Jump to content

Τι Να Κάνω, Για Να Μην Αφοδεύουν Τα Σκυλιά (Περαστικά) Στο Χώμα !


Recommended Posts

καλα εκανες μια μικρη σακουλιτσα και μετα στον καδο πολυ απλο ,αμα δεν το κανεις αυτο μην παιρνεις σκυλο γτ να βρομιζει και να τα παταμε?

Ετσι.

Και μια, και δυο καλου κακου....:)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα είμαστε για κλάματα. Μια φορά είχα βγάλει τη σκυλίτσα μου βόλτα και της ήρθε να τα κάνει. Την ώρα λοιπόν που "το γλεντούσε" μια ηλικιωμένη κακίστρω άρχισε να μου φωνάζει και να με ξεφτιλίζει επειδη την αφηνα να "το γλεντάειι" στο πεζοδρόμιο αλλα την κοιτούσα απαθής περιμένοντας να τελειώσει η Μυρτω (σκυλίτσα) και να βγάλω τη σακούλα που πάντα είχα στην τσέπη μου. Τη σακούλα τη χρησιμοποιώ σα γάντι και αφου τα πιάσω, τη γυρίσω ανάποδα και τα βάζω μέσα. Εκείνη λοιπόν τη στιγμή η κυρία άρχισε πάλι να με ξεφτιλίζει αποκαλώντας με βρωμιάρη επειδη τα έπιανα με τα χέρια. Ε, δεν άντεξα και της είπα "Αυτο έχει κάνει ολα τα εμβόλιά του, εσυ;". Δυστυχώς η νοοτροπία μας ειναι αυτή. Στο εξωτερικό σέβονται και τα ζώα και τους νομούς και όλα. Εδώ κοιτάμε μόνο το πωπουδάκι μας.

Link to comment
Share on other sites

νροπη της !!!εγω ειχα ξεμεινει απο σακουλα και ενας καλος κυριος βγηκε απο το σπιτι του βλεποντας με και μου εδωσε δεν ηθελα να τα αφησω στο πεζοδρομιο !

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα είμαστε για κλάματα. Μια φορά είχα βγάλει τη σκυλίτσα μου βόλτα και της ήρθε να τα κάνει. Την ώρα λοιπόν που "το γλεντούσε" μια ηλικιωμένη κακίστρω άρχισε να μου φωνάζει και να με ξεφτιλίζει επειδη την αφηνα να "το γλεντάειι" στο πεζοδρόμιο αλλα την κοιτούσα απαθής περιμένοντας να τελειώσει η Μυρτω (σκυλίτσα) και να βγάλω τη σακούλα που πάντα είχα στην τσέπη μου. Τη σακούλα τη χρησιμοποιώ σα γάντι και αφου τα πιάσω, τη γυρίσω ανάποδα και τα βάζω μέσα. Εκείνη λοιπόν τη στιγμή η κυρία άρχισε πάλι να με ξεφτιλίζει αποκαλώντας με βρωμιάρη επειδη τα έπιανα με τα χέρια. Ε, δεν άντεξα και της είπα "Αυτο έχει κάνει ολα τα εμβόλιά του, εσυ;". Δυστυχώς η νοοτροπία μας ειναι αυτή. Στο εξωτερικό σέβονται και τα ζώα και τους νομούς και όλα. Εδώ κοιτάμε μόνο το πωπουδάκι μας.

Εσύ φταις που δεν της τα πέταξες στα μούτρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμάς εδώ κάτω ( Χανιά ) αν όχι σε όλα τα πεζοδρόμια , στα περισσότερα έχει βάλει ο δήμος παρόμοιες δότες με αυτες που έδειξα παραπάνω και ειναι όλα καλά! Άλλη λύση πιο οικονομική αλλά πρακτική ειναι να βάλεις βιομηχανικα τούβλα που βάζουν σε πλακόστρωτα ! Συνήθως ειναι κόκκινα σε χρώμα και τα βρίσκεις στα είδη κήπου! Απλά τα τοποθετείς μεσα χωρίς να τα κολλήσεις με κάτι , ετσι μπορείς και να ποτισεις !!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα είμαστε για κλάματα. Μια φορά είχα βγάλει τη σκυλίτσα μου βόλτα και της ήρθε να τα κάνει. Την ώρα λοιπόν που "το γλεντούσε" μια ηλικιωμένη κακίστρω άρχισε να μου φωνάζει και να με ξεφτιλίζει επειδη την αφηνα να "το γλεντάειι" στο πεζοδρόμιο αλλα την κοιτούσα απαθής περιμένοντας να τελειώσει η Μυρτω (σκυλίτσα) και να βγάλω τη σακούλα που πάντα είχα στην τσέπη μου. Τη σακούλα τη χρησιμοποιώ σα γάντι και αφου τα πιάσω, τη γυρίσω ανάποδα και τα βάζω μέσα. Εκείνη λοιπόν τη στιγμή η κυρία άρχισε πάλι να με ξεφτιλίζει αποκαλώντας με βρωμιάρη επειδη τα έπιανα με τα χέρια. Ε, δεν άντεξα και της είπα "Αυτο έχει κάνει ολα τα εμβόλιά του, εσυ;". Δυστυχώς η νοοτροπία μας ειναι αυτή. Στο εξωτερικό σέβονται και τα ζώα και τους νομούς και όλα. Εδώ κοιτάμε μόνο το πωπουδάκι μας.

Φίλε μου η διαφθορά του κόσμου δεν είναι είδος που εξάγετε από την Ελλάδα αλλά επικρατή παντού δεν είναι σωστό να λέμε εδώ στην Ελλάδα με το στυλ της αποκληστικότιτας για κάτι που γίνεται παντού ειδικά στην Γερμανία που έχουν πολλά σκυλιά είναι ένα συχνό φαινόμενο για τους κατά τ’ άλλα πολιτισμένους, γενικά στην κεντρική Ευρώπη το φαινόμενο είναι συχνό.

Μπορώ να σου πως πολλές προσκοπικές εμπειρίες αλλά και διάφορα ρεπορτάζ γερμανικών σελίδων πάνω στο θέμα.

Η αναισθησία και η διαφθορά πλέον επικρατεί παντού απλά κάποιοι θέλουν ντε και καλά να είμαστε μόνο εμείς οι απολίτιστοι και οι διεφθαρμένοι ενώ αυτοί οι καλοί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η διαφθορά του κόσμου δεν είναι είδος που εξάγετε από την Ελλάδα αλλά επικρατή παντού δεν είναι σωστό να λέμε εδώ στην Ελλάδα με το στυλ της αποκληστικότιτας για κάτι που γίνεται παντού ειδικά στην Γερμανία που έχουν πολλά σκυλιά είναι ένα συχνό φαινόμενο για τους κατά τ’ άλλα πολιτισμένους, γενικά στην κεντρική Ευρώπη το φαινόμενο είναι συχνό.

Μπορώ να σου πως πολλές προσκοπικές εμπειρίες αλλά και διάφορα ρεπορτάζ γερμανικών σελίδων πάνω στο θέμα.

Η αναισθησία και η διαφθορά πλέον επικρατεί παντού απλά κάποιοι θέλουν ντε και καλά να είμαστε μόνο εμείς οι απολίτιστοι και οι διεφθαρμένοι ενώ αυτοί οι καλοί.

Χρήστο, δεν είμαι κάποιος που έχει κλειστεί στο ελληνικό του καβούκι και κατηγορεί τους συμπατριώτες του για το ενα και το άλλο. Έχω ταξιδέψει σε παρα πολλά μέρη τόσο στην Ευρώπη οδό και στην Αμερική και έχω δει αρκετα για να με κάνουν να πιστεύω ότι είμαστε πολύ πισω σε πολλά θεματακια. Οταν ας πούμε σε άλλες χώρες υπάρχουν πινακίδες που απεικονίζουν ενα σνθρωπακι να μαζεύει τα κόπρανα ενός σκύλου, σε υποχρεώνει δηλαδή να τα μαζέψεις αλλιώς έχει πρόστιμο, εδώ στην Ελλάδα ελλείψει σχετικής νομοθεσίας......απλά έχει πινακίδες με την επιγραφή "Απαγορεύονται τα σκυλιά". Πανω στο θεμα "σκυλιά" δεν είμαστε απλα πίσω, κάτι παραπάνω θα έλεγα. Αυτο δε σημαίνει ότι δε συμβαίνει και αλλου αλλα μονο εδώ. Με ενοχλεί να βλέπω σκυλιά; ρίχνω μια φόλα και ξεπαστρεύω καμία 5-6. Πάω διακοπές με τα φιλαράκια μου και ο σκύλος θα μου ειναι βάρος; Αφήνω το σκύλο στο μπαλκόνι να λιώνει απο τη ζέστη και τον ήλιο και να γαυγίζει όλο το τριήμερο τρελαίνοντας τους γείτονες κινδυνεύοντας πολλές φορές να τα τινάξει, δε βαριέσαι, θα πάρω άλλο. Παντού υπάρχουν οι περίεργοι αλλα στην Ελλάδα σπάμε όπως πάντα τα ρεκόρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κάποιος φανατικός Ελληναρας που τα βλέπει όλα ρόδινα στον λαό του (αν ήταν ρόδινα δεν θα φτάναμε εδώ που είμαστε) αλλά η τάση που επικρατεί να στοχοποιούμε έναν λαό ως τον ποιο οπισθοδρομικό και ότι είμαστε φεγγάρια και έτι φωτός πίσω κτλ δεν συμφωνώ καθόλου.

Υπάρχουν τομής που σαν λαός υστερούμε και τομής που υπερτερούμε, μας έκαναν να βλέπουμε μόνο τα αρνητικά μας και να ξεχάσουμε τα θετικά μας.

Δεν αναφέρομε καθόλου στις εξαιρέσεις αλλά γενικά.

Αναφέρω κανα δυο παραδείγματα για να έχουμε να λέμε.

Την ανθρωπιά που έχει ο Έλληνας δεν θα την βρεις στον Γερμανό.-

Την τάξη που έχει ο Γερμανός δεν θα την βρεις στον Έλληνα.-

Η Έλληνες βάζουν φόλες στα ζώα

Νομίζεις στα γερμανικά χωριά δεν κάνουν το ίδιο;

Όχι με την ίδια συχνότατα αλλά το κάνουν. Και ξέρεις γιατί όχι με την ίδια συχνότατα; Γιατί ο Γερμανός δεν αφήνει σχεδόν ποτέ ελεύθερο το σκυλί του, και γιατί απλά τα αδέσποτα είναι λίγα όχι γιατί οι Γερμανοί δεν παρατούν τα ζώα τους όταν τα βαριούνται αλλά γιατί έχουν πολλά οργανωμένα κυνοκομεία αφού έχουν τα ξεζουμισμένα χρήματα από τους λαούς.

Άλλο παράδειγμα

Πρόσφατα ψηφίστηκε νόμος στην Γερμανία (δεν υπήρχε) που απαγορεύει την κτηνοβασία αν προκαλέσουμε στο ζώο ζημιά. Εως τώρα μπορούσες να καβαλήσεις ένα σκυλί να το βιάζεις και να μην τρέχει τίποτα, τώρα με τον νόμο μπορείς να το κάνεις αρκεί να μην πονέσει. Αυτός είναι ο πολιτισμός τους.

Τη να της κάνω της πινακίδες που έχουν η Γερμανοί ότι απαγορεύεται να αφοδεύσει το σκυλί, αλλά αν δεν υπάρχει κοντά κάποιο όργανο του νόμου δεν τους νοιάζει. Ξέρεις πόσες γιαγιούλες στην Γερμανία βγάζουν τα σκυλιά τους βόλτα ενώ δεν μπορούν καλά καλά να περπατήσουν. Όταν το σκυλί αφοδεύσει αυτές δεν έχουν το κουράγιο να σκύψουν να τα πάρουν. Μόνο νεαρά άτομα τα μαζεύουν οι παλιοί είναι ακόμη στον κόσμο τους.

Με της διακοπές σε ένα κράτος δεν μπορείς να το γνωρίζεις και να βγάλεις συμπέρασμα από της όμορφες πινακίδες. Όταν το φας το κράτος στην μάπα σου επι δεκαετίες τότε βλέπεις την αληθινή του εικόνα.

Είμαστε το ίδιο πείσω ή μπροστά με τους άλλους λαούς αν το δούμε συνολικά όλα τα θετικά και αρνητικά μας και όχι μεμονωμένα.

Φυσικά αν πάρω όλα τα αρνητικά μας και συγκριθώ με όλα τα θετικά ενός άλλου λαού θα μοιάζω σαν εξωγήινος.

Θα πρέπει λοιπόν να μιλάμε συγκεκριμένα με στοιχεία και να λέμε ότι σε αυτόν τον τομέα υστερούμε σε αυτόν υπερτερούμε κοκ.

Αυτοκαταστρεφόμαστε από την μιζέρια που μας δέρνει ας αλλάξουμε αντίληψη για το ποιοι είμαστε, ας γνωρίζουμε τα αρνητικά μας με σκοπό να τα μειώσουμε και ας γνωρίσουμε τα θετικά μας και να τα προβάλουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι που είχα κάνει πινακίδες με ανακοίνωση, απαγορεύεται να αφοδεύουν τα σκυλιά σε δημόσιο χώρο και υπαρχει πρόστιμο δημοτικό, αλλά ο κόσμος το πήρε στο αστείο και γελούσε, για την λέξη αφοδεύουν, που είναι ελληνικότατη λέξη (μήπως ξέρουμε καλά τα Ελληνικά), απλώς λεμε, να ψωφήσει η κατσίκα του γείτονα και τι με νοιάζει εμένα !

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι που είχα κάνει πινακίδες με ανακοίνωση, απαγορεύεται να αφοδεύουν τα σκυλιά σε δημόσιο χώρο και υπαρχει πρόστιμο δημοτικό, αλλά ο κόσμος το πήρε στο αστείο και γελούσε, για την λέξη αφοδεύουν, που είναι ελληνικότατη λέξη (μήπως ξέρουμε καλά τα Ελληνικά), απλώς λεμε, να ψωφήσει η κατσίκα του γείτονα και τι με νοιάζει εμένα !

Αν έγραφες "χέ....." αντί για αφοδεύουν, θα τους χαλούσες την αισθητική και πάλι θα τα άκουγες. Αυτοί είμαστε τελικά. Ούτε το ενα μας αρέσει, ούτε το άλλο. Γι' αυτο λέω ότι είμαστε μονο για μπουζούκια και για πρώτο κυμμα ξαπλώστρα στη Μύκονο!
Link to comment
Share on other sites

φτηνή και καλή λύση είναι το θειάφι όπου και προαναφερθηκε

άλλη λύση είναι αυτό http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=15205

όσο για τις πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά είναι όλες παράνομες πλην από αυτές που αναγράφουν την αντιστοιχούσα νομοθεσία

π.χ. τα σκυλιά επιτρέπονταν σε όλους του υπαίθριους χώρους..δλδ μπορείς άνετα να πας να κάνεις τσουλήθρα σε παιδική χαρά μαζί με τον σκύλο σου , με πινακίδα που το απαγορεύει ( άσχετα αν το σεβόμαστε και δεν το κάνουμε )

απαγορευονται μόνο σε χώρους εστίασης (μη υπαίθριους) και σε καταστήματα που πωλούνται τρόφιμα επίσης απαγορεύεται να λούζεται ο σκύλος σε οργανωμένες παραλίες και εκεί που υπάρχουν λουόμενοι.

πιστεύω ότι σαν Ελλάδα πάμε καλά σε θέμα συλλογής περιττωμάτων τον ζώον μας , προσωπικά στο πάρκο που πάω κάθε μέρα οπού και μαζεύει πολύ σκυλολοϊ μόνο το 10% είναι αυτοί που δεν τα μαζεύουν οι οποίοι είναι και αυτοί που περνάνε για πρώτη φορά και μπορεί να μην περάσουν ποτέ ξανά

Όσο για το πρόστιμο ορίζετε σε 200ευρο η μη έγκαιρη περισυλλογή των περιττωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

φτηνή και καλή λύση είναι το θειάφι όπου και προαναφερθηκε

άλλη λύση είναι αυτό http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=15205

όσο για τις πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά είναι όλες παράνομες πλην από αυτές που αναγράφουν την αντιστοιχούσα νομοθεσία

π.χ. τα σκυλιά επιτρέπονταν σε όλους του υπαίθριους χώρους..δλδ μπορείς άνετα να πας να κάνεις τσουλήθρα σε παιδική χαρά μαζί με τον σκύλο σου , με πινακίδα που το απαγορεύει ( άσχετα αν το σεβόμαστε και δεν το κάνουμε )

απαγορευονται μόνο σε χώρους εστίασης (μη υπαίθριους) και σε καταστήματα που πωλούνται τρόφιμα επίσης απαγορεύεται να λούζεται ο σκύλος σε οργανωμένες παραλίες και εκεί που υπάρχουν λουόμενοι.

πιστεύω ότι σαν Ελλάδα πάμε καλά σε θέμα συλλογής περιττωμάτων τον ζώον μας , προσωπικά στο πάρκο που πάω κάθε μέρα οπού και μαζεύει πολύ σκυλολοϊ μόνο το 10% είναι αυτοί που δεν τα μαζεύουν οι οποίοι είναι και αυτοί που περνάνε για πρώτη φορά και μπορεί να μην περάσουν ποτέ ξανά

Όσο για το πρόστιμο ορίζετε σε 200ευρο η μη έγκαιρη περισυλλογή των περιττωμάτων.

στην πολη μου κανεις μα κανεις δεν τα μαζευει αντε 2,3 ατομα το πολυ...αλλα το παρκο ειναι καθαρο γτ το καθαριζει ο δημος!

Link to comment
Share on other sites

αντιθέτως στο πάρκο πού πάω δεν τα μαζεύει συχνά ο δήμος πλην από της μέρες που κόβει το γκαζόν

απλά είμαστε περίπου 20 με 30 άτομα που πάμε καθημερινά ...αυτό σημαίνει οτι αν δεν τα μεζεψω εγώ αύριο θα τα πατήσω εγώ

έτσι δημιουργείτε και παιδεία για κάποιους που πότε δεν είχαν σκεφτεί οτι μπορεί να το κάνουν

ο δήμος έχει βάλει σε όλα τα πάρκα 1 με 2 τουαλέτες για σκύλους βέβαια δεν καθαρίζονται ποτέ έτσι κανένας σκύλος δεν πάει εκεί

Link to comment
Share on other sites

φτηνή και καλή λύση είναι το θειάφι όπου και προαναφερθηκε

άλλη λύση είναι αυτό http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=15205

όσο για τις πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά είναι όλες παράνομες πλην από αυτές που αναγράφουν την αντιστοιχούσα νομοθεσία

π.χ. τα σκυλιά επιτρέπονταν σε όλους του υπαίθριους χώρους..δλδ μπορείς άνετα να πας να κάνεις τσουλήθρα σε παιδική χαρά μαζί με τον σκύλο σου , με πινακίδα που το απαγορεύει ( άσχετα αν το σεβόμαστε και δεν το κάνουμε )

απαγορευονται μόνο σε χώρους εστίασης (μη υπαίθριους) και σε καταστήματα που πωλούνται τρόφιμα επίσης απαγορεύεται να λούζεται ο σκύλος σε οργανωμένες παραλίες και εκεί που υπάρχουν λουόμενοι.

πιστεύω ότι σαν Ελλάδα πάμε καλά σε θέμα συλλογής περιττωμάτων τον ζώον μας , προσωπικά στο πάρκο που πάω κάθε μέρα οπού και μαζεύει πολύ σκυλολοϊ μόνο το 10% είναι αυτοί που δεν τα μαζεύουν οι οποίοι είναι και αυτοί που περνάνε για πρώτη φορά και μπορεί να μην περάσουν ποτέ ξανά

Όσο για το πρόστιμο ορίζετε σε 200ευρο η μη έγκαιρη περισυλλογή των περιττωμάτων.

Επειδη φαίνεται να γνωρίζεις νομικά. Μπορείς να μας γράψεις το νομό και το άρθρο που προβλέπει το πρόστιμο των 200€ για τη μη έγκαιρη περισυλλογή περιττωμάτων; Ειναι στον ίδιο νομό για τα ζώα συντροφιάς; Εκεί το πρόστιμο αναφέρεται αλλα δε θάναι να μιλάει για περιττώματα.
Link to comment
Share on other sites

ο 3170/2003 κάπου εδώ πρέπει να το διάβασα ( πρόχειρη αναζήτηση λέει ότι στον δήμο Αθηναίων είναι 100€ το πρόστιμο ίσων να διαφέρει κιόλας απο δήμο σε δήμο )

το πρόστιμο το επιβάλει η δημοτική αστυνομία .... αν δουλεύει ακόμη :busted_cop:

βεβαία έχουν γίνει και σημαντικές τροποποιήσεις στων 4039/2012 με ένα ggoglarisma θα τον βρεις και αυτον

3170_2003.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4039/2012 αρ. 5 εδ. στ'

Ο ιδιοκτήτης του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς υποχρεούται:

στ) να μεριμνά για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα του ζώου εκτός αν πρόκειται για σκύλο βοήθειας

Τα Διοικητικά πρόστιμα βεβαιώνονται από τη Δημοτική Αστυνομία οσο υπάρχει ακόμα. Μετά βλέπουμε.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το πρόστιμο για περιττώματα 2 σκύλον ταυτόχρονα είναι 200 :AAGGGHHH:

οπότε με ανανέωση πάμε στα 100 ευρω περιττώματα από ένα σκύλο

το κατούρημα είναι τζάμπα :bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

και συνολικά

Ωραία τα λέμε εμείς ..... ποιός θα βρεθεί να κόψει το πρόστιμο οεο; ..... κανένας. Αντε γειά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...