Jump to content

Επιθετικότητα Μετά Την Προσθήκη Νέων Ψαριών


ataktoulis

Recommended Posts

Στο 60άρι Juwel Record 600 έχω την παρακάτω σύνθεση:

10 Guppies (2m/8f) + 5-6 νεογέννητα

4 Molly Balloon (1m/3f)

1 Molly (m)

1 Xiphophorus Helleri (m)

Μέχρι σήμερα όλα ήταν πολύ ήρεμα. Τα ψαράκια ζούσαν χαρούμενα και ήσυχα με σταθερές ρουτίνες, ποικιλία από 4 διαφορετικές τροφές, βιταμίνες και όλα τα απαραίτητα. Σήμερα πρόσθεσα το αρσενικό Molly Balloon και μετά από 5-6 ώρες τον Ξιφοφόρο. Από τη στιγμή που μπήκε το αρσενικό Molly Balloon άρχισε το κυνηγητό μεταξύ των Molly Balloon χωρίς όμως κάτι ιδιαίτερο. Σαν να ήθελαν περισσότερο να γνωριστούν. Όλα οκ ως εδώ..

Από την ώρα που μπήκε ο Ξιφοφόρος, ο οποίος παρεπιμπτόντως είναι εντελώς ήσυχος, (εντελώς όμως) τα Molly έχουν τρελαθεί. Συγκεκριμένα το μεγαλύτερο από τα θυληκά κυνηγάει με μανία το λευκό Molly και ένα θυληκό Guppy σε βαθμό που να μη μπορούν να το αποφύγουν.

Ερωτήσεις:

1) Υπάρχει ανταγωνισμός για το ποια θέση θα καταλάβει το καθένα στο ενυδρείο μετά τους νέους κατοίκους ή τρελάθηκε ξαφνικά το ψαράκι μου;;

2) Ο αριθμός των ψαριών που δε θα αυξήσω άλλο, είναι οκ για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου ή το παράκανα;;

Λειτουργεί το εργοστασιακό φίλτρο μόνο με σφουγγάρια και ένα εξωτερικό Fluval 206 με όλα τα καλαθάκια γεμάτα Siporax συν τα κάθετα σφουγγάρια.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ο Ξιφοφόρος άφαντος.. Μάλλον έγινε μεζές!! :( :( :(

Έβγαλα όλα τα διακοσμητικα μας και ήταν μέσα, κοίταξα στις γωνίες, πίσω από θερμοστάτη, φίλτρα.. Τίποτα.. Πρπφανώς το βράδυ έγινε η ζημιά.. Μα είναιμδυνατόν να μην υπάρχει ούτε ένα ίχνος;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα...ο ξιφοφορος βασικα δεν κανει για 60 λιτρα..η συμπεριφορα αυτη ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του ψαριου..(δες το θεμα μου με το θυληκο γκαμπι)τωρα για τον ξιφοφορο που δεν βρισκεις πολυ δυσκολα θα τον εφαγαν τα αλλα ψαρια η πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες..δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο...στο ενυδρειο υπαρχουν σαλιγκαρια??

Link to comment
Share on other sites

  1. Στο πάτωμα έψαξες; μπορεί να πήδηξε έξω!

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι δεν άνοιξε καθόλου. Το ενυδρείο εξετάστηκε σχολαστικά και δεν υπάρχει τίποτα!! Έχω σαλιγκαράκια πολύ μικρά, για το μέγεθος του Ξιφοφόρου ειδικά δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πεθανε απο το στρες και να τον εφαγα τα σαλιγκαρια το βραδυ...αυτη ειναι μια περιπτωση..η αλλη ειναι να ειναι μεσα σε καποιο φιλτρο..εψαξες??

:)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εχεις πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.Κρατα μονο ενα ειδος ζωοτοκων και τις γεννες θα πρεπει να τις δινεις,το ενυδρειο ειναι μικρο.

Επισης τα balloon ειναι γεννετικα τροποποιημενα ψαρια σε εργαστηριο γι αυτο ειναι και ετσι και καλο ειναι μη αγοραζουμε τετοια ψαρια ωστε καποια στιγμη να σταματησουν να τα φερνουν και τα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εχεις πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.Κρατα μονο ενα ειδος ζωοτοκων και τις γεννες θα πρεπει να τις δινεις,το ενυδρειο ειναι μικρο.

Επισης τα balloon ειναι γεννετικα τροποποιημενα ψαρια σε εργαστηριο γι αυτο ειναι και ετσι και καλο ειναι μη αγοραζουμε τετοια ψαρια ωστε καποια στιγμη να σταματησουν να τα φερνουν και τα καταστηματα.

Τις δίνω τις γέννες μόλις μεγαλώσουν λίγο τα ψαράκια (1.5-2 μήνες). Τα σαλιγκάρια είναι 2-3cm αποκλείεται να έφαγαν ολόκληρο ψάρι. Κοίταξα και τα φίλτρα και πίσω από τα φυτά και τα πάντα! Η φίλτρανση πιστεύεις δεν επαρκεί για τον αριθμό των ψαριών που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Επαρκει..εγω πιστευω οτι την δουλεια την εκαναν τα σαλιγκαρια ολο το βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Επαρκει..εγω πιστευω οτι την δουλεια την εκαναν τα σαλιγκαρια ολο το βραδυ..

Είναι 3 σαλιγκαράκια από αυτά που (υποτίθεται πως) τρώνε τα ενοχλητικά σαλιγκάρια εισβολείς. Έχουν την ικανότητα να φάνε σε 6 ώρες ολόκληρο ψάρι;;

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος δεν επαρκει ομως...

Τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει αυτό rastafarian; Εννοείς πως το μήκος δεν επαρκεί ή γενικά ο όγκος του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επαρκει ο ογκος του ενυδρειου...για τα γκαμπι ενταξει και τα μολυ...ο ξιφοφορος θελει μεγαλυτερο μηκος και σε χαρεμι!δες τα προφιλ των ψαριων :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, οπότε δεν ξαναπαίρνω Ξιφοφόρο, αλλά ο χθεσινός μου πώς εξαφανίστηκε από αυτά τα σαλιγκαράκια; Τρομερή εντύπωση μου κάνει.. Δεν έμεινε ούτε 1cm ψαριού. Αυτά τα άχρηστα σαλιγκαράκια δεν έχουν μειώσει καθόλου τον αριθμό των ξενιστών, αλλά το ψάρι το καταβρόχθισαν. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με αμμωνία;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

εχεις λαθρεπιβατες?(ξενιστες)πολλους?αν ναι αυτοι την εχουν κανει την δουλεια 100%!

Link to comment
Share on other sites

εχεις λαθρεπιβατες?(ξενιστες)πολλους?αν ναι αυτοι την εχουν κανει την δουλεια 100%!

Ου πάνω από 60-70 βγάζω με το χέρι σε κάθε αλλαγή. Δε μπορώ να απαλλαγώ με τίποτα! Σε τόσες λίγες ώρες είναι λογικό; Το ψαράκι ήταν 6-7cm

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα πολλα σαλιγκαρια οπως λες σε 6 ωρες ειναι πολυ λογικο...εχω χασει και εγω ψαρι ετσι...φτιαξε παγιδα για να τα βγαλεις ολα!ψαξε με την αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πολλες ιδεες! :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τα σαλιγκαρια εξαφανισαν το πτωμα του ξυφοφορου.

Ειναι μικρος ο ογκος του ενυδρειου για τοσα ψαρια,πρεπει να βγαλεις καποια και να μεινεις με 1 μονο ειδος ζωοτοκου.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως.. Βρέθηκε... 2 μέτρα μακρυά από το ενυδρείο!! Τα χρώματα του χαλιού δε βοηθούσαν και εντοπίστηκε τυχαία.. Το άλμα πραγματοποιήθηκε από το μικρό κενό στο καπάκι από όπου περνάει η έξοδος του σωλήνα για το εξωτερικό φίλτρο. Λες και το σχεδιάσε να βγει από κει ακριβώς. Απίστευτο!!

Λίγο το σκοτάδι, λίγο το κυνηγητό, λίγο που δε γνώριζε το ενυδρείο γιατί είχε μόνο λίγες ώρες εκεί μέσα.. Πολύ στεναχωρέθηκα.. Το καημένο.. :(

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Mου εχει τυχει με μονομαχο...σε καταλαβαινω...απο εδω και περα προσεχε τι ψαρια θα βαλεις και οπως ειπε και ο rasta κρατα μονο ενα ειδος ζωοτοκου στο ενυδρειο σου! αν σου αρεσουν οι ξιφοφοροι θα πρεπει αναγκαστηκα να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο..ειναι πολυ ωραια ψαρια και το αξιζουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Mου εχει τυχει με μονομαχο...σε καταλαβαινω...απο εδω και περα προσεχε τι ψαρια θα βαλεις και οπως ειπε και ο rasta κρατα μονο ενα ειδος ζωοτοκου στο ενυδρειο σου! αν σου αρεσουν οι ξιφοφοροι θα πρεπει αναγκαστηκα να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο..ειναι πολυ ωραια ψαρια και το αξιζουν! :)

Γλυκοκοιτάζω το Rio 240, οπότε και θα έχω πολλές επιλογές μετά, αλλά προς το παρόν λόγω έλλειψης χώρου είναι αδύνατη η αναβάθμιση.. Δυστυχώς δε θα ξαναπάρω Ξιφοφόρους αν και μου αρέσουν και εμένα πολύ. Δε θα είναι "άδειο" μόνο με ένα είδος; 15 ψαράκια συνολικά (10 Guppy + 5 Molly) είναι δηλαδή πολλά; Είστε κατηγορηματικοί;

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν μέγιστο αριθμό από κάθε είδος ξεχωριστά με τη λογική να είναι το μοναδικό που θα κρατήσω;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να ειχες ενα χαρεμι γκαμπι και ενα χαρεμι molly balloon! αλλα τα μωρα τους θα επρεπε να τα δινεις..και δικη μου αποψη οπως ειπε πριν και ο ραστα μιας και τα μολυ μπαλουν ειναι φτιαγμενα απο ανθρωπο θα ηταν καλυτερα να μην τα περνουμε για να σταματησουν να τα πουλανε.. :) αλλη ψαροσυνθεση που προτεινω ειναι ενα χαρεμι γκαμπι και ενα χαρεμι πλατυ και εισαι μια χαρα ;) απλα οπως ειπαμε μετα μωρα!και επισης οταν θα υπαρχουν τα μωρα επειδι ανεβενει η αμμωνια απο το πολυ ταισμα αλλαγες νερου ανα 4-5 μερες το 30%...!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Balloon δε θα ξαναπάρω για τους λόγους που είπατε και μωρά δεν κρατάω από καμία γέννα ούτως ή άλλως, οπότε θα δώσω λίγα Γκάπυ και το White Molly όταν μεγαλώσει λίγο και θα μείνω με το χαρέμι των Balloon και ελνα χαρέμι Γκάπυ. Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...