Jump to content

Τι Φυτο Ειναι?


linglong

Recommended Posts

καθως εκανα μια πεζοπορια στα βουνα της πελοπονησου ,σε ενα ρυακι βρηκα αυτο το φυτο που το εχω εδω και 15 μερες σε βαζο με νερο,ξερει καποιος τι ειναι και αν κανει να μπει στο ενυδρειο? https://imageshack.us/scaled/medium/32/sxeo.jpg

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

εχει αλλες 4 foto ....αλλα καθοτι τελειος σκραπας στους υπολογιστες δεν μπορω να τα κανω ling.....παρακαλω σκρολαρετε τις φοτογραφιες στο imageshack και θα δειτε και τις πεντε .....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φυτο ειναι αλλα επειδη δεν ξερεις τι κουβαλαει πανω του εγω δεν θα το εβαζα στο ενυδρειο μου..Επισης μπορει να μην αντεξει στις συνθικες ενυδρειου,γιατι εσυ εχεις τροπικο ενω αυτο ειναι απο αλλο κλιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα βρηκα οτι το φυτο ειναι καποιο ειδος βεργιας.....μπορω να το βαλω στο ενυδρειο μου?????επισης επειδη το εχω σε γυαλα περιπου ενα μηνα τωρα ,νομιζω οτι ειναι φυτο επιφανειας --αληθευει???????αν μπορει επεισης καποιος να μου δειξει το προφιλ του συγκεκριμενου φυτου......σε γυαλα χωρις τιποτα απο λιπανση και χωρις καμια προσπαθεια, εχει γινει πολυ μεγαλο σε μικρο χρονικο διαστημα.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια απο πουμπορω να προμηθευτω φυτα για το ενιδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

απο πολλα καταστηματα petshop......εγω θα προτηνα και το ΙΚΕΑ μια και ειναι κατα πολυ φθηνοτερο,θα πρεπει ομως να υπαρχει καποια εμπειρια(γιατι κανενας δεν θα σε βοηθεισει να επιλεξεις το σωστο)ωστε διαβαζοντας τις ετικετες τους να καταλαβεις για τι φυτο προκειτε και τι φροντιδα χρειαζεται!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα του ΙΚΕΑ δεν αναγράφουν στη συσκευασία τους ποια φυτα ειναι μέσα. Ειναι ενα ρίσκο αυτο γιατι μπορει να πέσεις και σε υδρόφιλο και όχι σε υδρόβιο, πέρα απο το ότι δε θα ξέρεις ποιο φυτο ειναι και τις ανάγκες του κατα συνέπεια.

Link to comment
Share on other sites

το αν ειναι υδροφυλο Η υδροβιο αναγραφεται(στα αγγλικα)......οι αναγκες τους σε φως και λιπανση επεισης αναγραφονται(με σηματακια που υπαρχουν και σε φυτα για γλαστρα).....στο ποτηρη επεισης αναγραφεται αν κανει για ενυδρειο με ψαρια(το λεει πεντακαθαρα στα αγγλικα ομως)!!!!!!!!!ποτε μπηκε το φυτο στο ποτηρη(ημερομηνια) και περιπου το τελικο του υψος(σε εκατοστα στα αγγλικα,cm)!!!!!!!!!!!!!πραγματι αυτο που δεν αναγραφεται ειναι η ονομασια του φυτου αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να κολαμε εκει........!!!! εχω αγορασει εδω και δυο μηνες φυτα απο ΙΚΕΑ και αν και αρχαριος πανε περιφημα.....εχω επεισης καποιες φορες παρει κλαδεματα απο φιλους και δεν ξερουν ουτε αυτοι το ονομα του φυτου που μου δινουν!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επεισης μπορεις να αγορασεις φυτα απο πολλα ξενα site ωστε να γλυτωσεις τυχον ελληνικο χαιδεμα πισινου.....φυλος προ 4 ημερων με 10(+μεταφορικα) ευρω πηρε 20 φυτα απο petshop αγγλιας και γνωριζε και το ονομα των φυτων!!!!!!!!!!!!τα φυτα ειναι φθηνα,εγω εσυ και εμεις τα κανουμε ακριβα στην ελληνικη αγορα με την συμπεριφορα μας...δεν φταιν οι εμποροι

Link to comment
Share on other sites

επεισης μπορεις να αγορασεις φυτα απο πολλα ξενα site ωστε να γλυτωσεις τυχον ελληνικο χαιδεμα πισινου.....φυλος προ 4 ημερων με 10(+μεταφορικα) ευρω πηρε 20 φυτα απο petshop αγγλιας και γνωριζε και το ονομα των φυτων!!!!!!!!!!!!τα φυτα ειναι φθηνα,εγω εσυ και εμεις τα κανουμε ακριβα στην ελληνικη αγορα με την συμπεριφορα μας...δεν φταιν οι εμποροι

Μπορώ να ρωτήσω ποιο ειναι το pet shop της Αγγλίας που αναφέρεις εδω?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ενα μεγαλο sorry αλλα το site δεν ειναι αγγλικο ,αλλα γαλικο......επεισης δεν ειναι 10Ευρω τα 20 φυτα ,αλλα 13ευρω+μεταφορικα(5ευρω) τα 50 φυτα!!!!!!!!!!!απλα επειδη τα μοιραστηκαν 2 φιλοι ειναι 9ευρω τα 25 φυτα(εγω θυμομουν 10ευρω τα 20)

Μπορώ να ρωτήσω ποιο ειναι το pet shop της Αγγλίας που αναφέρεις εδω?

στο εστειλα με ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ενα μεγαλο sorry αλλα το site δεν ειναι αγγλικο ,αλλα γαλικο......επεισης δεν ειναι 10Ευρω τα 20 φυτα ,αλλα 13ευρω+μεταφορικα(5ευρω) τα 50 φυτα!!!!!!!!!!!απλα επειδη τα μοιραστηκαν 2 φιλοι ειναι 9ευρω τα 25 φυτα(εγω θυμομουν 10ευρω τα 20)

στο εστειλα με ΠΜ

.....Κανε ενα κόπο ακόμα φίλος!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα ήθελα κι εγώ το λινκ μιας και ψάχνω φυτά να γεμίσω το ενυδρείο μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...