Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους..

εχθες (τεταρτη 14/02) παρατηρησα ασπρους κοκκους πανω σε 3emperor tetra και 2 Iriatherina werneri

του ενυδρειου μου.τα ψαρια μπηκαν στο ενυδρειο μου,το σαββατο,ενω την τριτη εγινε και η συντηρηση του ενυδρειου..τηλεφωνησα και στο pet shop απο το οποιο ψωνιζω,και μου ειπαν οτι μαλλον προκειται για ick,κατι που διεγνωσα κι εγω..μου ειπαν να ανεβασω τη θερμοκρασια στους 30C και να προσθεσω αλλάτι μεχρι σημερα,μιας και επειδη ηταν κλειστα εχθες δεν μπορουσα να αγορασω φαρμακο.το εκανα λοιπον και σημερα (πεμπτη 15/02) αγορασα το costapur.ακολουθησα κανονικα τις οδηγιες και εχω μερικες αποριες..

α)αφου (με το καλο ;) ) φυγει το ich απο τα ψαρια,πως πρεπει να συνεχισω τη θεραπεια??στις οδηγιες αναφερει αλλαγη νερου αμεσως μετα την ολοκληρωση της θεραπειας..διαβασα ομως οτι η θεραπεια πρεπει να συνεχιζεται και αλλο για να πετυχουμε καλυτερο αποτελεσμα και να αποφυγουμε επανεμφανιση..

β)πρεπει να σβησω το φως του ενυδρειου?δεν εχω ζωντανα φυτα,και η λαμπα που υπαρχει αγοραστηκε μαζι με το ενυδρειο..συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχει διαφορα με τις UV. :D

τελος,οι μετρησεις μου την τεταρτη (14/02) ηταν:

NO3=25

GH>7 KAI <10

KH=6

PH=7

ΛΙΤΡΑ 56

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩς ΘΑ ΚΙΝΗΘΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ..

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Το ich μπορει να φυγει και με την ανοδο της θερμοκρασιας και μονο!

Αν δε φυγει τοτε χρησιμοποιεισε φαρμακο!

Επισης την 7 μερα βαλε παλι φαρμακο για να εξοντώσεις και τα τελευταία αυγα απο το ich ;)

Link to comment
Share on other sites

28 βαθμους.30 ειναι πολυ.το φως αστο να δουλευει κανονικα και οταν φυγει η ασθενεια βαλε στο φιλτρο σου εναν καλο ανθρακα για να απομακρυνεις το φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

εχθες δευτερα (19/02) την 5η μερα απο την αρχη της θεραπειας,δεν υπηρχε ιχνος απο ich πανω στα ψαρακια μου..δυστυχως ομως το gourami χθες το πρωι βρεθηκε αψυχο στον πατο.. :thumbup: δεν ειχε προσβληθει..μηπως δεν αντεξε τις συνθηκες??

αυριο που ειναι η 7η μερα,θα ριξω αλλη μια δοση απο το φαρμακο..ποσες μερες μετα θα κανω την αλλαγη του νερου που απαιτειται και θα βαλω ανθρακα?

sotos και aquamania σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας..ηταν πολυτιμη η βοηθεια σας,και η ασθενεια ξεπεραστηκε χωρις πολλα προβληματα.. :):band:

φιλικα Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - jkaram
Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον έχει γίνει η θεραπεία πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού και να βάλεις κάρβουνο για να φύγει το φάρμακο .

Όταν λέμε την 7η μέρα εννοούμε από τη τελευταία δόση που βάλαμε φάρμακο το αφήνουμε ένα 24ωρο και ξανά αλλαγή νερού και κάρβουνο.

Προσωπική συμβουλή μην αφήνεις το κάρβουνο πάνω από 3 ημέρες το ίδιο.

Όσο για το γκουράμι θα πρέπει να σε προβληματίσει σε σχέση με τα αίτια που εμφανίστηκε το ICK και του θανάτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...