Jump to content

Ζεστη&nano Reef


alexander kaminas

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι Ειμαι κατοχος ενος nano ενυδρειο του οποιου οι διαστασεις ειναι 4025x25 και εχει φιλοξενισει μεσα του κοραλλια αρκετες φορες,το προβλημα ομως ειναι οτι καθε καλοκαιρι αναγκαζομαι να χαριζω τα ψαρια και τα κοραλλα διοτι στο σπιτι μου η θερμοκρασια μπορει και να υπερβει τους 38 βαθμους και εγω δεν εχω κανενα τροπο να κραταω τα ζωντανα μου ζωντανα.Για αυτο το λογο θα ηθελα να μου πειτε τι θα μπορουσα να κανω. Επισης οταν ρωτησα στο pet shop μου ειπαν πως χρειαζομαι ψυκτικο του οποιου η τιμη υπερβαινει τα 200 ευρω :angry2: ετσι εχω μεινει χωρις επιλογες, παρακαλω διαφωτιστε με :D


Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα να σου πως εγω εδω και 5 χρονια το εχω σταθερα το χειμωνα στους 25-26 και το καλοκαιρι 28-29 γιατι μην ξεχναμε οτι περισσοτερα απο τα κορραλια μας στο φυσικο του περιβαλον λογο του οτι ειναι σε ριχα νερα το καλοκαιρι η θερμοκρασια ειναι εκει 27-29.

Λοιπον εγω εχω αγορασει ενα ανεμιστηρακι υπολογιστη γυρω στα 6 ευρο και το εχω κολλησει στο ενυδρειο οχι ομως να φυσαει στην επιφανεια αλλα να ρουφαει με αυτον τον τροπο εχω σταθερη θερμοκρασια ολο το καλοκαιρι (βεβαια αυτο που ειναι το μειωνεκτημα ειναι η εξατμηση ειναι περιπου 1 με 1,5 λιτρα την μερα) οποτε παιρνεις και μια αυτοματη αναπληρωση οπου θα κοστσει max 40-50 ευρο και εισαι καλυμενος.. ΜΗΝ παρεις ψυκτικο ειναι πολυ ακριβα και δεν υπαρχει λογος. βεβαια απο την αλλη αν θελεις να παρεις ενα ψυκτικο θα σου πρτινα για τα λιτρα σου αυτο http://www.fish-street.com/resun_cl150_mini_chiller?category_id=117 να ξερεις ομως οτι με το ψυκτικο το λογαριασμο της ΔΕΗ στον φερνει ο ΣΑΜΑΡΑΣ μαζι με ενα Chivas και μια κασετινα πουρα δωρο... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία το συγκεκριμένο ψυκτικό εκεί που δούλευε μια χαρά και έκανε μια χαρά τη δουλειά του, ξαφνικά και ενώ όσο ήταν σε κατάσταση αναμονής πήρε φωτιά !!! ευτυχώς έτυχε να είμαι σπίτι.

Κάποιος που το δούλεψε πριν από μένα, δεν του παρουσίασε το παραμικρο πρόβλημα.... αλλά μετά από αυτή την εμπειρία αποφεύγω τις κινεζιές που μπένουν σε πρίζα.

Με τους ανεμιστήρες μια χαρά δουλεία θα κάνεις, απλά λόγω εξάτμισης θα χρειαστείς αναπλήρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πόλυ για την βοήθεια σας και να περιμένετε φοτο όταν με το Καλό το ξαναφτιαξω.Επίσης το φως που έχω μπαίνει μόνο αν βγάλω το καπάκι, να το κρατησω και να έχω rimless reef;5

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59: Αιολε αληθεια ρε συ?? πο πο παλι καλα που το ειπες ... Ανεμιστρακια τοτε και τα μυαλα στα καγκελα.....

Link to comment
Share on other sites

ναι... στα καλά καθούμενα, ενώ για αρκετές μέρες δούλευε μια χαρά, ξαφνικά στις 1 το βράδυ άρχισε να βγάζει καπνούς και πήρε φωτιά ο μετασχηματιστής που έχει μέσα..... και δεν οφειλόταν σε κάποια διαρροή νερού... απλά πήρε φωτιά.

Αν δεν ήμουν σπίτι, θα γινόταν χαμός γιατί το είχα σε ξύλινο ράφι και δίπλα ήταν η βιβλιοθήκη... ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Στο ράφι που το είχες ήταν επαρκής ο αερισμός; Μην ξεχνάμε οτι αυτά τα μηχανήματα παράγουν θερμότητα για να μπορέσουν να ψύξουν το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπήρχε αρκετός αερισμός

Link to comment
Share on other sites

believe it or not εμεις εχουμε βολευτει μια χαρουλα με συμβατικο ανεμιστηρα,κανει λιγο τον ταρζαν εκει που τον εχουμε σκαρφαλωσει αλλα λειτουργει τελεια και οι θερμοκρασιες μας ειναι σουπερ μεχρι στιγμης,καναμε καποια τεστακια απο δω απο κει(ανεμιστηρακια κτλ) αλλα μια χαρα μας βολεψε :P

Link to comment
Share on other sites

ανεμηστηρακι και αγιος ο θεος εχω μια κατασκευη με 4 κια ειμαι μια χαρουλα

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου προτείνω ανεπιφύλακτα ανεμιστηρακια.

Μονο δες και για αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπήρχε αρκετός αερισμός

Κι αν εμενες Καλαμαρια θα σου το αφιερωνα το τραγουδι :D

:P

Link to comment
Share on other sites

ποιο τραγούδι... δεν πάει κάπου το μυαλό μου τώρα....

πες πες και ας μη μένω εκεί χε χε

Link to comment
Share on other sites

ποιο τραγούδι... δεν πάει κάπου το μυαλό μου τώρα....

πες πες και ας μη μένω εκεί χε χε

one more spam please!!!!!! χαχαχαχααααααα :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.....ε εντάξει το θέμα ολοκληρώθηκε νομίζω, οπότε το spam είναι πιο "ανώδυνο" τώρα !!!

που πας και τα βρίσκεις,.... και που τα θυμάσαι όλα αυτά και τα συνδυάζεις τόσο εύκολα απορώ !!!

χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.....ε εντάξει το θέμα ολοκληρώθηκε νομίζω, οπότε το spam είναι πιο "ανώδυνο" τώρα !!!

που πας και τα βρίσκεις,.... και που τα θυμάσαι όλα αυτά και τα συνδυάζεις τόσο εύκολα απορώ !!!

χα χα χα

εδω απορω εγω,δε θα απορεις εσυ;.............anyway καλα να περναμε :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστουσα τα ανεμιστηρια να βαρανε την επιφανεια του νερου ωστε να διωχνουν και τη ζεστη που βγαζουν οι λαμπες. Επισης η ψυξη γινεται μεσω εξατμισης νερου, οποτε οταν ο αερας βαραει την επιφανεια του νερου, το πετυχαινουμε γρηγοροτερα, πραμα που το θελουμε γιατι αν η θερμοκρασια ειναι στους 29-30 θελεις το ανεμηστηρι-α να βαρανε την επιφανεια για να κανει δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν ανεμιστήρες που ανοίγουν αυτόματα όταν ανεβεί η θερμοκρασία? γιατί εγω πάω διακοπές το καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να τον συνδέσεις με εκλεκτή θερμοκρασίας μαζί με τον θερμοστάτη, οπότε θα έχεις και σταθερή θερμοκρασία...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77329

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να ανακεφαλαιοσουμε θα χρειαστω ανεμιστηρακια,αναπλήρωση και ελεκτη θερμοκρασίας. Τα λέω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά... και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ...ααα και κάποιον να σηκώσει την ασφάλεια αν πέσει σε κάποια διακοπή

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι κανείς στο Σπιτι διότι πάμε όλοι διακοπές αλλα μπορω να ρωτήσω μήπως μπορεί κανείς να κάνει ένα check μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

οι μεγαλύτερες ζημιές γίνονται από πέσιμο ασφάλειας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μη γίνει τίποτα, αλλά αυτά τα θέματα δεν είναι να τα ρισκάρει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...