Jump to content

Χελωνο-Αποριες


Recommended Posts

Προσφατα αποκτησα μια yellow bellied slider χελωνα και οι αποριες μου ηταν αρκετες . Εχω διαβασει :bigemo_harabe_net-98:παρα πολλα σχετικα αρθρα αλλα ακομα εχω μερικες ... Ο ηλιος (απ'ευθειας εκθεση) τους κανει καλο? Δεν υπαρχει περιπτωση να παθουν τιποτα ? καλοκαιρι ειναι και οι θερμοκρασίες ειναι πολυ υψηλες ... Επισης ειναι καλο να την αφηνω εκτος ενυδρειου να περπαταει ? Το δοκιμασα 2 φορες και νομιζω της αρεσε ... Να το ξανα επιχειρησω ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ειρήνη, όπως είπαμε είναι λίγο ρίσκο να τις αφήνεις στο ήλιο, εκτός αν έχεις προνοήσει να έχεις μπόλικη στεριά, που ταυτοχρόνος να έχει και σκιερό σημείο αν χρειαστεί, και να υπάρχει και σκιερό σημείο μέσα στο νερό για να μπορεί να ρίξει την θερμοκρασία του σώματός της όταν ζεσταθεί αρκετά (μην ξεχνάς ότι όλα τα ερπετά είναι ομόθερμα ζώα)....

Εκτώς ενυδρείου δεν θα στο πρότεινα, καλύτερα είναι να τις έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια στεριάς, και να κάνει εκεί την "βόλτα" της

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται οτι οταν ειναι στον ηλιο εχει την επιλογη να παει στην σκια αν θελει ... Ηθελα να ρωτησω αν οι χελωνες κοιμουνται μεσα ή εξω απο το νερο ... Η δικια μου κανει και τα δυο ...Επισης ποσες ωρες κοιμουνται περιπου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι πρεπει να εχει την επιλογη να παει σε καποια σκια!

Οσο για τον αν κοιμουνται και μεσα και εξω απο το νερο... την απαντηση την εδωσες εσυ! :P

Link to comment
Share on other sites

χαχα ! Ναι οντως !! Απλα δεν ηξερα αν το κανουν αυτο ολες ή μονο η δικια μου !!! :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...