Jump to content

ενυδρείο 100Χ39Χ55


spiros81

Recommended Posts

Γεια σας παιδία θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο 100Χ39Χ55 είναι 180 λίτρα περίπου τι γυαλί να χρησιμοποιήσω; Επίσης έχω ένα χρυσόψαρο μέσα σε ένα 10 λίτρο ενυδρείο και το νερό του μετά από μια μέρα πρισινιζει τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

10mm ρονταρισμένο...

Ξέρεις να το φτιάξεις το ενυδρείο;

Όσον αφορά το 10λιτρο,μήπως το χτυπάει συνεχώς ο ήλιος;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο 100Χ39Χ55 είναι 180 λίτρα περίπου τι γυαλί να χρησιμοποιήσω; Επίσης έχω ένα χρυσόψαρο μέσα σε ένα 10 λίτρο ενυδρείο και το νερό του μετά από μια μέρα πρισινιζει τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Εχω φτιάξει ενυδρείο 100χ38χ51 ύψος, με 5άρι τζάμι και δεν έχει κανένα πρόβλημα, σχεδόν 1 χρόνο που δουλεύει (και ούτε πιστεύω ότι θάχει ποτέ). Επίσης έχω φτιάξει μερικά ενυδρεία στους 55 πόντους ύψος, από 100 έως 160 λίτρα, όλα με 5άρι, επίσης χωρίς πρόβλημα (όλα με κόντρες). Θεωρώ ότι στις διαστάσεις αυτές που συζητάμε με 6άρι τζάμι είσαι απόλυτα εξασφαλισμένος.

Με την προϋπόθεση όμως ότι θα το κολλήσεις ΣΩΣΤΑ και ότι θα βάλεις κόντρες και πάνω και κάτω (4 και 4).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, Ντίνο μια γεννίστρα 61 Χ 34 Χ 55 ύψος με 4αρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω, που λέω να φτιάξω, λογικά δεν έχει πρόβλημα έτσι?

Λέω 4αρι γιατί έχω κάμποσα κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο... Δεν έχω χρησιμοποιήσει για ενυδρείο ποτέ τζάμι κάτω από 5άρι, για λόγους ασφαλείας (όσο μικρό και αν είναι το ενυδρείο). Βέβαια υπάρχουν στην αγορά κάτι μικρά με ψιλά τζάμια, αλλά...

ΥΣ: Λόγω ύψους καλύτερα να μην το κάνεις. Είναι μεγάλο ρίσκο...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σας. Δεν έχω ξαναφτιξη ενυδρείο αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω, τώρα όσο αφορά το μικρό ενυδρείο όχι δεν το βλέπει ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου γνωμη ειναι να χρησιμοποιησεις 10αρι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,να βαλεις και κοντρες εννοειτε.

Για το μικρο ενυδρειο ανοιξε νεο θεμα στην σωστη θεματικη ενοτητα για να βρουμε το προβλημα.

Καλη συνεχεια σε οτι κι αν αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 5άρι κρύσταλλο, μπορεί να μην έχει πρόβλημα στη στεγανότητα και αντοχή στις πιέσεις, αλλά είναι αρκετά επισφαλές σε περίπτωση ατυχήματος. Π.χ. μια πτώση αντικειμένου ή κάποιο χτύπημα, από λάθος, με κάποιο βαρύ αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...