Jump to content

Προτάσεις Ψάροσύνθεσης!


manos23

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Ανοίγω αυτο το θέμα γιατί ως γνωστόν είμαι άρρωστος με τα ψάρια (ευτυχώς αυτά δεν φράγκαρονται) θα ήθελα να μου πείτε κατά την προσωπική σας γνώμη ποια θεωρείται ιδανική ψάροσύνθεση για ένα ενυδρείο reef η fish only ότι προτίμηση έχει ο καθένας σε ενυδρείο 800λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο μυαλό μου μετά την τούμπα να φτιάξω μία ψάροσύνθεση με 3 yellow tag, 1 blue tag, 1 strigosus, κάποιον acanthurus, 1 asfur, 1 marine betta, και διάφορα ρασακια και γκομπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο μυαλό μου μετά την τούμπα να φτιάξω μία ψάροσύνθεση με 3 yellow tag, 1 blue tag, 1 strigosus, κάποιον acanthurus, 1 asfur, 1 marine betta, και διάφορα ρασακια και γκομπάκια.

:bigemo_harabe_net-64: πολυ καλη επιλογη !! εγω προσωπικα θα εβαζα 3 yellow με ενα scopas , ενα sohal ,και πολλα κοπαδοψαρα !! τα apogon leptacantus ... φαντασου ενα ενυδρειο με πααααρα πολλα τετοια και καπου αναμεσα να κανουν βολτες τα tang ... stringosus , blue και asfur ... πολυ ομορφα ... ισως εαν δοκιμαζες καποιον αυτοκρατορα θα ηταν ωραιο ειτε ενα lion volitans ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το volitan αλλα γίνεται πολύ μεγάλο και ότι χωράει στο στόμα του γίνεται μεζές!

Link to comment
Share on other sites

Μανο μου προσωπικα(παντα) θα εβαζα ενα xanthometopon που μου αρεσει πολυ,μια 3αδα yellow,2 leopard,7-8 dispar anthias

και καμια 10αρια larytail! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρειο υφαλου θα σου πρότεινα και εγω ψάρια που ζουν σε κοπάδια με περίπου μεσαίο μέγεθος πχ καρδιναλιους αλλα επειδή το επιτρέπουν οι διαστάσεις τηςδεξαμενης μπορείς να βάλεις πεταλουδοψαρα που συνήθως κολυμπούν σε μικρές ομάδες,επίσης σε ένα ριιφ θα μπορούσες να εμπλουτισεις όλες τις ζώνες κολύμβησης με ψάρια όπως τους γοβιους που ζουν κοντά η μέσα στην άμμο και μπασλετ που ζουν σε μικρές σπηλιές αλλα και ρασσακια.

Για ένα ενυδρειο μόνο με ψάρια θα σου πρότεινα μερικά μεγαλύτερα Ειδη, βλέποντας ότι έχεις ήδη σκεφτεί το αγγελοψαρο και τους χειρουργους θα σου έλεγα να εψαχνες και για κάποια ασυνήθιστα αλλα όμορφα και περίεργα ψάρια όπως το ψάρι-νυχτεριδα,κάποιον βαλιστη που να μην είναι επιθετικός η κάποιο ψάρι-λαγός που θα σε βοηθήσει και με την αλγη του ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...