Jump to content

Ριζα


antonium98

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου

σκεφτομαι να προσθεσω στο ενυδρειο μου μια ριζα.

μπορειται να μου πειτε σας παρακαλω αν χρειαζεται κατι πριν την βαλω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνεις ένα πολύ καλό πλύσιμο πρώτα με καυτό νερό. Την πήρες από ενυδρειακό κατάστημα ή από τη φύση;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

ενυδρειακο κταστημα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω, ένα καλό πλύσιμο με καυτό νερό. Μπορείς να κάνεις και απολύμανση αν θέλεις για να είσαι σιγουρος και αν βέβαια το μέγεθυος της ρίζας σου επιτρέπει να τη βάλεις σε κουβά. Γίνεται με διάλυμα χλωρίνης (κλασικής πράσινης ΟΧΙ ΑΛΛΗΣ) σε αναλογία με το νερό 1 προς 19 (1 μέρος χλωρίνη και 19 νερό). Την αφήνεις μέσα λίγη ώρα και αφού τη βγάλεις την ξεπλένεις καλά με άφθονο νερό και την αφήνεις σε άλλο κουβά με καθαρό νερό και τριπλή δόση αντιχλωρίου. Οταν τη βάζεις στη μύτη και δε μυρίζει πλέον χλωρίνη... μπλούμ στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω, ένα καλό πλύσιμο με καυτό νερό. Μπορείς να κάνεις και απολύμανση αν θέλεις για να είσαι σιγουρος και αν βέβαια το μέγεθυος της ρίζας σου επιτρέπει να τη βάλεις σε κουβά. Γίνεται με διάλυμα χλωρίνης (κλασικής πράσινης ΟΧΙ ΑΛΛΗΣ) σε αναλογία με το νερό 1 προς 19 (1 μέρος χλωρίνη και 19 νερό). Την αφήνεις μέσα λίγη ώρα και αφού τη βγάλεις την ξεπλένεις καλά με άφθονο νερό και την αφήνεις σε άλλο κουβά με καθαρό νερό και τριπλή δόση αντιχλωρίου. Οταν τη βάζεις στη μύτη και δε μυρίζει πλέον χλωρίνη... μπλούμ στο ενυδρείο.

Γιατι να βαλει χλωρινη στο ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλει χλωρινη στο ξυλο?

Ενδείκνυται περισσότερο για εκείνα που παίρνει από τη φύση κάποιος. Περισσότερο για απολύμανση και αν χρειαστεί τέτοια. Τα πρώτα ξύλα που είχα βάλει εγώ ας πούμε μου τα είχε δώσει ο τύπος από μια αποθήκη του καταστήματος και στην κατάσταση που τα είδα έκανα τότε απολύμανση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καμια απολυμανση και ειδικα με χλωρινη στο ξυλο.Υπαρχει περιπτωση να ρουφιξει το ξυλο χλωρινη και να αρχισει να την ξερνα μεσα στο ενυδρειο.Αν θελετε απολυμανση σε ξυλο πλυντε το με μπολικο καυτο νερο,τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καμια απολυμανση και ειδικα με χλωρινη στο ξυλο.Υπαρχει περιπτωση να ρουφιξει το ξυλο χλωρινη και να αρχισει να την ξερνα μεσα στο ενυδρειο.Αν θελετε απολυμανση σε ξυλο πλυντε το με μπολικο καυτο νερο,τιποτα αλλο.

Λάθος με είχε συμβουλέψει τότε κάποιος άλλος! ...... :bigemo_harabe_net-89:

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη βαζουμε αν θελουμε σε αλλα διακοσμητικα,οπως πχ πετρες.Στο ξυλο δεν μπορουμε να ξερουμε αν εφυγε ολη η χλωρινη απο μεσα η οχι αφου ρουφαει και κραταει νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

Αρα ενα πλησυμο με καυτο νερο και μπλουμ

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη βαζουμε αν θελουμε σε αλλα διακοσμητικα,οπως πχ πετρες.Στο ξυλο δεν μπορουμε να ξερουμε αν εφυγε ολη η χλωρινη απο μεσα η οχι αφου ρουφαει και κραταει νερο.

Και γω έτσι πιστευω.

Καλο πλύσιμο με καυτό νερό, και ίσως ένα βούρτσισμα πριν αν δουμε πως έχει επάνω βρωμιές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...