Jump to content

Έκπληξη


paralia13

Recommended Posts

Ημέρα καθαρισμού του ενυδρείου με τα χρυσόψαρα, σήμερα. Το ενυδρείο 60 λίτρων φιλοξενεί 4 χρυσόψαρα. Το ξέρω ότι είναι μικρό. Εδώ και καιρό περιμένω εθελοντές φίλους να υιοθετήσουν δύο από αυτά, αλλά προς το παρόν κανείς. Σε pet shop δε θέλω να τα δώσω γιατί δε θα τα ξαναδώ, κάτι που δε θέλω φυσικά (τα έχω τρία σχεδόν χρόνια). Τέλος πάντων, μάλλον ξέφυγα από το θέμα, το οποίο είναι τα ευρήματα στο φίλτρο. Αυγά, λοιπόν, καμιά δεκαριά, κολλημένα στο εσωτερικό του φίλτρου. Τα υπόλοιπα φαγώθηκαν ή "ρουφήχτηκαν" κατά τη διαδικασία αλλαγής νερού πριν το πάρω είδηση. Οι "διασωθέντες" μπήκαν αμέσως σε ένα γυάλινο μπολ φαγητού (ότι είχα πρόχειρο δηλαδή...). Στη συνέχεια - και περισσότερο από περιέργεια παρά από ελπίδα - άρχισε η παρακολούθησή τους. Μέσα σε λίγη ώρα, άρχισαν να "σκάνε" ένα-ένα και να ξεπετιούνται από μέσα ζωούλες. Μεγάλη έκπληξη!

Τώρα όμως τι κάνουμε ???

Έχω ένα μικρό ενυδρείο (20 λίτρων) το οποίο χρησιμοποιώ ως βρεφοκομείο. Ήδη φιλοξενεί καμιά 50 μικρά γκάπυ, γεννημένα στις 5/2/07, με θερμοστάτη και φίλτρανση (θερμοκρασία περίπου 26 C). Τα ταϊζω τρεις φορές την ημέρα με τροφή σε σκόνη και ταμπλέτες με σπιρουλίνα. Αλλαγές νερού κάνω δύο φορές την ημέρα. Θα μπορούσα να μεταφέρω τα νεογέννητα εκεί?

Εγώ και τα μωρά, περιμένουμε με αγωνία τη βοήθειά σας. Η ζωή στο γυάλινο μπολ είναι άθλια !!!

goldfish.wmv

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή κάθε μέρα που η προσθήκη νερού θα γίνεται από το ενυδρείο σου .

Εάν φθάσουν το μέγεθος έστω το μισό από τα γκαμπυ μπορείς να τα βάλεις μαζί.

Θα τα ταΐζεις τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και εάν έχεις σαλιγκάρια θα τα βάλεις μαζί τους για να τρώνε τα υπολείμματα τροφών .

Στη πορεία θα χρειαστείς αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω να σου δώσω πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνεις θέλω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την προσπάθεια σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μικρά σου. Τα μικρά χρυσόψαρα να μην σε ανησυχούν. Είναι πολύ δυνατά για μικρά ψαράκια και πολύ γρήγοροι κολυμβητές. Εγώ προσωπικά έχω τεχνιτή λίμνη 1000> λίτρα δύο χρόνια τώρα και έχω μέσα 15 χρυσόψαρα πολλών ειδών. Προσέχω κάθε άνοιξη το ζευγάρωμα και μέσα Απριλίου κάνουν δηλά δηλά την εμφάνηση τους τα μικρά. Τα μεγάλα του είδους δεν τα πολυπειράζουν ή δεν τα ενοχλούν καθόλου καθ'οτι βρίσκουν καταφύγιο στα φυτά του νερού. Η αλήθεια είναι ότι 20 μωρά τελικά επιβιώνουν και ενηλικιώνονται. (Τα δωρίζω δυστυχώς) λόγω χώρου. Τώρα όσων αφορά τα 60 λίτρα για 4 ψάρια είναι λίγα. Πόσον μάλλον να αφήσεις και τα μικρά.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου για την επιτυχία σου και για το πολύ ωραίο βιντεάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι δεν το είχα δει..! Ευτυχώς που αναφέρθηκε ο Νίκος γιατί θα μου ξέφευγε...

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! :thumbup:

Μπράβο και καλή επιτυχία στη συνέχεια με το μεγάλωμα των μωρών. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπάβο σου. Το βιντεάκι σου είναι πολύ όμορφο. Εύχομαι καλή συνέχεια με τα νέα σου μέλη. :thumbup::):band:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση.

Τα νεογέννητα έβγαλαν τη νύχτα μέσα σ'ένα μεγάλο κολωνάτο ποτήρι και αυτό γιατί το γυάλινο μπολ δεν κρατούσε τη θερμοκρασία, ενώ το ποτήρι τοποθετήθηκε μέσα στο μικρό ενυδρείο (αυτό με τα γκάπι) κι έτσι δεν ξεπαγιάσαμε ! Σήμερα έγινε αλλαγή του μισού νερού του ποτηριού (ακούγεται χαζό - μισό ποτήρι ε? - το ξέρω, αλλά έπρεπε να γίνει για να πεταχτούν και τα κελύφη των αυγών που εκκολάφθηκαν). Τώρα, τα μικρά χρυσοψαράκια είναι όλα κολλημένα στα τοιχώματα του ποτηριού, κοντά στο χείλος. Δεν τα έχω ταΐσει ακόμη, γιατί (α) βλέπω ακόμη το λεκιθικό σάκο και (β) τί στο καλό τα ταΐζουν ???? Ελπίζω η αρτέμια να μην είναι η μόνη τροφή που δέχονται σ'αυτή την ηλικία, γιατί διάβασα πως γίνεται και - εκτός του ότι μου φάνηκε δύσκολο - θέλει και το χρόνο της.

Το σύστημα καθαρισμού με τα σαλιγκάρια λειτουργεί ήδη από χθες :thumbup: Μήπως γνωρίζετε όμως και τον ρυθμό ανάπτυξης των χρυσόψαρων ? Στο μήκος είναι περίπου το μισό απ' τα γκάπι, αλλά είναι πολύ αδύνατα (σαν κλωστούλες) και φοβάμαι πως αν τα βάλω από τώρα στο "βρεφοκομείο", ακόμη και η πίεση των 20 λίτρων θα τους φανεί αβάσταχτη (σε σχέση με τα 400ml του ποτηριού).

Πάντως φαίνονται ζωηρά όταν ταράζω το νερό στο ποτήρι και αυτό μου δίνει ελπίδες.

Τώρα, αν τα καταφέρουν και ενηλικιωθούν, ελπίζω να υπάρξουν εθελοντές ανάμεσά σας για να τα φιλοξενήσουν, γιατί δυστυχώς η μόνη λίμνη που έχω εγώ είναι από τα νερά της βροχής στο μπαλκόνι μου :) και ΖΗΛΕΥΩ τις μεγαλύτερες (LOL).

Πέραν της πλάκας, αν όλα παν καλά για τα μικρά, θα φροντήσω για μεγαλύτερο ενυδρείο. Πάντως, όταν ξεκίνησα με τα χρυσόψαρα το μόνο που δεν περίμενα είναι να αναπαραχθούν μέσα στο ενυδρείο. Η φύση όμως έκανε τα δικά της.

ΥΓ. Στη φωτογραφία προσπάθησα να απεικονίσω τα μεγέθη τους. Δεξιά από τις κίτρινες γραμμές βρίσκονται τα χρυσόψαρα κολλημένα στο ποτήρι (σαν σκιές), ενώ το γκάπι είναι πιο ευδιάκριτο (συγνώμη για την ποιότητα, αλλά με τα μέσα που έχω .... :band: )

post-1179-1171899377_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - paralia13
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν είχα καταλάβει ότι είναι τόσο μικρά .

εδώ για αρχή

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4912

στη πορεία θα χρειαστείς και άλγη να τα ταΐσεις και μετά πας σε σκόνη τροφή για νεογέννητα.

καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τη γεννα και καλη συνεχεια.

Υ.Γ Η φωτογραφια δεν ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη φωτο επεξεργάστηκε με photopaint και μάλλον χάλασε το αρχείο.

Η λήψη των φωτογραφιών γίνεται με βιντεοκάμερα και όχι φωτογραφική μηχανή, γι'αυτό και η ποιότητα δεν είναι πολύ καλή. Πάντως στην πρώτη μπορείτε να συγκρίνετε το μέγεθος των δύο ειδών.

post-1179-1171915770_thumb.jpg

post-1179-1171915788_thumb.jpg

post-1179-1171915804_thumb.jpg

post-1179-1171915828_thumb.jpg

post-1179-1171915840_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα 24ωρα απο την στιγμή που αρχίσουν να κολυμπούν πρεπει να ταιστούν με ψιλή τροφή. Μετά οποσδήποτε αρτέμια 3-4φορές την ημέρα για

τους επόμενους 2-3 μήνες τουλάχιστον.

Οι πρώτες ημέρες ειναι κρίσιμες για την σωστή ανάπτυξη των γόνων.

Έγινε επεξεργασία - OTTO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Σήμερα είχαμε τις πρώτες απώλειες :thumbup: Τρία από τα μικρά δεν τα κατάφεραν. Τα υπόλοιπα δείχνουν ζωηρά (ακόμη). Από τροφές τα μόνα που βρήκα είναι το Mikrovit Basic της Τropical ("για νεογέννητα ψαριών που έχουν αναπαραχθεί με αυγά" όπως αναφέρεται στη συσκευασία) και αποξηραμένη αρτέμια της Sera. Ξεκίνησα να τα ταϊζω με Mikrovit. Στο pet shop μου είπαν πως είναι το πιο κατάλληλο. Θα δείξει. Το ποτήρι βέβαια μετά το τάϊσμα έχει λερωθεί αρκετά. Η περισσότερη τροφή βρίσκεται στον πάτο, ενώ οι γόνοι βρίσκονται στην επιφάνεια. Πάντως τα μικρά έχουν ξεκολλήσει από τα τοιχώματα του ποτηριού και κολυμπούν σε όλη την επιφάνεια. Αν βγάλουν το δεκαήμερο θα μετακομήσουν στο 20λιτρο.

Δυστυχώς δεν ήμουν έτοιμη να υποδεχθώ τα μικρά όπως τους αξίζει. Τουλάχιστον σε ότι αφορά τη διατροφή τους. Η παραγωγή αρτέμιας και εγχυματόζωων θέλει χρόνο, γι'αυτό κατέφυγα στις έτοιμες λύσεις, που ίσως να μην είναι και οι καλύτερες. Το γεγονός όμως που αναφέρει ο φίλος In the pond ότι δλδ τα χρυσόψαρα "είναι πολύ δυνατά για μικρά ψαράκια και πολύ γρήγοροι κολυμβητές" δίνει κάποιες ελπίδες για την επιβίωση των υπολοίπων.

Τέλος πάντων, να μην σας κουράζω άλλο. Αν υπάρχει νεώτερο θα σας ενημερώσω. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.

Έγινε επεξεργασία - paralia13
Link to comment
Share on other sites

...Το ποτήρι βέβαια μετά το τάϊσμα έχει λερωθεί αρκετά. Η περισσότερη τροφή βρίσκεται στον πάτο, ενώ οι γόνοι βρίσκονται στην επιφάνεια...

Είναι πολύ σημαντικό να έχουν συνεχώς καθαρό νερό! Το υπόλοιπο της τροφής σε συνάρτηση με τον πολύ μικρό χώρο του ποτηριού, είναι δολοφονικός συνδυασμός. Για μένα πρέπει να πάρεις τουλάχιστον τη γεννήστρα της SERA με το διχτάκι και να τα έχεις εκεί, μέσα στο ενυδρείο.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, μπορείς να αντλείς τα υπολείμματα της τροφής, με τη βοήθεια μιας σύριγγας και κατόπιν να προσθέτεις νέο νερό από το ενυδρείο που γεννήθηκαν.

Αυτό είναι βασικό, να γίνεται, μετά από κάθε τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρα τέλος.

Δυστυχώς, σήμερα χάθηκαν όλα. Αυτή τη στιγμή το σοκ είναι τόσο μεγάλο, που δε θέλω να αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Μακάρι να μην έβρισκα ποτέ τ'αυγά. Αναστάτωσα τόσο κόσμο χωρίς αποτέλεσμα. Βέβαια, απέκτησα εμπειρία και μία καινούρια γεννήστρα, αλλά τώρα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να απογοητευόμαστε με την πρώτη... ε, δεν κάνουμε τίποτα!

.............................................................

Δεν αναστάτωσες... - Χαροποίησες..! :)

Χωρίς αποτέλεσμα...? - Εμπειρίες..! :band:

Δεν είναι αργά... - Μόλις άρχισαν..! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρα τέλος.

Δυστυχώς, σήμερα χάθηκαν όλα. Αυτή τη στιγμή το σοκ είναι τόσο μεγάλο, που δε θέλω να αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Μακάρι να μην έβρισκα ποτέ τ'αυγά. Αναστάτωσα τόσο κόσμο χωρίς αποτέλεσμα. Βέβαια, απέκτησα εμπειρία και μία καινούρια γεννήστρα, αλλά τώρα είναι αργά.

Για να σε παρηγορήσω λίγο να ξέρεις πως η πρώτη γέννα των χρυσόψαρων δεν έχει και τα καλύτερης ποιότητας αυγά σε σχέση με αυτές που θα ακολουθήσουν.Ειδικά αν μιλάμε και για χρυσόψαρα μικρότερα από 2 ετών

η επιτυχία είναι αμφίβολη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά απογοήτευση filoxenos, ούτε η κακή ποιότητα αυγών ΟΤΤΟ. Είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ. Γι'αυτό και έχω τσατιστεί πολύ με τον εαυτό μου. Δεν καθάρισα καλά το ποτήρι και ...

Αν ξαναγίνει πάντως, κατευθείαν στη γεννήστρα. Πειράματα τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναγίνει πάντως, κατευθείαν στη γεννήστρα. Πειράματα τέλος.

Αν δεν θέλεις ξανά πειράματα τότε αντι για γεννήστρα πάρε ενα ενυδρείο 40-50λιτρών για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Νομίζω πως αυτή τη φορά τα καταφέραμε !!! :rasp:

Ένα περίπου μήνα μετά το ατυχές συμβάν, και συγκεκριμένα στις 25 Μαρτίου, απτόητα τα χρυσοψαράκια σκάσαν μύτη παλι. Από τα περίπου 80 νεογέννητα, επέζησαν έως σήμερα 15. Μικρό ποσοστό - το ξέρω - αλλά δεν παύει να είναι μια θετική εξέλιξη. Ακολουθώντας τις συμβουλές σας φίλοι μου, φτάσαμε αισίως σε αυτό το σημείο:

Movie.wmv

Θέλω να σας ευχαριστήσω για την εμψύχωση και τις συμβουλές ακόμη μια φορά.

Τα μικρά έχουν ήδη βρει σπίτι. Θα δωθούν τον Αύγουστο. Έως τότε, ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Προς το παρόν, ζούνε σ'ένα ενυδρειάκι 30 περίπου λίτρων με μοναδικό εξοπλισμό ένα φίλτρο, μαζί με κάποια σαλιγκαράκια-σκούπες :hysterical: και ταϊζονται με τροφή σε σκόνη της Tetra (για νεογέννητα) και αποξηραμένη αρτέμια. Αλλαγές νερού κάνουμε πρωί και βράδυ καθημερινά (δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βγάζουν τα άτιμα). Αξιοσημείωτο είναι πάντως το γεγονός ότι κάποια απ'αυτά (6-7) έχουν μεγαλώσει πολύ περισσότερο από άλλα που έχουν παραμείνει στάσιμα από τις δύο πρώτες εβδομάδες. Επίσης, μεγάλη ποικιλία έχουμε και στα χρώματα, γεγονός που μας βοήθησε στο να τα βαφτίσουμε!!!

σημ. Η ποιότητα του video είναι πολύ χαμηλή για τους γνωστούς λόγους. Είναι η στιγμή του ταϊσματος (με την οδοντογλυφίδα-ταϊστρα). Η πέτρα που φαίνεται έχει τοποθετηθεί από την αρχή μέσα στο ενυδρείο, μαζί με κάποια φύλλα, για να τρέφονται τα μικρά τις πρώτες μέρες από την άλγη που υπήρχε επάνω τους (αφαιρέθηκαν από το ενυδρείο των γονιών).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...