Jump to content

Καλησπερα Παιδια


Recommended Posts

δεν ξερω αν ειναι το σωστο κομματι για να ρωτησω τι ακριβως ειναι αυτο...

εδω και καποιιο καιρο ειχα λιγη αλγη,κοκκινη και πολυ λιγο τριχοειδης,το τελευταιο 7 ημερο εχει φουντωσει και εχει ποιασει μεγαλο κομματι,δεν νομιζω οτι ειναι κυανοβακτηριο αν και εχω αγορασει καποιο σκευασμα αν και εφοσον ειναι να το αντιμετωπισω..μπορει καποιος να μου πει τι ειναι? εχω ψαξει και μονη αλλα ακρη δε βγαζω,εγω πιστευω οτι θα κανει το κυκλο του και θα φυγει μιας που ολες μου οι τιμες ειναι σταθερες εδω και αρκετο καιρο,ακομα και το kh δε μου παιζει ιδιαιτερα,το φως λειτουργει 9 ωρες την ημερα απο 12 που το ειχα στην αρχη,τα ζωα μου και οτι υπαρχει στο ενυδρειο ειναι μια χαρα δλδ δεν εχω δει καποια αλλαγη ωστε να με προβληματισει και να πω οτι βλεπω και κατι αλλο περιεργο αν συμβαινει.

2l1x.jpg
Uploaded with ImageShack.us

hxsl.jpg
Uploaded with ImageShack.us
yka9.jpg
Uploaded with ImageShack.us

hqri.jpg
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

aυτη ειναι καλη αλγη κουρεψε την αν ειχες ενα τανκ θα στην εσκιζε

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινη μακροαλγη.

Ριξε μια ματια

http://www.iquaticsonline.co.uk/blog/micro-and-macro-algae-getting-it-right-2

Εκει που λεει red gracilaria :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να την πειραξω πριν σιγουρευτω,ουτε να την ξεριζωσω...απο την αλλη δεν θα ειχα προβλημα να βαλω ενα τανγκ αλλα στα λιτρα που εχω νομιζω δεν ειναι καλο για το ζωο,εννοω θα ειναι στριμωγμενο,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ εχουν κανει αποικια τα σαλιγκαρια μου εκει οπως και η peppermint και γενικα ειναι σαν καταφυγιο :P

ουτε που ξερω ποσα σαλιγκαρια ειναι μεσα εκει......................

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καλο κουρεψετο και αυτο θα ξαναμεγαλωσει

Link to comment
Share on other sites

ισως ενα ctenochaetus μωρακι να μπορουσες να βαλλεις .... κουτσικο βεβαια και με την προϋπόθεση οτι καποια στιγμη θα το αποχωριστεις ...

Link to comment
Share on other sites

και ειναι και απο τα ψαρια που μου αρεσουν πολυ,το θεμα ειναι σε ποσο καιρο θα πρεπει να το αποχωριστω ας πουμε?τι αναπτυξη εχει?εννοω δε θελω να παιρνω ζωα που ξερω εξ αρχης οτι πρεπει να φυγουν ,ειχα πει να μην βαλω αλλο ψαρακι πριν το χειμωνα και τωρα να βαλω καποιο μονο και μονο να μου φαει την αλγη και μετα να το ξεφορτωθω....δε ξερω το σκεφτομαι και καπως ρε παιδι μου ταλαιπωρια για το ζωο...και αν ξαναφυτρωσει αυτο θα κανω θα παιρνω καθε φορα ενα ψαρακι να μου κανει την δουλεια μου και μετα? φυσικα θα προτιμουσα καποιον φυσικο τροπο να την απομακρυνω αλλα απο την αλλη θα ηθελα αν υπαρχει καποιο ζωο που θα μπορουσα και ενδεχομενως να κρατησω κιολας... ???το ενδεχομενο του να την κουρεψω επισης σκεφτομαι πως δεν θα την απομακρυνω και απλα θα πρεπει συνεχως να κανω αυτο το πραγμα.....τι αλλες επιλογες θα ειχα για να την απομακρυνω?

Link to comment
Share on other sites

ισως ενα small tang να μπορουσα χωρις να προσθεσω κατι αλλο στο ενυδρειο γενικα και με την προοπτικη να κανουμε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα αυτη η προοπτικη και αυτο που θελουμε εμεις να κανουμε ισως παρει και χρονια οποτε...απο την μια σκεφτομαι οτι οκ θα ζησει και σε λιγοτερα λιτρα αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι εξ αρχης γι αυτο το προτζεκτ(το νανο δλδ) δεν ειχα υπολογισει καποιο τετοιο ψαρακι γιατι σε μια προχειρη ερευμα που ειχα κανει ειχα διαβασει οτι τα ψαρακια αυτα χρειαζοντε χωρο και κρυψωνες και σιγουρα δεν μπορω να παρεχω σαν περιβαλλον ουτε μια κρυψωνουλα που θα μπορει να κρυβεται μιας και τα πιρανχοκλοουν μου τα εχουν κανει ολα δικα τους και θα του την πεφτουν τρελα......

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολυ ωραια λογικη !

τωρα το ποσο θα μείνει στο ενυδρειο ενα τετοιο tangaki δεν το ξερω ... εχει να κανει απο το ποσο μεγεθος θα το παρεις απο το ποσο θα τρωει ( πχ το δικο μου blue tang στα 120 λιτρα δεν εχει μεγαλωσει πολυ μεσα σε 5-6 μηνες που το εχω δηλαδη και διπλασιο να γινει παλι δεν θα εχει θεμα, αυτο ομως εχει να κανει και με το φαγητο που το ταιζω καθε 2-3 μερες - ειμαι τσιγγουνης )

σιγουρα δεν θα το κρατησεις για παντα οποτε ισως υπαρχει καποιο αλλο ψαρακι η καποιος αλλος τροπος να απαλλαχθείς απο την αλγη ...

οσο για τα κλοουν εχω και εγω αντιστοιχο θεμα κυριαρχικοτητας αλλα δεν νομιζω να μπορουν να τα βάλλουν με ενα τανγκ !! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα,δλδ 80 λιτρα βγαινει χωρις τπτ μεσα,με ολο τον ογκο που εχει μεσα απο βραχο μεχρι ζωντανα πρεπει να βγαινει γυρω στα 50-51 λιτρα καθαρο νερο...ειναι πολυ λιγα ακομα και για ενα μικρο...δε ξερω θα δω μηπως παρω ενα μικρουλακι και το δωσω μετα....απλα δεν ειναι πρωτη μου επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Zebrasoma flavescens
ενα τετοιο ελεγα να παρω που θελει απο τα λιγοτερα λιτρα και οταν το δω να μεγαλωνει να το δωσω-χαρισω σε καποιον λογικα...
Link to comment
Share on other sites

μην κοιταζεις μονο τα λιτρα,αλλα και τις διαστασεις.καποιοι,και στο εξωτερικο εχουν βαλει,δεν ξερω κατα ποσο θα σου βγει ομως.εγω δεν θα εβαζα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα δεν αν μπορούσες να βάλεις κάτι σαν αυτο

http://www.seaslugforum.net/showall/dolaauri

Απο ότι εχω δει στην διατροφή της έχει κ πράσινη αλλα κ κόκκινη αλγη....

Περίμενε να μας απαντήσει κάποιος ποιος έμπειρος για να σιγουρευτουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα δεν αν μπορούσες να βάλεις κάτι σαν αυτο

http://www.seaslugforum.net/showall/dolaauri

Απο ότι εχω δει στην διατροφή της έχει κ πράσινη αλλα κ κόκκινη αλγη....

Περίμενε να μας απαντήσει κάποιος ποιος έμπειρος για να σιγουρευτουμε.....

Δεν θα το συνιστουσα.Ειναι μικρο το ενυδρειο,και η πιθανοτητα να την κομματιασει κυκλοφορητης ειναι μεγαλη.Με οτι συνεπαγεται αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

αν την τραβηξω,την ξεριζωσω ρε παιδι μου θα εχω καποιο θεμα?παιζει να γεμισω δλδ?

Ψαλιδακι και κουρεμα ομορφο.

Δεν κανω πλακα :)

Link to comment
Share on other sites

Ψαλιδακι και κουρεμα ομορφο.

Δεν κανω πλακα :)

Σαν τον κυριο :D

Link to comment
Share on other sites

Για να το λέει ο στρατός κάτι θα ξέρει οπότε καλύτερα να το ακούσεις.....

Link to comment
Share on other sites

ο κυριουλης ειναι καλλιτεχνης...χαχαχα και ολα αυτα πανε στο φιλτρο μου?? α εγω δε θα το κανω ετσι να τα παρει το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κλεισεις ολα.Φιλτρα αντλιες κυκλοφορητες.Και δε θα κανεις καλλιτεχνια.Θα κοβεις τουφες.Και οπως θα κοβεις,με το χερι κατευθειαν εξω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...