Jump to content

Γέννα Apistogramma agassizii, 3ήμερο...


akisk

Recommended Posts

Εδώ και μια βδομάδα το ζεύγος των Apistogramma agassizii που έχω αποφάσισε να κάνει την πρώτη του γέννα. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχουν μάλλον 3 μικρά (είχα δει έως 8-9) τα οποία εδώ και τρεις μέρες ταΐζω με artemia. Τα μικρά φαίνετε να πηγαίνουν καλά, παρόλο που η μαμά τρώει τις περισσότερες artemia.

Τώρα όμως υπάρχει ένα πρόβλημα με το πώς θα τρέφονται το 3ήμερο της ΚΔ γιατί θα απουσιάζω. Έχω σκεφτεί να βάλω τα μικρά σε μια γεννήστρα (από αυτές που επιπλέουν στην επιφάνεια και έχουν κάτι πολύ μικρές τρυπούλες) και πάνω στο ενυδρείο να βάλω το δοχείο με τις artemia. Από το δοχείο αυτό με ένα σωληνάκι από ορό και το ρυθμιστικό του να το προσαρμόσω έτσι ώστε να πέφτουν κάποιες σταγόνες ανά ώρα στη γεννήστρα συνπαρασύροντας μαζί και κάποιες artemia. Είναι καλή ιδέα ή λόγω της αλμυρότητας του νερού θα έχω πρόβλημα με τα μικρά;

Μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει (επιτυχώς) κάτι αντίστοιχο για μια τέτοια περίπτωση;

Περιληπτικά είναι σε ενυδρείο 230lt με αρκετά φυτά, ρίζες και λίγες πέτρες.

Φίλτρανση πολύ καλή, ph 7,2 – Gh 7 – Kh 4 (TDS 185).

Συγκάτοικοι: 3 SAE.

Link to comment
Share on other sites

1ον συγχαρητηρια για την επιτυχία σου

2ον αυτό που σκεφτηκες είναι πολύ έξυπνο, αν λειτουργήσει στείλε φότο να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα...

Εντοπίζω 2 προβλήματα:

1. Την περίπτωση να είναι πολύ το αλάτι για τα μικρά και να κάνει ζημιά. Βέβαια δεν είμαι κατηγορηματικός σε αυτό, γιατί δεν ξέρω τι αναλογίες δουλεύεις ούτε και κάποιες άλλες παραμέτρους, αλλά το βάζω σαν πιθανότητα προς εξέταση και προβληματισμό.

2. Υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσουν τσόφλια μέσα, τα οποία θα φάνε τα μωρά και θα "βουλώσουν", με αποτέλεσμα να έχεις απώλειες. Δες το και αυτό...

Και τέλος εάν δεν εξασφαλιστεί 100% η σταθερή ροή ικανοποιητικής ποσότητας τροφής στη γεννήστρα σε σχέση με τον πληθυσμό και τις ανάγκες του, θα έχεις πάλι απώλειες από την πείνα.

Για μένα πρέπει κάποιος να μείνει πίσω και να ταΐζει σωστά τα μωρά.

Εάν σε ενδιαφέρει βέβαια να ζήσουν...

Υ.Σ.: Αν και νομίζω ότι και μόνα τους ελεύθερα έχουν πολλές πιθανότητες να επιβιώσουν.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μήπως τελικά είναι καλύτερο να τα αφήσω όπως έχουν και να βάλω στην ταϊστρα τροφή σε σκόνη ελπίζοντας ότι θα πηγαίνει λίγη για τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μόνο την αμμωνία. Μην πέφτει πολύ τροφή και ανεβάσει αμμωνία και νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...