Jump to content

Απορια Για Γκαπυ Και Ξιφοφορους!


JOHN1801

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! εχω ενα ενυδρειο 220λιτρα φυτεμενο με 10 γκαπυ και 10 ξιφοφορους! τα ψαρακια αυτα τα εχω 4 μηνες σε αυτο το ενυδρειο αλλα δεν εχω δει ακομα καμια γεννα,ειναι φυσιολογικο? καποιες φορες εχω παρατηρησει στα γκαπυ να εχουν πρισμενες κοιλιτσες αλλα ακομα δεν εχω δει τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανό φίλε μου είναι ότι δεν προλαβαίνεις να δεις τα μικρά γιατί γίνονται μεζές .!!

είναι φουλ φυτεμένο ? έχεις μπόλικο κερατόφυλλο για να μπορούν να κρύβονται τα μικρά ???

αν όχι βάλε και σύντομα θα δεις και τις γέννες !

Link to comment
Share on other sites

κερατοφυλλο δεν εχω καθόλου αλλά με τα άλλα φυτά που έχω υπάρχουν αρκετές κρυψώνες! μήπως να χρησιμοποιούσα γεννηστρα?

Link to comment
Share on other sites

το κερατόφυλλο έχει πολύ ψιλά φιλαράκια αλλά και πυκνά οπότε τα μικρά δεν φαίνονται όταν κρύβονται μέσα σε αυτό .

γεννήστρα είναι καλή περίπτωση αλλά αν πάρεις να πάρεις μεγάλη με διχτάκι ή να φτιάξεις εσύ κάτι σαν γεννηστρα .η πλαστικές είναι μικρές και στρεσάρεται και το ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι το κερατοφυλλο!!και θα μεινουν τα πιο ''δυνατα'' μωρα και δεν εμπεμβενουμε στην γεννα και οπως ειναι στην ''φυση''!Ναι στην γεννηστρα αν βαλεις οταν το θυληκο εχει φουσκοσει πολυ η κοιλια του και εχει μαυρισει πολυ πισω στο σημειο που εχουν το βαζεις μεσα για ενα βραδυ!το πολυ 2 αν δεν εχει γεννησει το πρωτο βραδυ γιατι το ψαρι θα στρεσαριστει και υπαρχει και περιπτωση πεθανει..απο προσωπικη εμπειρια ;)

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κερατοφυλλο και θα δεις ;) αν θες δοκιμασε και την γεννηστρα αλλα βαλε μεσα καλυτερα μονο τα γκαμπι γιατι ο ξιφοφορος ειναι μεγαλυτερος και δεν θα ειναι οτι καλυτερο για αυτον :bigemo_harabe_net-64: Ο ξιφοφορος γενναει παρα πολλα και μεγαλωνουν και σχετικα γρηγορα..θα σου μεινουν σιγουρα μωρα με το κερατοφυλλο..με μια γεννα παλιοτερα μου ειχαν μεινει 15 και δεν ηξερα τι να τα κανω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα προσπαθήσω πρωτα με κερατοφυλλο! πρέπει να τοποθετηθεί στην επιφάνεια ή και κάτω το ίδιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

οκ θα προσπαθήσω πρωτα με κερατοφυλλο! πρέπει να τοποθετηθεί στην επιφάνεια ή και κάτω το ίδιο είναι?

Αφησε το να επιπλεει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...