Jump to content

Μετατροπη Σε Θαλασσινο


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι ,

Σκέφτομαι σοβαρά τη μετατροπη του ενυδρειου μου σε θαλασσινο ( ειναι 600 lt ) με σκοπό να βάλω ενα ζευγάρι μικρόσωμα καρχαριάκια , αν υπάρχουν κατάλληλα για ενυδρεία.

Κάποτε σε ένα pet shop είχα δει ένα και είχα πάθει πλάκα, αλλά δεν έχω ιδεα απο ονομασία.

Θα ήθελα να μάθω τι χρειάζεται για τη μετατροπή απο εξοπλισμό, ( με αρκετό διάβασμα εδώ και τη βοήθεια σας ) , και αν υπάρχουν στο εμποριο τέτοια είδη μικρών καρχαριών.

Καλώς σας βρήκα και πάλι, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε stereo!

Ποιο ειδος καρχαρια ειχες δει στο pet shop και σου αρεσε?

Eιναι απιστευτα ζωντανα αλλα δεν ειναι κ ευκολα.Θελουν επισης αρκετο χωρο.

Μην κοιτας σε τι ενυδρειο τα ειχαν στο καταστημα...τα καταστηματα απλα τα φιλοξενουν μεχρι να πουληθουν,δεν

τα εχουν εκει για να τα μεγαλωσουν η' να τα εχουν χαρουμενα ;)

Μονο για καρχαριακια σκεφτεσαι να το κανεις τροπικο?

Καταλληλα για μεγαλα ενυδρεια θεωρουνται οι epaulette και port jackson sharks(θελουν πολυ μεγαλα ενυδρεια 1-2,+ τοννους)

και για σχετικα μικροτερα οι black bandit και bamboo sharks( + 1 τονο -,και οχι πανω απο εναν καρχαρια)

Προσωπικα φιλε μου και χωρις να θελω να σε απογοητευσω δεν θα εβαζα κανενα ειδος καρχαρια σε ενυδρειο,ειδικα εαν

δεν ειχα τα απολυτως καταλληλα λιτρα(που δυστυχως δεν εχω :unsure: ). :thumbup:

2 φιλοι που δοκιμασαν συγκεκριμενα bamboo τα εχασαν ξαφνικα μετα απο 2-3 μηνες και ενω

ολα πηγαιναν καλα.Και γενικοτερα ειναι λιγες οι αναφορες μακροχρονιας διαβιωσης(επιβιωσης βασικα) καρχαριων σε ενυδρεια(ειδικα με ακαταλληλα λιτρα).

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Στα 600 λίτρα κάνεις ένα πανέμορφο FO ή ένα Reef.

Μπορείς να φιλοξενήσεις τα περισσότερα είδη ψαριών σε αυτά τα λίτρα.

Οι καρχαρίες όπως σου είπε ο μιχάλης είναι ιδιάζουσες περιπτώσεις. Άσε που είναι και πανάκριβοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ έχω προβληματιστεί πολύ για το αν γίνεται σαν εγχείρημα.

Προτίστως τόσα χρόνια κοιτάζω πρώτα αν περνάνε καλά τα ψάρια που φιλοξενεί το ενυδρείο μου , και μετά το εικαστικό κομμάτι και όλα τα άλλα.

Σε 600 lt να μπουν καρχαριάκια πιστεύω θα ζουν μέσα στο στρες και στη δυστυχία.

Ο φίλος που με ρώτησε ποιο είδος είχα δει στο pet , δε ξέρω, έχει κάποια χρόνια, αλλα ήταν σαν μικρογραφία κλασικού τίγρη..

Μάλλον θα πάω σε κάτι ποιο στάνταρ, με βράχο κτλ.

Θα ρίξω λίγο διάβασμα εδώ ( όταν υπάρξει χρόνος) για το τι υλικά θα χρειαστώ, και θα ζήτησω τη βοήθεια σας.

Αυτή τι στιγμή έχω εσωτερικό βιολογικό φίλτρα περίπου 100 lt , ενα κύκλο φορητή κα δύο λάμπες φθοριου..σε γυάλα 600 lt.

Σε μηχανήματα , μπορει κάποιος μόνο επιγραμματικά να μου πει τι θα χρειαστώ ώστε να βαδίσω ποιο σύντομα και σωστά ;

Ευχαριστω πολυ, καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ έχω προβληματιστεί πολύ για το αν γίνεται σαν εγχείρημα.

Προτίστως τόσα χρόνια κοιτάζω πρώτα αν περνάνε καλά τα ψάρια που φιλοξενεί το ενυδρείο μου , και μετά το εικαστικό κομμάτι και όλα τα άλλα.

Σε 600 lt να μπουν καρχαριάκια πιστεύω θα ζουν μέσα στο στρες και στη δυστυχία.

Ο φίλος που με ρώτησε ποιο είδος είχα δει στο pet , δε ξέρω, έχει κάποια χρόνια, αλλα ήταν σαν μικρογραφία κλασικού τίγρη..

Μάλλον θα πάω σε κάτι ποιο στάνταρ, με βράχο κτλ.

Θα ρίξω λίγο διάβασμα εδώ ( όταν υπάρξει χρόνος) για το τι υλικά θα χρειαστώ, και θα ζήτησω τη βοήθεια σας.

Αυτή τι στιγμή έχω εσωτερικό βιολογικό φίλτρα περίπου 100 lt , ενα κύκλο φορητή κα δύο λάμπες φθοριου..σε γυάλα 600 lt.

Σε μηχανήματα , μπορει κάποιος μόνο επιγραμματικά να μου πει τι θα χρειαστώ ώστε να βαδίσω ποιο σύντομα και σωστά ;

Ευχαριστω πολυ, καλο βραδυ

Αυτή είναι καλύτερη απόφαση που πήρες! Σε ότι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ!!

Όταν έχεις εσωτερικό φίλτρο 100 λίτρα μήπως εννοείς sump? Γιατί λίγο δύσκολο μου φαίνεται να υπάρχει φίλτρο χωριτικότητας 100λίτρα.

Θα μπορούσες να μας βάλεις φωτός απο το ενυδρείο σου να το δούμε να σου πούμε τι χρειάζεται?

Θα χρειαστείς ένα καλό σκίμμερ, καλό φωτισμό(εκτός και αν πας σε FO), αυτόματη αναπλήρωση, καλή κυκλοφορία νερού, ζωντανό βράχο, αραγωνίτη, θερμοστάτη, controller θερμοκρασίας, και ένα καλό δοχείο-βαρέλι για να προετοιμαζεις το νερό σου πριν την αλλαγή. Υπάρχουν και άλλα βασικά που θα χρειαστείς, απλά αυτά είναι μερικά απο αυτά.

Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη,

Το ενυδρειο μου έχει εσωτερικό χώρισμα με συνολικό όγκο περίπου 100 lt, αυτό αποτελείτε απο 3 μέρη, στο πρώτο είχα θερμοστάτη και λίγο ύαλοβάμβακα , στο δεύτερο τα κυρίως υλικά για φίλτρανση (βιόσφαιρες κτλ) , και στο τρίτο το οποίο είχε και έξοδο, είχα το κυκλοφορητή. Τόσα χρόνια δούλευε μια χαρά , χωρίς κανένα πρόβλημα για τα ψάρια, ακόμη και στα πιο ευαίσθητα.

Φώτο θα βγάλω σε λίγες μέρες γιατι είμαι εκτός.

Ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις σαμπ κολλητό στην γυάλα. Κανένα πρόβλημα!

Βάλε φωτός να δούμε το ενυδρείο, το σαμπ κλπ για να σου πούμε. Και πες μας τις καθαρές διαστάσεις του ενυδρείου χωρίς το σαμπ. Μηκος χ πλάτος χ ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον παναγιωτη φιλε stereo :bigemo_harabe_net-64:

Περιμενουμε τις φωτο και το πιανουμε απο εκει οσον αφορα στον εξοπλισμο.

Διαβασε και αρκετα απο τα θεματα που υπαρχουν στο aquazone ωστε να ξερεις περιπου τι ενυδρειο θες να κανεις

και τι απαιτησεις θα εχει ;)

Ειναι πολυ καλυτερη η επιλογη να το πας σε reef απο αυτο με τα καρχαριακια. ;)

Θα το χαρεις και θα εθιστεις πολυ περισσοτερο.

Αντε καλως να μας ερθεις στην παρεα μας των ανωνυμων reefεθισμενων :D

Link to comment
Share on other sites

......Αντε καλως να μας ερθεις στην παρεα μας των ανωνυμων reefεθισμενων :D

... θα καθόμαστε γύρω γύρω και θα λέμε:

- με λένε Αίολο

- Γεια σου Αίολε

- Είχα να αγοράσω κοράλλι 2 μήνες, αλλά τελικά δεν άντεξα.... άφησα απλήρωτο το τηλέφωνο και πήρα 2-3 !!!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις σαμπ κολλητό στην γυάλα. Κανένα πρόβλημα!

Βάλε φωτός να δούμε το ενυδρείο, το σαμπ κλπ για να σου πούμε. Και πες μας τις καθαρές διαστάσεις του ενυδρείου χωρίς το σαμπ. Μηκος χ πλάτος χ ύψος.

Οι καθαρές διαστάσεις χωρίς το χώρο που χρησιμοποιώ για φίλτρα , ειναι 130 χ 80 χ 60

Φώτο σε κάνα δύο μέρες, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

... θα καθόμαστε γύρω γύρω και θα λέμε:

- με λένε Αίολο

- Γεια σου Αίολε

- Είχα να αγοράσω κοράλλι 2 μήνες, αλλά τελικά δεν άντεξα.... άφησα απλήρωτο το τηλέφωνο και πήρα 2-3 !!!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

:hysterical:

Φιλε stereo οι διαστασεις ειναι φοβερες!

Μπορεις να κανεις θαυματα!

Οταν κατασταλαξεις στο πως θες να το κανεις,εδω θα ειμαστε σε οτι και να χρειαστεις

να συζητησουμε για εξοπλισμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ θα το χρησιμοποιείς πλέον περισσότερο σαν χημικό παρά σαν βιολογικό. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την μία διαδρομή για άνθρακα και αντιφώσφορο και την άλλη για refugium. Βέβαια καλό θα είναι να βάλεις μέσα και το σκίμμερ! το βιολογικά υλικά από το παλιό σου στήσιμο δεν θα τα χρησιμοποιήσεις. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

... θα καθόμαστε γύρω γύρω και θα λέμε:

- με λένε Αίολο

- Γεια σου Αίολε

- Είχα να αγοράσω κοράλλι 2 μήνες, αλλά τελικά δεν άντεξα.... άφησα απλήρωτο το τηλέφωνο και πήρα 2-3 !!!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Οι καθαρές διαστάσεις χωρίς το χώρο που χρησιμοποιώ για φίλτρα , ειναι 130 χ 80 χ 60

Φώτο σε κάνα δύο μέρες, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Τρομερές διαστάσεις. Αν το πλάτος όπως λές είναι 80 θα έλεγα απο τις ιδανικότερες.

Περιμένουμε και τις φωτό για να σου πούμε καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Τρομερές διαστάσεις. Αν το πλάτος όπως λές είναι 80 θα έλεγα απο τις ιδανικότερες.

Περιμένουμε και τις φωτό για να σου πούμε καλύτερα!

Όχι, το πλάτος είναι 60 και το ύψος είναι 80 .

Σήμερα - αύριο βάζω φωτογραφίες ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το πλάτος είναι 60 και το ύψος είναι 80 .

Σήμερα - αύριο βάζω φωτογραφίες ..

Και 60 πάλι καλά είναι. Απλά με 80 ύψος θέλεις καλό φωτιστικό.

Περιμένουμε τις φωτό! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...