Jump to content

Recommended Posts

Παιδια, κυτταξτε τι βρηκα!!

Για οποιους εχουν ψυχοπλακωμενα η ατονα ψαρια, ιδου η λυση! :blush:

Acute myo-inositol enhances

swimming activity in goldfish

by

Levine J, Chengappa KN, Reddy R

Stanely Center for the Innovative Treatment of Bipolar Disorder,

Western Psychiatric Institute &

Clinic, Pittsburgh, PA 15213, USA.

J Neural Transm 1999; 106(5-6): 433-41

ABSTRACT

Inositol in concentrations of 1-4 Mm (but not the control condition: mannitol-glucose) administered in aquarium water showed enhancement of swimming activity of goldfish after acute treatment (5 hours). These data support similar findings in rats. These data suggest that inositol may enhance motor activity which may be of relevance in neuropsychiatric disorders.

Ref: http://www.biopsychiatry.com/inosgfish.htm

Link to comment
Share on other sites

Και να σε ρωτήσω διαβάζοντας το λινκ που μας έδωσες και διαβάζοντας για το Inositol και τα άλλα διάφορα που έχει μου γεννήθηκε η απορία αν την kannabis την δίνουμε πρίν ή μετά ή σε ώρες που θέλουμε τα ψαράκια μας να χαλαρώσουν ;;;;; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Και να σε ρωτήσω διαβάζοντας το λινκ που μας έδωσες και διαβάζοντας για το Inositol και τα άλλα διάφορα που έχει μου γεννήθηκε η απορία αν την kannabis την δίνουμε πρίν ή μετά ή σε ώρες που θέλουμε τα ψαράκια μας να χαλαρώσουν ;;;;; :blush:

3638[/snapback]

Οπως θα ειδες διαβαζοντας προσεκτικα η kannabis ειναι μαλλον για τους ενυδρειοφιλους μετα τις προσπαθειες και αλλαγες νερου κτλ για να χαλαρωσουν αυτοι! .....

Περαν των αστειων, το ινοσιτολ ειναι βιταμινη, αν ενδιαφερεσαι κυττα και εδω για περεταιρω ...

http://www.anyvitamins.com/inositol-info.htm

http://www.biopsychiatry.com/inositol.htm

http://www.healthandfitnessforums.com/inositol.html

Link to comment
Share on other sites

Μετά από υπόδειξη της Μαρίνας κύταξα το μπουκάλι του Seachem Flourish το οποίο και περιέχει Inositol!!!!!

Ομολογώ ότι είναι κάτι που δέν ήξερα και δέν πίστευα ότι θα το έχει μέσα.....Ρέ εσείς οι μποστανάδες μήπως έχετε πιεί καμοιά τζούρα από Flourish?...χεχεχε

****και μετά αναρωτιέμε γιατί όποτε ρουφάω νερό με το σωλήνα από το φυτεμένο έχω 'κέφια'..... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, μαστουρωνουμε τα ψαρια για να χαλαρωσουν :blush::hysterical: παιδια σορρυ αλλα ειναι για γελια, αν ειναι ετσι να τα δωσουμε να καπνισουν και λιγο χορ.....ι!!αχαχχαχαχα! :blush::blush::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, μαστουρωνουμε τα ψαρια για να χαλαρωσουν  :blush:  :hysterical: παιδια σορρυ αλλα ειναι για γελια, αν ειναι ετσι να τα δωσουμε να καπνισουν και λιγο χορ.....ι!!αχαχχαχαχα! :blush:  :blush:  :rasp:

3663[/snapback]

Παιδια συγνωμη που σας χαλαω την πλακα, αλλα το inositol ειναι βιταμινη, οχι τζουρα ... απλα το site που εκανε την αναφορα στα πειραματα με τα χρυσοψαρα ειναι site που ασχολειται με νευροψυχικα προβληματα, και ανεφερε και την cannabis ... :icon_dance: :ok: :locked:

Κυτταξτε για το inositol και στις πολυβιταμινες στα φαρμακεια, περιεχεται ... :locked: Η βασικη του δουλεια ειναι ο μεταβολισμος κυτταρων αλλα αποτι φαινεται βοηθαει επισης στην τριχοπτωση και στην μελαγχολια. Κατι σαν τη βιταμινη Ε υποθετω.

Παντως μια και σας την εσπασα αν βρω τιποτα για ναργιλε ψαριων θα ειδοποιησω παραυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη που σας χαλαω την πλακα, αλλα το inositol ειναι βιταμινη, οχι τζουρα ... απλα το site που εκανε την αναφορα στα πειραματα με τα χρυσοψαρα ειναι site που ασχολειται με νευροψυχικα προβληματα, και ανεφερε και την cannabis ... :hysterical:  :blush:  :blush:

Κυτταξτε για το inositol και στις πολυβιταμινες στα φαρμακεια, περιεχεται ... :rasp: Η βασικη του δουλεια ειναι ο μεταβολισμος κυτταρων αλλα αποτι φαινεται βοηθαει επισης στην τριχοπτωση και στην μελαγχολια. Κατι σαν τη βιταμινη Ε υποθετω.

Παντως μια και σας την εσπασα αν βρω τιποτα για ναργιλε ψαριων θα ειδοποιησω παραυτα  :blush:

3700[/snapback]

Εγώ πάντως Μαρίνα από τότε που μου το είπες ρίχνω ένα καπάκι στα ζεμπράκια μου την εβδομάδα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Μαρίνα από τότε που μου το είπες ρίχνω ένα καπάκι στα ζεμπράκια μου την εβδομάδα.... :blush:

3706[/snapback]

:blush::hysterical: ενα καπακι τι Jimmy? Το inositol που ειχει το flourish ειναι για φυτα, το παιρνουν και μετα τα ψαρακια τρωνε τα φυτα. Τα ζεβρακια δεν τρωνε φυτα. (ΒΤW σου εστειλα τις βιταμινες για τα ζεβρακια το σαββατο).

Εγω μαριναρω τα λαχανικα στο Flourish πριν τους τα ταισω (αυτο μια φορα την εβδομαδα, τις αλλες τα τρωνε σκετα :blush: ).

Ξερεις τι σκεφτομουνα? Κυκλοφορουν στην ελλαδα αποχλωριωτες που να εχουν φυτικα εκχυλισματα για να μη στρεσσαρονται τα ψαρια? (οπως το Nutrafin και νομιζω και το Stress Guard της Seachem). Εδω εχει διαφορα αλλα δεν αναφερει τι φυτικα εκχυλισματα χρησιμοποιουν.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:  :blush: ενα καπακι τι Jimmy? Το inositol που ειχει το flourish ειναι για φυτα, το παιρνουν και μετα τα ψαρακια τρωνε τα φυτα. Τα ζεβρακια δεν τρωνε φυτα.

Μην αφήσεις κάτι χωρίς σχόλιο......ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΗ ΜΕ ΦΛΟΥΡΙΣΣΣΣΣΣΣ :rasp:

(ΒΤW σου εστειλα τις βιταμινες για τα ζεβρακια το σαββατο).

Ευχαριστώ!!!

Εγω μαριναρω τα λαχανικα στο Flourish πριν τους τα ταισω (αυτο μια φορα την εβδομαδα, τις αλλες τα τρωνε σκετα  :blush: ).

Το έκανα και εγώ αλλά το αυγολέμονο μου έκοψε επιδή το έριξα απότομα στην κατσαρόλα!!!!! :blush:

Πέρα από την πλάκα η ιδέα του εμποτισμού της τροφής είναι κάτι που θα πρέπει να το κάνουμε ποιό συχνά εμείς οι ελλαδίτες.....

3708[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

:blush::hysterical::blush: Καλα ντε, μη βαρας!!! Συνταγη για αυγολεμονο θελεις? Εχω καλη .... :blush::rasp::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...