas Chiclid. Ολα μια χαρα εκτος οτι εχω ενα πυθαρι μεσα στο

ενυδρειο κατα κυριο λογο το αγαπημενο του παπαγαλοψαρου. Ομως οποτε πλησιαζει το

τεξας του επιτηθεται συνεχεια. Ειναι το ιδιο μεγεθος και τα 2 ψαρια. Το ενυδρειο εχει και αλλες κρυψωνες.

Φοβαμαι για το Τεξας μην στρεσαριστει και πεθανει λογω οτι μολις το εβαλα στο ενυδρειο και τα βρισκει σκουρα

με τον παπαγαλο. Τι προτινετε ωστε να σταματησει η αψημαχια? Βαζοντας ακομα μια κιλχιδα ειτε τεξας ειτε παπαγαλο ? Αλλαξα και το πυθαρι βαζονντας το πιο μακρια αλλα τα ιδια παλι !

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες !100 λιτρα ειναι πολυ μικρα για τεξας κι παπαγαλοπσαρο,λογικο ειναι να τσακονωντε μιας κι εινε εδαφικα κι το παπαγαλοπσαρο πιο επιτηετικο.παρε μεγαλητερο ενυδριο μινιμουμ 300 - 200 λιτρα(για παπαγαλοψαρα πηγαινε στην υπογραφη μου,δεν επρεπε να τα αγορασεις)

Link to comment
Share on other sites

λες οτι ειναι ιδιο μεγεθος τα ψαρια , αλλα δεν αναφερεις το μεγεθος τους..

αν ειναι μωρα μπορεις να τα κρατησεις για λιγο καιρο. αλλα και παλι εαν το ενα επιτηθετε συνεχεια σοτ αλλο βγαλε το ενα.

γενικοτερα τα 100 λιτρα ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια. το παπαγαλοψαρο (που ειναι και υβριδιο) μπορει να φτασει τα 20 μεχρι και τα 30εκ. το ιδιο και το τεξας...

πριν προβεις σε αγορες ψαριων τα οποια μπορει να μη χωρανε στο ενυδρειο σου, κανε και το καταλληλο ψαξιμο:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αφου σκοπευεις να τα μεταφερεις..εγω στη θεση σου θα εδινα αμεσως το παπαγαλοψαρο και θα επερνα 2 convicts.

λαμβανοντας υποψη οτι τα convicts δε ξεπερνουν τα 12-14 εκ και σαν ζευγαρι θα μπορουν να κρατουν απασχολημενο το τεξας.. θα ηταν η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...