Jump to content

Έχω Ένα Γλυκό Μυστικό.....


Recommended Posts

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Τουλάχιστον για εμάς που έχουμε 110λιτρα ενυδρείο. Ο vtsuk γράφει πως έχει 760λιτρο... Μήπως έχεις ιδέα πως θα μπορούσα να το αναζητήσω, πως να το γραψω για να το googlάρω; marafeti 4 in one ας πούμε; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφευγουμε τα ρουφηγματα και αλλα τετοια στις αλλαγες:

17395-340x340.jpg

Eχω προσαρμοσει στην εισαγωγη μια πλαστικη σιτα απο εισαγωγη εξ.φιλτρου, που πανω της εχω στερεωσει σφουγγαρι-προφιλτρο για να μην μου τραβαει τα γαριδακια.

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε πάντα πρόχειρο και έτοιμο για δράση έναν φακό κεφαλής.

Σε μια πιθανή διαρροή και μάλιστα νύχτα, το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουν και οι ασφάλειες με τόσες πρίζες κάτω από το ενυδρείο.

Θα σας ανοίξει τα μάτια και θα σας λύσει τα χέρια.

5819073-TL-HeadlightHD3-LED-3W-3AAA-bu-w

Για όποιον ενδιαφέρεται, τέτοιος φακός κεφαλής με Ledακια πωλείται αυτή την εβδομάδα σε γνωστή αλυσίδα γερμανικών σούπερ μάρκετ με 4,99€.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα οσον αναφορα μπριζες/ρευματα, εχω να προτηνω πολυμπριζα ασφαλειας, για υπερταση και τα σχετικα...ενας κευρανος ή μια διακοπη μπορει να καψει τπτ και δεβ ειμαστε για τετοια...

Αποχες, 2-3 τουλαχιστον σε διαφορα μεγεθη, ολο και κατι μπορει να πρεπει να πιαση/βγαλεις και να εχει μεγαλωση απ την ημερα που το εβαλες :-Ρ

Διαφορα μπλιμλπικια να υπαρχουν, σωληνακι αεραντλιας, ΤΑΦ συνδεσμοι , αεροπετρες,αντεπιστροφες για αεραντλια,τεστακια(ph/no2/no3/αμμωνιας, καμια λαμπα εστω και παλια, κανα πολυμπριζο εξτρα, θερμομετρα, σφουγκαρακια, ενυδρειακο μαλλι, αντιχλωριο/βακτηριδια σε μεγαλη ποσοτητα(μια φορα θα γινει η στραβη και θα πρεπει να αδειασης/γεμισεις μπαμ μπαμ,το επαθα με diy Co2,ετρεχα και δεν εφτανα)...

Μεγενθητικο φακο, ειδηκα για οποιον εχει μικρα ψαρακια, μια στο τοσο μια ματια δεν βλαπτει, πως θα δει σηκωμενα λεπια απο τυχον dropsy σε πλατυ 4 ποντους;;

Αυτα, ειναι δευτεραντζες, αλλα αυτα μου εχουν χρειαστη...

ΥΓ:καμια μπυρα στο ψυγειο, γιατι αμα σου κατση, μετα απο τοσο τρεξιμο, σφουγκαρισμα, ιδρωτα, πρεπει να χαλαρωσης και να νιωσης ηγετης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ελεγα απαραιτητο ενα ακομα ενυδρειο καραντινα γεννηστρα οπως θελετε σιγουρα ενας ακομα θερμοστατης και καποιο φιλτρακι εσωτερικο ποτε δεν ξερεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:καμια μπυρα στο ψυγειο, γιατι αμα σου κατση, μετα απο τοσο τρεξιμο, σφουγκαρισμα, ιδρωτα, πρεπει να χαλαρωσης και να νιωσης ηγετης!

Αυτό ξαναπέστο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα σημαντικο για μενα πραγματακι που πρεπει να εχουν οι φυτεμενοι και ειδικα αυτοι που εχουν μικρα ενυδρεια ειναι η συριγγα για να μετρανε ακριβος τη ποσοτητα του λιπασματος που πρεπει να ριξουν!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα σημαντικο για μενα πραγματακι που πρεπει να εχουν οι φυτεμενοι και ειδικα αυτοι που εχουν μικρα ενυδρεια ειναι η συριγγα για να μετρανε ακριβος τη ποσοτητα του λιπασματος που πρεπει να ριξουν! :)

Ειδικα οταν εχουν και γαριδες μεσα

και συριγγα πριν 2-3 βδομαδες αγορασα

για αυτην δουλεια και με εχει βοηθησει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημαντικο για μενα πραγματακι που πρεπει να εχουν οι φυτεμενοι και ειδικα αυτοι που εχουν μικρα ενυδρεια ειναι η συριγγα για να μετρανε ακριβος τη ποσοτητα του λιπασματος που πρεπει να ριξουν!

Μπα δεν χρειάζεται σύριγγα με το μάτι πια υπολογίζονται τα ml... :)

Ti πρέπει να έχουν οι φυτεμένοι...

ψαλιδιά διάφορων μεγεθών , εχω 5 διαφορετικά ψαλιδια , απο 4 εκατοστά εως 40-50 cm ...

Τσιμπίδες πάλι τα ιδια...

Συρριγγες μεγάλες και μικρές.

Ζυγαριά.

Διάφορες πατέντες για καθαρισμό υποστρώματος.

Διάφορα κουταλάκια

αν μπλέξει με γαρίδες..

μεγεθυντικό φακο..

Φακό ή προβολεάκι

διάφορες απόχες από πολύ μικρές εως πολύ ,μεγάλες.

Αν μπλεξεις και με crs ,θέλεις tds , ph meter , ph υγρά, kh, gh, να εχεις στην ακρη minerals...

Στις αλλαγές απλά γεμιζεις απο την βρύση το αλφαδολάστιχο με νερό, και μετα πάει μόνο του.

Να εχεις στην ακρη 5-6 μέτρα, σωληνακι του αερα , αεραντλίες, εφεδρικά φιλτράκια., υαλοβαμακα, διαφορους τυπους σφουγγαριων , υλικά, καθως και αδεια ενυδρεια, εγω συνηθως εχω , 5 στην ακρη διαφορων μεγεθών ενυδρεία , με τα όλα τους..

Μπολικα κουβαδακια , απο πολυ μικρα, εως και μεγάλα ..

Οσο αφορά το ρευμα , ενα μικρό ups μόνο για τα φίλτρα...

Για τον καθαρισμο των τζαμιών περνωκατι ξύστρες για τζάμια, και κάθε 2 -3 εβδομάδες αλλαζω γιατι σκουριάζει, αλλιώς χρησιμοποιώ υαλοβάμβακα, βγάζει ακόμη και την green spot.

Με λιγα λόγια μια ολόκληρη αποθήκη.. :sarcasm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν χρειάζεται σύριγγα με το μάτι πια υπολογίζονται τα ml... :)

Ti πρέπει να έχουν οι φυτεμένοι...

ψαλιδιά διάφορων μεγεθών , εχω 5 διαφορετικά ψαλιδια , απο 4 εκατοστά εως 40-50 cm ...

Τσιμπίδες πάλι τα ιδια...

Συρριγγες μεγάλες και μικρές.

Ζυγαριά.

Διάφορες πατέντες για καθαρισμό υποστρώματος.

Διάφορα κουταλάκια

αν μπλέξει με γαρίδες..

μεγεθυντικό φακο..

Φακό ή προβολεάκι

διάφορες απόχες από πολύ μικρές εως πολύ ,μεγάλες.

Αν μπλεξεις και με crs ,θέλεις tds , ph meter , ph υγρά, kh, gh, να εχεις στην ακρη minerals...

Στις αλλαγές απλά γεμιζεις απο την βρύση το αλφαδολάστιχο με νερό, και μετα πάει μόνο του.

Να εχεις στην ακρη 5-6 μέτρα, σωληνακι του αερα , αεραντλίες, εφεδρικά φιλτράκια., υαλοβαμακα, διαφορους τυπους σφουγγαριων , υλικά, καθως και αδεια ενυδρεια, εγω συνηθως εχω , 5 στην ακρη διαφορων μεγεθών ενυδρεία , με τα όλα τους..

Μπολικα κουβαδακια , απο πολυ μικρα, εως και μεγάλα ..

Οσο αφορά το ρευμα , ενα μικρό ups μόνο για τα φίλτρα...

Για τον καθαρισμο των τζαμιών περνωκατι ξύστρες για τζάμια, και κάθε 2 -3 εβδομάδες αλλαζω γιατι σκουριάζει, αλλιώς χρησιμοποιώ υαλοβάμβακα, βγάζει ακόμη και την green spot.

Με λιγα λόγια μια ολόκληρη αποθήκη.. :sarcasm:

αχαχαχαχαχα

Οντως χρειαζονται πολλα πραγματακια και πολλα ψιλολογια και η λιστα μεγαλωνει!:P

Link to comment
Share on other sites

Και αυτά δεν ειναι τιποτα.... :P

Βαλε πέτρες , υποστρώματα, χαλίκια, αμμους, ρίζες απο στησίματα...

Εχω 2 κουβάδες γεμάτους με χαλικια και υποστρώματα..

Φωτιστικά πάλι...

Τωρα αγόρασα και πιπέτα... :P για το τάισμα των μικρών...

Βεντουζες, πολλές, ολο και κάπου χρειάζονται, ενώσεις για διαφορους σωληνες απο αλφαδολάστιχο εως και σωληνάκι του αερα, μετασχηματιστες 12 βολτους, ανεμιστηρες αναπληρωματικους...

Ολο και βγαινουν στην φορα, το κακο ειναι οτι τα χάνω πια δεν θυμάμαι που τα βάζω.. και τι εχω στην ακρη... :sarcasm:

Γενικα θέλει οργανωση.. :meh:

Link to comment
Share on other sites

Τούλι.

1) Μια χρηση του ειναι η πρόσδεσή του στο στόμιο του λαστιζου που βάζουμε στο νερο οταν πρόκειται να αφαιρέσουμε το ποσοστό για την αλλαγή μας. Εμποδίζει την εισρόφηση μικρών ψαριών που απο περιέργεια θα πλησιάσουν κοντα.

2) Το τούλι έχει κι άλλες χρήσεις όπως για το πλύσιμο του νεου χαλικιού πριν το βάλουμε στο ενυδρειο. Σε μια μεγάλη επιφανεια, ρίχνουμε τμηματικά το χαλίκι, το φέρνουμε στην κορυφή και το πλύσιμο γινεται παιχνιδάκι και σε ελάχιστο χρόνο....με έχει σώσει!

3) Κατασκευη πρόχειρης μεγάλης αποχης σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτά δεν ειναι τιποτα.... :P

Βαλε πέτρες , υποστρώματα, χαλίκια, αμμους, ρίζες απο στησίματα...

Εχω 2 κουβάδες γεμάτους με χαλικια και υποστρώματα..

Φωτιστικά πάλι...

Τωρα αγόρασα και πιπέτα... :P για το τάισμα των μικρών...

Βεντουζες, πολλές, ολο και κάπου χρειάζονται, ενώσεις για διαφορους σωληνες απο αλφαδολάστιχο εως και σωληνάκι του αερα, μετασχηματιστες 12 βολτους, ανεμιστηρες αναπληρωματικους...

Ολο και βγαινουν στην φορα, το κακο ειναι οτι τα χάνω πια δεν θυμάμαι που τα βάζω.. και τι εχω στην ακρη... :sarcasm:

Γενικα θέλει οργανωση.. :meh:

Με όλα αυτά χρειαζόμαστε και έναν αποθηκάριο! :lol2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...