Jump to content

Rio 180 Επιλογή Φωτισμού


nabouhodonosour

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά :-) εδώ καιρό σκέφτομαι πως θα φτιάξω το φωτισμό στο καινούριο Ρίο 180 που μου έδωσε ένας φίλος, και εκεί που είχα σχεδόν καταλήξει κάποιος μου πρότεινε τις ΜΗ. Βέβαια δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι παίζει με αυτές τις λάμπες γιαυτό χρειάζομαι τις συμβουλές σας.

Οι διαστάσεις είναι 101*50*41 αλλά καταρχήν δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω τέτοιες λάμπες!

Επίσης πόσες στον αριθμό, (δεν ξέρω αν μια καλύπτει όλο το μήκος του ενυδρείου), πόσα watt θα πρέπει να είναι, πόσα kelvin, αν πρέπει να συνδυαστεί με λάμπες τ5 καθώς και άλλα πολλά ερωτήματα.

Θα με συμβουλευατε να το επιχειρήσω;

Περιμένω τις απαντήσεις σας :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!τι απαιτησεις θα εχεις απο το φωτισμο?για τι το προοριζεις το ενυδριο,εχω ακριβως το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο τωρινό μου μερικά μαλακά και μερικούς ζωανθους αλλά σκέφτομαι στο Ρίο να βάλω αρχικά και μερικά lps και έπειτα ίσως και κάποια sps

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

41 ειναι το υψος ?

απο metal halide δεν μπορω να ξερω γιατι εχω πληρη αγνοια απλα ξερω οτι ανεβαζουν πολυ θερμοκρασια

τωρα σε φωτισμο εγω θα ελεγα να εβαζες μονο τ5 και θα ησουν αρχοντας

πιστευω με 6x39 θα ησουν μια χαρα οτι και να βαλλεις ....ισως και με 4x39 ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Σε γερμανική σελίδα βρήκα αυτό το φωτιστικό. Αξίζει;http://www.aquapro2000.de/en/Lighting-Aquarium/T5-Fluorescent-Lighting/Aqua-Light-T5/Aqua-Light-QUAD-T5-4x54Watt4xblue-LED::9698.html

Πολύ λίγα λεφτά μου φαίνονται για 4χ54..... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Σε γερμανική σελίδα βρήκα αυτό το φωτιστικό. Αξίζει;http://www.aquapro2000.de/en/Lighting-Aquarium/T5-Fluorescent-Lighting/Aqua-Light-T5/Aqua-Light-QUAD-T5-4x54Watt4xblue-LED::9698.html

Πολύ λίγα λεφτά μου φαίνονται για 4χ54..... :bigemo_harabe_net-88:

Φίλε nabouhodonosour , εγώ είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο της Aqualight και μετά από 5 μήνες δεν το άλλαξα απλά , ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ . Είχε βγάλει του κόσμου τα προβλήματα από τα νεύρα μου ούτε προσπάθησα να το αλλάξω ( ήμουν στο χρόνο της εγγύησης ) με άλλο , απλά πήρα ένα έτοιμο LED Dimmable 120 w φωτιστικό από Κίνα και ηρέμησα με 150 δολάρια . Ούτε κάθε λίγο και λιγάκι να ψάχνομαι αν θέλουν άλλαγμα οι λάμπες ούτε να πληρώνεις τη μία λάμπα 15-25 ευρώ και το κυριότερο τα περισσότερα κοράλλια φαίνονται και αναπτύσονται ( στο δικό μου ενυδρείο ) πολύ καλύτερα από τις Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό κάνει αλλά εγώ δεν το προτίμησα , γιατί φοβήθηκα μήπως δεν φώτιζε όπως ήθελα όλο το ενυδρείο ( έχω 120 cm) και επειδή δεν ήθελα να το βάλω να κρέμεται πήρα ένα άλλο 100 cm μήκος και 25 cm πλάτος το οποίο έχει συρόμενα πόδια και κάνει σε ενυδρείο μέχρι 130 cm . Και το προτίμησα για στερεώνεται πάνω από το ενυδρείο. Αν θέλεις σου στέλνω την δ/νση της εταιρίας να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό κάνει αλλά εγώ δεν το προτίμησα , γιατί φοβήθηκα μήπως δεν φώτιζε όπως ήθελα όλο το ενυδρείο ( έχω 120 cm) και επειδή δεν ήθελα να το βάλω να κρέμεται πήρα ένα άλλο 100 cm μήκος και 25 cm πλάτος το οποίο έχει συρόμενα πόδια και κάνει σε ενυδρείο μέχρι 130 cm . Και το προτίμησα για στερεώνεται πάνω από το ενυδρείο. Αν θέλεις σου στέλνω την δ/νση της εταιρίας να το δεις.

aa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για στείλε για στείλε :-) με τα μεταφορικά το λέει; είχες και τελωνείο ή ήρθε σαν gift από τον Κινέζο;

Link to comment
Share on other sites

Για στείλε για στείλε :-) με τα μεταφορικά το λέει; είχες και τελωνείο ή ήρθε σαν gift από τον Κινέζο;

Θα σου τα στείλω αύριο όταν θα πάω σπίτι. Στα μεταφορικά παζαρέψε τον και ζήτησε του να στο στείλει με EMS και ως sample (δειγμα ) . να το τονίσεις αυτό Γενικά να ξέρεις οι περισσότεροι από Κίνα θέλουν να στέλνουν με ιδιωτικές εταιρίες ( dhl , feedex ) αλλά με αυτές θα πληρώσεις οπωσδήποτε τελωνείο.

Αύριο επίσης θα σου στείλω φωτογραφία από το φωτιστικό να δεις τα χρώματα με αναμμένα τα φώτα στο 75 %.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου τα στείλω αύριο όταν θα πάω σπίτι. Στα μεταφορικά παζαρέψε τον και ζήτησε του να στο στείλει με EMS και ως sample (δειγμα ) . να το τονίσεις αυτό Γενικά να ξέρεις οι περισσότεροι από Κίνα θέλουν να στέλνουν με ιδιωτικές εταιρίες ( dhl , feedex ) αλλά με αυτές θα πληρώσεις οπωσδήποτε τελωνείο.

Αύριο επίσης θα σου στείλω φωτογραφία από το φωτιστικό να δεις τα χρώματα με αναμμένα τα φώτα στο 75 %.

Φίλε nabouhodonosour , επειδή η φωτογραφική μηχανή είναι σε άλλο σπίτι έβγαλα φωτογραφίες από κινητό.

post-28038-0-58207300-1374837469_thumb.jpg

post-28038-0-67812900-1374837491_thumb.jpg

post-28038-0-38199200-1374837513_thumb.jpg

post-28038-0-73968800-1374837527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω το ενυδρείο σου!! Έχεις τη διεύθυνση της εταιρείας να ρίξω μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπω το ενυδρείο σου!! Έχεις τη διεύθυνση της εταιρείας να ρίξω μια ματιά;

http://www.fobsun.com ( επάνω δεξιά έχει την ένδειξη AQUARIUM LIGHT) και ότι θέλεις να ρωτήσεις

liberal@fobsun.net

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Σταμο. Θα το κοιτάξω.. Εμένα με ενδιαφέρει να μην πετάξω τα λεφτά μου στην τελική λόγω κακής λειτουργίας. :-\ ευελπιστώ αν το πάρω να λειτουργεί όσο καλά όσο μου είπες ότι δουλεύει στο δικό σου!! Πάντως δεν είχες θέματα με το τελωνείο; έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Σταμο. Θα το κοιτάξω.. Εμένα με ενδιαφέρει να μην πετάξω τα λεφτά μου στην τελική λόγω κακής λειτουργίας. :-\ ευελπιστώ αν το πάρω να λειτουργεί όσο καλά όσο μου είπες ότι δουλεύει στο δικό σου!! Πάντως δεν είχες θέματα με το τελωνείο; έτσι;

Εγώ ζήτησα και μου το έστειλαν με EMS και δεν πλήρωσα τελωνείο . Ένας φίλος πήρε το ίδιο του το έστειλαν με DHL και πλήρωσε τελωνείο 40 ευρώ.

Και για να το εκτελωνίσουν του ζήτησαν το αντίγραφο της πληρωμής με την PAYPAL. Και του υπολόγισαν όλο το ποσό ( αξία φωτιστικού και μεταφορικά) .

Πάντως από θέμα απόδοσης εγώ στο συνιστώ ανεπιφύλακτα . Αν τελικά στείλεις μήνυμα και ρωτήσεις τιμές για το συγκεκριμένο μπορεί να σου πουν 160 ή 170 USD ( έτσι είχαν πει στον φίλο μου) όταν τους είπε ότι είχα πάρει το δικό μου με 150 δολάρια , του είπαν ότι και καλά είχαν κάνει λάθος και του το έστειλαν με 150 usd.

Link to comment
Share on other sites

Έ τότε θα πάω σε αυτό και εγώ από ότι το κόβω!! Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου φίλε Σταμο :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Κινέζος μου είπε 130 usd το κομμάτι αλλά λέει θα πρέπει να μου στείλει 2 κομμάτια και πάνω με EMS με μεταφορικά για Ελλάδα 219...δλδ συνολικό κόστος 480usd..πλάκα μας κάνει; Φίλε Σταμο πόσο σου είχαν βγει τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Κινέζος μου είπε 130 usd το κομμάτι αλλά λέει θα πρέπει να μου στείλει 2 κομμάτια και πάνω με EMS με μεταφορικά για Ελλάδα 219...δλδ συνολικό κόστος 480usd..πλάκα μας κάνει; Φίλε Σταμο πόσο σου είχαν βγει τα μεταφορικά;ι

Φίλε nabouhodonosour , εμένα μου το έστειλε με 99,36 USD μεταφορικά (ένα κομμάτι) πες του ότι πριν λίγο καιρό είχε στείλει από ένα κομμάτι σε δύο άτομα που γνωρίζεις για τα μοντέλα ( CY138-36DL) με τα μεταφορικά που σου λέω και αν θέλει να σου στείλει και εσένα αλλιώς θα σου δώσω άλλη διεύθυνση με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα.Σου είπα οι κινέζοι θέλουν παζάρια στα μεταφορικά .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nabouhodonosour , εμένα μου το έστειλε με 99,36 USD μεταφορικά (ένα κομμάτι) πες του ότι πριν λίγο καιρό είχε στείλει από ένα κομμάτι σε δύο άτομα που γνωρίζεις για τα μοντέλα ( CY138-36DL) με τα μεταφορικά που σου λέω και αν θέλει να σου στείλει και εσένα αλλιώς θα σου δώσω άλλη διεύθυνση με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα.Σου είπα οι κινέζοι θέλουν παζάρια στα μεταφορικά .

Μετά από παζάρια

If you order same light on the ebay from us, which is no need 160EUR.

The best shipping cost for our 1pcs cree 120w light is 59USD by DHL door to door service.

Thanks and Best regards,

Grace

Link to comment
Share on other sites

Μετά από παζάρια

If you order same light on the ebay from us, which is no need 160EUR.

The best shipping cost for our 1pcs cree 120w light is 59USD by DHL door to door service.

Thanks and Best regards,

Grace

Κοίτα και αυτό το κινέζο με δωρεάν μεταφορικά ( πάνω αριστερά έχει τους τύπους των φωτιστικών)

Please view our new model:

http://www.365ledlights.com/48x3w-cree-auto-dimmable-led-aquarium-light-with-sunsrise-and-sunset-effect_p348.html?cPath=2_46

Thanks and Best regards,

Grace

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν τελικα αποφασισες...εγω ψηφιζω παντω DYI πραγμα...αγοραζεις λεντ+οτι θες και το φτιαχνεις...θελει λιγο διαβασμα αλλα αν το κανεις μακροπροθεσμα θα εισαι κερδισμενος...

απλα η γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον akisem!!!!εγω αυτο εκανα,μου στοιχισε 50 ευρο!!!!!!!!και εχω rio180

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πόσα led έβαλες γιατί από ότι βλέπω έχει γλυκού νερού... Έχεις τη διεύθυνση για κανενα diy led kit να ριξω καμια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...