Jump to content

Μαλλον Κωπηποδα Αλλα Ριξτε Μια Ματια...


Recommended Posts

post-10944-0-75625200-1374350342_thumb.jpg

Αυτα τα πλασματακια σε μια μερα γεμισαν τα τζαμια του ενυδρειου! Μπορει να ειναι και πανω απο 100! Μεγεθος 1 χιλιοστο ισως και μικροτερο. Ειναι όντως κωπηποδα? Η φωτο ειναι η καλυτερη δυνατη μετα απο πολλες προσπαθειες λογω του μεγεθους τους αλλα και της μηχανης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει και τόσο η φώτο.

Τα βλέπεις να κινούνται η είναι σταθερά;

Link to comment
Share on other sites

κινουνται αλλα οχι ολα. Ειδικα οταν τα σαλιγκαρια μου τα πλησιαζουν. Ειναι πιο γρηγορα απο τα σαλιγκαρια αλλα και παλι σχετικα αργα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πρόβλημα με sea lice που ήταν σαν κατσαρίδες 1mm αυτά που έχεις εσύ μάλλον πλανάρια που είναι σαν πλατιοι γυμνόςαλαγκιες. Και απο ότι ξέρω δεν κάνουν κακό αλλα ψαχτο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν προσοχή αν είναι πλαναρια πάντως υπάρχει θεραπεία....

Παρατήρησε τα γιατί πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα.....

Link to comment
Share on other sites

Πλαναρια.... ισως... Απλα η αναλογια μηκος προς πλατος ειναι μικροτερη του 2 στα δικα μου. Στις φωτο που εχω δει απο διαφορα πλαναρια φαινονται να ειναι μακροστενα αλλα και πιο ογκωδη απο 1 χιλιοστο αν δε κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ελαχιστα θα ελεγα τους τελευταιους 2 μηνες. Αυτα τα παρατηρησα χτες.

Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπεις με σβηστα φωτα φωτα η και με αναμμενα;

Link to comment
Share on other sites

Με αναμενα τα βλεπω συνεχεια. Με σβηστα σχεδον δε φαινονται αλλα ειναι εκει.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως απο τη φωτο δε μπορω να διακρινω shape....μια στρογγυλη σχεδον φιγουρα βλεπω,οποτε προσπαθω να μαντεψω :D

αν μπορεις να βαλεις μια πιο καθαρη λιγο φωτο καλα θα ηταν

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα βρω αυριο απο φιλο καλυτερη μηχανη και θα ανανεωσω. Ευχαριστω ολους μεχρι τωρα για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε το βράχο και τα τζάμια χαμηλά στον αραγωνίτη. Ακόμη να παρατηρήσεις πάνω στα μπαμπλ και στις εφύλιες αν έχεις.Τα πλανάρια εκεί προτιμάνε να πηγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προτιμουν να πηγαινουν στα bubble και τις ephylia?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να ειναι τυχαιο.Ειπα μηπως υπηρχε καποια αιτια που τα ελκουν τα bubble και οι ephylia.

Επισης αυτα δεν ειναι πλαναρια.

Δεν γνωριζω τι ακριβως ειναι καθως,οπως ειπαν τα παιδια,δεν βοηθαει πολυ η φωτο.

Φιλε complex μπορεσες να βγαλεις καποια καλυτερη φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα μια καθαροτερη φωτογραφια ωστε να ειμαι σιγουρος τι βλεπω πριν εκφερω αποψη :)

Link to comment
Share on other sites

Λευκα planaria ΔΕΝ υπαρχουν.

Και ΔΕΝ ειναι planaria ολα τα flatworm.

Επισης στην πρωτη φωτο δεν μοιαζει κανενας απο αυτους τους οργανισμους που σημειωνει με βελακια ο complex,με

καποιον απο αυτους που σου εβγαλε σαν αναζητηση το google με λεξη κλειδι flatworm reef

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εαν μοιαζουν με αυτα φιλε complex ειναι καποιος τυπος κοινου flatworm(acoel ισως) και ειναι ακακα.Θα σε βοηθησουν αρκετα wrasse ν'απαλλαγεις απο αυτα,χωρις ιδιαιτερη δυσκολια, ακομα και chromis η' ενας μανταρινος.

Επισης μπορει μια μερα απλα να μην τα ξαναδεις χωρις να κανεις κατι εσυ.(μου εχει συμβει προσωπικα αλλα δεν μπορω να σου εγγυηθω πως θα εχουν την ιδια τυχη και στο ενυδρειο σου)

Η ουσια ειναι οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...