Jump to content

Recommended Posts

Εχω δυο χρυσόψαρα σε ενυδρειάκι 5 λιτρων εδώ και 7 μήνες.Στην τελευταία αλλαγή νερού ,το νερό της βρυσης έδειξε ότι έχει αυξημένα χλώριο(?)γιατί ήταν θολό.Εριξα το συνηθισμένο water conditioner (Αquasana) .Παρόλα αυτά αμέσως μετά την αλλαγή τα ψαράκια(2) παρουσίασαν πρόβλημα. Στέκονται ανάποδα στην επιφάνεια η κολυμπούν με δυσκολία και δείχνουν ότι δεν θα τα καταφέρουν . Αλλαξα αμέσως το νερό αντικαθιστώντας το με εμφιαλωμένο που πρόσθεσα conditioner αλλά μετά από μια ημέρα εξακολουθούν να είναι το ίδιο ασχημα.

Ξέρω ότι πρέπει να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά δυσκολευόμουν έως τώρα να το αποφασίσω.

Πέρα από αυτό υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω άμεσα για να τα βοηθήσω?(φάρμακα κλπ.)Πρέπει να τα ταιζω όσο είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! ;)

Πρώτα από όλα το μεγαλύτερο πρόβλημα σου είναι το μέγεθος του ενυδρείου το οποίο είναι απαγορευτικό ακόμα και για ένα χρυσόψαρο.

Το θόλωμα του νερού δέν είχε να κάνει με το χλώριο αλλά με την αμμωνία που θα ανέβηκε η οποία δημιούργησε το πρόβλημα στα ψαράκια.

Προσπάθησε να κάνεις συχνές αλλαγές νερού και ίσως να προσθέσεις κάποιες βιταμίνες.Επίσης άν μπορείς βάλε μία φωτό από τα ψάρια.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας. Θα συμφωνήσω και εγώ με το ότι τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα. Θα σου συνιστούσα να αγοράσεις ένα ενυδρείο με περισσότερα λίτρα άμεσα γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρείς τα ψάρια σου. Το πρόβλημα σου πιστέυω και εγώ ότι οφείλεται στο μικρό περιβάλλον που ζουν τα χρυσόψαρα σου. Ταϊζεις κανονικά, τα ψάρια τρώνε, τα επίπεδα αμμωνίας στο νερό ανεβαίνουν κατεπέκτασην πρόβλημα στην υγεία των ψαριών. Κάνε συχνότερες αλλαγές στο νερό σου και αγόρασε άμεσα μεγαλύτερο ενυδρείο. Τα βελτιωτικά νερού αδρανοποιούν το χλώριο του νερού οπότε το πρόβλημα δεν προήλθε από αυτό. Επίσης αυτό φαίνεται και από το ότι εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα ακόμα και μετά την προσθήκη εμφιαλωμένου. Απλά το πρόβλημα έτυχε να σου το βγάλουν τα ψάρια μετά την αλλαγή που έκανες στο νερό. Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση στα ψάρια σου και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω αφού ψοφίσουν αυτά που έχεις και θέλεις να ασχοληθείς με χρυσόψαρα πάρε ένα ενυδρείο 100 λιτρών για 2 χρυσόψαρα μαζι με καλό φίλτρο.Αλλίως απλά θα τα σκοτώνεις.

Είναι δύνατόν 2 χρυσόψαρα σε 5 λίτρα και χωρίς φίλτρο?

Ύμαρτον

Link to comment
Share on other sites

;)

Πράγματι 5 Lt είναι απελπιστικά λίγα :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύνατόν 2 χρυσόψαρα σε 5 λίτρα και χωρίς φίλτρο?

Ύμαρτον

Συμφωνώ και επαυξάνω. Άπλά εγώ θα φανώ πιο τολμηρός και θα πώ να αλλάξεις είδος ψαριού. Μπορεί το χρυσόψαρο να είναι πολύ ανθεκτικό και πολλές φορές πειραματόζωο, αλλά είναι ψάρι της λίμνης :thumbup:

κάθε χρυσόψαρο θέλει 60 λίτρα διότι πρώτο θέλει χώρο λόγο δραστηριότητας και δευτερο λερώνει πολύ. (στις πραγματικές του συνθήκες).

Τώρα όσων αφορά τη ζωή των ψαριών σου, δεν θα σου έδεινα πολλές ελπίδες διότι σε δύο χρόνια που τα έχεις μεγάλωσαν άλλαξαν τώρα οι συνθήκες και πιστεύω κλείνουν και τον κύκλο τους (σε αυτό το ενυδρείο)

Δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο παρά να τους αλλάξεις σπίτι! :)

Link to comment
Share on other sites

...κάθε χρυσόψαρο θέλει 60 λίτρα διότι πρώτο θέλει χώρο λόγο δραστηριότητας και δευτερο λερώνει πολύ. (στις πραγματικές του συνθήκες)...

Να συμπληρώσω και έναν άλλο πολύ σοβαρό λόγο, για τον οποιο ΔΕΝ πρέπει να βάζουμε χρυσόψαρα σε τόσο λίγα λίτρα, ο οποίος δεν είναι και τόσο γνωστός τελικά:

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/freshwa...us_auratus2.jpg (!!!!)

Γι' αυτό λέμε ότι θέλουν Πολλάάάάάάάάά λίτρα τα χρυσόψαρα... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και έναν άλλο πολύ σοβαρό λόγο, για τον οποιο ΔΕΝ πρέπει να βάζουμε χρυσόψαρα σε τόσο λίγα λίτρα, ο οποίος δεν είναι και τόσο γνωστός τελικά:

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/freshwa...us_auratus2.jpg (!!!!)

Γι' αυτό λέμε ότι θέλουν Πολλάάάάάάάάά λίτρα τα χρυσόψαρα... :band:

Αυτό είναι ένα comet μπορεί να φτάσει τα 40 εκ. και να ζήσει πολλά πολλά χρόνια. Ένα koi σε σωστές συνθήκες σε λίμνη μπορεί να ζήσει περισσότερο από άνθρωπο και να γίνει μεγαλύτερο από 1μέτρο.

Απλά πληροφόρηση :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα comet μπορεί να φτάσει τα 40 εκ. και να ζήσει πολλά πολλά χρόνια. Ένα koi σε σωστές συνθήκες σε λίμνη μπορεί να ζήσει περισσότερο από άνθρωπο και να γίνει μεγαλύτερο από 1μέτρο.

Απλά πληροφόρηση :thumbup::)

Δύο χρόνια πριν έβαλα τα τρια πρώτα comets στη λίμνη περίπου 4 εκ. το καθένα. Τώρα, δύο χρόνια μετά τα δύο έγιναν 17 εκ.(αρσενικά) και το άλλο 15 εκ. (Θυλικό). Το δε χρώμα τους κόκκικο ΄και πολύ έντονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΟΚ. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Παιδιά όμως μην είστε τόσο αυστηροί δεν είναι όλοι σχετικοί και τα καταστήματα σε διαβεβαιώνουν ότι τα ψαράκια δεν έχουν πρόβλημα με τον χώρο κλπ κλπ. Εχω αποφασίσει έτσι και αλλιώς να πάρω μεγάλο ενυδρείο , πρόβλημα όμως είναι οτι μου αρέσουν πολύ τα τροπικά ψάρια.(αυτά ήταν δώρο)

Εχω βρεί ένα Jewel(?) στα 110 λιτρα . Θα πρέπει να δώ τι θα κάνω με τα χρυσοψαράκια τα οποία ευτυχώς μετά από αλλαγές με εμφιαλωμένο νερό δείχνουν πάλι καλά . Και πάλι ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...