Jump to content

Θελω oscar τώρα!


mxers-raz

Recommended Posts

Γειά και χαρά σας!!! εχω ενα ενυδρειάκι 40L με γκάμπυ και πλάτυ εδω και 2 μήνες και πηγαινει αψογα οποτε προχτες το πρωί γυρισα απο το pet shop και μαζί με το καινουριο γκαμπυ ειχα αλλο ενα ενυδρείο 120L... Ειμαι φοιτητής και εχω προβλημα και οικονομικο και χώρου οποτε το 120αρακι με 120ευρώ(τα μαζευα πολυυυυυυυύ καιρο) δν με χαλασε καθολου.. :D Λοιπόν ας παμε τωρα στο κυρίως πιάτο..! το θεμα οπως καταλαβατε απο τον τιτλο ειναι πως θελω oscar και το θελω τώρα!!! ;) μπορώ ρε παιδια? εχω διαβασει πως τα ευμεγεθη ψάρια ενυδρείου αναπτύσσονται και σε σχεση με το χώρο που ζουν.. ισχύει αυτο? Το ενυδρειακι μου το στρωνω τωρα και το εχω φτιαξει και τοσο ομορφο! μονο το oscar λείπει..

Υ.Γ. δεχομαι και βρισιές...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα 120 λίτρα για έναν όσκαρ δεν είναι πολλά. Μη ξεχνάς ότι αυτά τα συμπαθή και πανέξυπνα κατοικίδια αναπτύσσονται πλέον του μισού μέτρου. Βέβαια στη περίπτωση που το θέλεις τόσο πολύ κανείς δε μπορεί να σου απαγορέψει την απόκτηση του.Είναι γεγονός πάντως πως δε θα αναπτυχθεί στις διαστάσεις εκείνες

που θα κάνουν να μοιάζει σα σαρδέλα σε κονσέρβα αλλά όπως όλες οι κιχλίδες θέλουν ένα ταίρι έτσι κι αυτό θα ήθελε κάτι ανάλογο.Οι όσκαρ αν τελικά το αποφασίσεις να αγοράσεις ,αποδεικνύονται ένα απο τα πιό έξυπνα και πιο επικοινωνιακά ψαράκια. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ kanonaki! δν ξερω ακομα τι θα κανω, ετσι κι αλλιως εχω πολυ στρωσιμο μπροστα..

εγω παντως ηξερα για 25-30cm οχι για μισο μετρο! αλλα ειναι ερωτας τα ατιμα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά σας!!! εχω ενα ενυδρειάκι 40L με γκάμπυ και πλάτυ εδω και 2 μήνες και πηγαινει αψογα οποτε προχτες το πρωί γυρισα απο το pet shop και μαζί με το καινουριο γκαμπυ ειχα αλλο ενα ενυδρείο 120L... Ειμαι φοιτητής και εχω προβλημα και οικονομικο και χώρου οποτε το 120αρακι με 120ευρώ(τα μαζευα πολυυυυυυυύ καιρο) δν με χαλασε καθολου.. :D Λοιπόν ας παμε τωρα στο κυρίως πιάτο..! το θεμα οπως καταλαβατε απο τον τιτλο ειναι πως θελω oscar και το θελω τώρα!!! ;) μπορώ ρε παιδια? εχω διαβασει πως τα ευμεγεθη ψάρια ενυδρείου αναπτύσσονται και σε σχεση με το χώρο που ζουν.. ισχύει αυτο? Το ενυδρειακι μου το στρωνω τωρα και το εχω φτιαξει και τοσο ομορφο! μονο το oscar λείπει..

Υ.Γ. δεχομαι και βρισιές...

εχω 2 οσκαρ και τα εχω σε 320 λιτρα μαζι με αλλες κιχλιδες.απο 2 ετων εμπειρια με αυτα τα ψαρια και απο μακροχρονια εμπειρια φιλων στα οσκαρ προτεινω τουλαχιστον 200+ λιτρα για ενα ζευγαρι αν αυτο φυσικα ειναι εφικτο.σε μικροτερο ενυδρειο θα στριμωχνοντε και θα χρειαστεις πολυ μεγαλο φιλτρο γιατι πιστεψε τρωνε παρα πολυ και καταλαβαινεις τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας! οσο για μεγαλυτερο ενυδρειο πιστεψτε με αν μπορουσα θα εκανα ολο το σπιτι ενυδρεια..! ο χωρος που διαθετω ως φοιτητης ειναι αρκετα περιορισμενος..

για να φανταστειτε για να βαλω το ενυδρείο στη θεση του μετακίνησα τον υπολογιστη με αποτέλεσμα να σας γραφω τωρα απο την κουζινα......!

Δν το πηρα αποκλειστικα για να βαλω oscar απλα ειναι το μεγαλυτερο ενυδρείο που είχα ποτε και σ'αυτά τα ψάρια εχω τεραστια αδυναμία.. θα αναπτύσονταν πλήρως στα 120L? και εαν ειναι τοσο απαγορευτικα ποιες αλλες μεγαλες κιχλίδες θα μου προτείνατε που να κανουν και με φυτα?? δν ξερω τι θέλω.. :D τουλάχιστον αυτό το ξέρω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, σε ενυδρείο τέτοιο που συζητάμε, δεν κάνει να βάλεις ψάρι που γίνεται μεγαλύτερο των 15 πόντων το πολύ. Και αυτά σε περιορισμένο αριθμό. Δεν μπορείς να έχεις μεγάλες κιχλίδες σε 120άρι ενυδρείο. Αυτό δεν γίνεται ούτε σε 240άρι, οπότε μην σκέφτεσαι τέτοια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το φίλτρο εχω 2 ενα rs5001 πολυ δυνατο και ενα βυθού(εχω λεκανακι για τα φυτά) με εναν κυκλοφορητή αγνώστου ταυτότητος που μου έστειλαν οι γονείς μου απο παλιότερο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...