Jump to content

Horabagrus Brachysoma Sun Catfish


Giorgos Kk

Recommended Posts

Ενα απο τα ψαρια που εχω και εμαθα πριν λιγο καιρο την ονομασια του και πληροφοριες για αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα για να μαθετε για αυτο το ψαρι και μην κανετε το λαθος επειδι θα το δειτε μικρο και μοιαζει και σαν καρχαριακι και το παρετε!!το συγκεκριμενο ψαρι ειναι απο την ινδια και φτανει τα 45 εκατοστα!!απο προσωπικη εμπειρια θα πρεπει να μενει μονο του και σε ομαδα ή να ειναι με ψαρια πιο μεγαλα απο αυτο!!θα φαει τα παντα οτι χωραει στο στομα του!!εγω το ειχα παρει πριν 8-9 μηνες και ηταν 3 εκ και τωρα ειναι περιπου 10!οσο μεγαλωνε ετρωγε οτι ψαρια χωραγαν στο στομα του χωρις να ξερω οτι ειναι απο αυτο μιας και δεν ηξερε τιποτα για αυτο το ψαρι!θα βγει μονο την νυχτα και σπανια την ημερα για τροφη..δεν ειναι καθολου επιθετικο αλλα οταν προκειτε για τροφη θα κανει τα παντα για να φαει!Παρακατω ενα απο τα πολλα λινκ που εχω βρει!Θα μπορουσα να εφτιαχνα το προφιλ του ψαριου αν γινετε για να υπαρχει γιατι το συγκεκριμενο ψαρι το βλεπω πολυ τελευται και σιγουρα πολυ θα την πατανε γιατι θα τρωει τα ψαρια τους!!(ειμαι και εγω ενας απο αυτους)

http://www.seriouslyfish.com/species/horabagrus-brachysoma/

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι ! Σε τι ενυδρειο το έχεις ? με τι συγκατοικους?

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρο ενυδρειο(60λιτρα) αλλα ολη μερα ειναι σε μια καρυδα και θα βγει 2-3 φορες την εβδομαδα οταν θα ταιζω και βγαινει και κανονικα ολο το βραδυ!!κανονικα επρεπε να το ειχα σε ομαδα αλλα δεν ηξερα για αυτο το ψαρι τιποτα και τωρα αν βαλω και αλλα 2-3 θα τα φαει γιατι θα ειναι 3-4 εκατοστα!τωρα ειναι με εναν silver shark και ενα red belly(μεχρι να τα δωσω)οπως εγραψα και πιο πανω ειναι ησυχο ψαρι,θα φαει οτι χωραει στο στομα του(και ψαρια) αλλα οταν επροκειτε για τροφη κανει σαν τρελο!!Επισης ειχα ρωτησει και για αυτο το ψαρι στο planetcatfish.com και μου ειπαν οτι αν ηταν σε ομαδα των 4-5 ατομων δεν θα κρυβοντουσαν καθολου!αλλα φυσικα θελουν πολυ μεγαλο ενυδρειο γιατι φτανουν 45εκ το μαξ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...