Jump to content

Προβληματισμοι...


Recommended Posts

αποδέχομαι το χαρακτηρισμό του κυνικου (εν μερει), αλλά δεν μου ειναι ευκολο να πέρνω τοσο σοβαρα (οσο ο φιλοξενος δηλαδη) τη ζωη των ψαριών οταν το επάγγελμα μου ειναι αγρότης, ξερετε ποσα απο τα προβατα που εχουν φαει ανθρωποι απο την αθηνα το πασχα εχω σφάξει? οταν μεγαλώνεις μεσα σε τετοια επαγγελματα δεν εχεις πολλες ευαισθησιες. παντως με απασχολει η ισσοροπια του περιβάλλοντος και μπορει να μην προσεχω τα ψαρια μου οπως λέει ο φιλόξενος (αν και μου εχει ψοφησει μονο ενα φαντασμα σε μεταφορά και κανενα αλλο μεχρι τώρα) αλλά σιγουρα βαζω το λιθαρακι μου στη προστασια του περιβάλλοντος με ποιό χειροποιαστούς τρόπους (αυτους που ανεφερα ποιό πανω και μια ντουζινα αλλους).

Link to comment
Share on other sites

επισης γιατι τωρα διαβασα τα υπολοιπα να συμπληρωσω πως το βασικό που με εχει ενοχλήσει ειναι πως ο φιλόξενος μπορει να θελει να περάσει καποια μυνηματα αλλά ο τρόπος του σιγουρα δνε ειναι ο καλυτερος, ισως εαν μιλαγε οπως οι υπολοιποι σε αυτη τη σελίδα να γινοταν ποιο κατανοητός.

κ. κανετιδη εαν ομως δεν αγοραζε κανενας μας ψαρια τότε δεν θα τα εκαναν εμπόριο τα μαγαζια δηλαδη στην τελική θα ζουσαν ολα ελευθερα εκει που ανηκουν (οχι δεν ενοώ τις γυαλες μας). το να αφησουμε τα ψαρια στη φυση παλι δεν ηταν κυριολεκτικό, σιγουρα και θα ψοφησουν. τωρα το κατα πόσο μπορει ο καθενας μας να εξομιώσει τις απαραιτητες συνθηκες της φυσης μεσα σε μια γυαλα 100 ή και 500 λιτρων ειναι κατι σχετικό. παντως οσο και αν πιστέυουμε πως τα εχουμε καταφερει ειμαι σιγουρος πως δεν θα εχουμε πλησιάσει στο ελαχιστο τη μαμα φυση. (ολα αυτα δεν ισχύουν για εμενα στην περιπτωση που καποιο ειδος εξαφανιζεται απο τη φυση και η διατηριση του θα γινοταν μονο σε ενυδρια).

εχω διαβασει τους πολυ καλους οδηγους σας αλλά δεν τους ακολουθώ πλεον γιατι απλά ολα κυλανε τελεια, εχω βαρεθει να κλαδευω τα φυτά, η μονη αλγη που εχω ειναι λίγη απο τη πρασινη (που εχετε πει πως ειναι σημαδι καλου νερου), οι τιμές στο νερό μου ειναι παντα σταθερες και συμφωνα με τα ψαρια που έχω, ακόμη και ο μονομάχος που ειναι μαζι με τα αλλα δεν εχει κανενα πρόβλημα με κανενα ψαρι, ποτέ δεν εχει τσακωθει με κανενα απο οταν εβγαλα το φαντασμα και το εδωσα στην αδερφη μου. εχω ακομη βρει και την 6η γαριδα που νομιζα πως την ειχανε φαει... πειτε αν ειναι τι ακριβώς να προσεξω μπας και οντως κανω μεγάλη πατατα. (που αν την εκανα τοσους μηνες θα ειχαν παει πολλά στραβα)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ και πάλι μαζί σου ripmaker. Το ότι είσαι αγρότης δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είσαι ευαισθητοποιημένος σε κάποια θέματα. Και εγώ μεγάλωσα σε αγροτική οικογένεια και ασκώ και αυτό το επάγγελμα το καλοκαίρι παράλληλα με το δικό μου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως, τα πρόβατα σου τα αφήνεις καμία μέρα χωρίς να τα αρμέξεις; Αμφιβάλλω γιατί πρώτον θα έχεις οικονομική επίπτωση και δεύτερον θα βασανίσεις τα ζώα σου. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τον λόγο που πρέπει να βασανίζεις τα ψαράκια σου!!! Το ότι δεν μπορούν να βελάζουν ή να γαυγίζουν δεν σημαίνει ότι δεν βασανίζονται. Ειλικρινά δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, απλά θέλω να καταλάβεις ότι όπως για όλα τα ζώα που έχεις φροντίζεις να έχουν ότι χρειάζονται, έτσι πρέπει να φροντίζεις και τα ψάρια σου. Κατανοώ ότι δεν θα έχεις πολύ χρόνο και σίγουρα θα κουράζεσαι, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την στάση σου. Για να έφτιαξες ένα ενυδρείο σίγουρα σου άρεσε και σίγουρα χαλαρώνεις όταν το κοιτάζεις όπως όλοι μας άλλωστε. Αφιέρωσε λοιπόν λίγο χρόνο γι' αυτό για να έχεις έναν υγειή βίοτοπο που σε χαλαρώνει. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ripmaker, δεν γνωρίζω αν όλα πηγαίνουν καλά στο ενυδρείο σου πράγμα που εύχομαι. Εγώ αναφέρομαι κυρίως στην στάση σου και σε αυτά που γράφεις μέσα στο foroum, είτε αναφέρεσε στην ζωή των ψαριών, είτε αναφέρεσε στις συνθήκες διαβίωσης τους. Το ότι δεν αλλάζεις νερό στο ενυδρείο σου δεν πιστεύω ότι κάνει καλό στα ψάρια σου και είναι κάτι που και εσύ φαντάζομαι το ξέρεις. Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά το έργο της μητέρας φύσης. Από αυτήν όμως παίρνουμε παραδείγματα και δημιουργούμε το απαραίτητο περιβάλλον στα ενυδρεία μας. Είμαι σίγουρος ότι έχεις προσέξει ότι το νερό στα ποτάμια και στις λίμνες δεν είναι στάσιμο αλλά ανανεώνεται. Το ίδιο λοιπόν πρέπει να κάνουμε και εμείς. Το ποσοστό του νερού που εξατμίζεται είναι δυσανάλογο με το ποσοστό του νερού που πρέπει να ανανεώσεις, και πιστέυω ότι το καταλαβαίνεις αυτό. Δεν μπορεί η δύναμη των λαμπτήρων να εξατμίσει ίδια ποσότητα νερού από το ενυδρείο μας όση ο ήλιος από ένα ποτάμι ή μια λίμνη. Γι' αυτό πρέπει να γίνονται οι αλλαγές στο νερό (ακόμη και όταν δεν υπάρχει πρόβλημα με την αμμωνία). Όλα είναι θέμα σωστής ισορροπίας. Αν δεν είχες πρόβλημα μέχρι τώρα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις αργότερα. Και γενικά τις καταστάσεις πρέπει να τις προλαμβάνουμε πριν γίνουν πρόβλημα (γι αυτό μιλάμε για πρόληψη). Σκέψου το λίγο και μετά αν θέλεις απάντησε μου. Έχοντας όμως επιχειρήματα...

ΥΓ. Σου ξαναέγραψα γιατί το τελευταίο σου μήνυμα το έστειλες όταν εγώ σου έγραφα ένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

...το βασικό που με εχει ενοχλήσει ειναι πως ο φιλόξενος μπορει να θελει να περάσει καποια μυνηματα αλλά ο τρόπος του σιγουρα δνε ειναι ο καλυτερος, ισως εαν μιλαγε οπως οι υπολοιποι σε αυτη τη σελίδα να γινοταν ποιο κατανοητός...

Μπράβο! Με τον προσδιορισμό που κάνεις, φτάσαμε σε ένα σημείο που μπορούμε να συζητήσουμε λίγο πιο ανθρώπινα για αυτό το σημείο το οποίο καμιά φορά καθορίζει τα πράγματα και την εξέλιξη ενός διαλόγου - και προφανώς όταν λες "να γινόταν πιο κατανοητός" μάλλον εννοείς "να γινόταν πιο αποδεκτός" (ως προς τις θέσεις μου), έτσι?

Πρόσεξέ με όμως: Οπως έχεις εσύ ανάγκη (από τα συμφραζόμενά σου) ένα διαφορετικό τρόπο για να σου εντοπίσουν κάποια ενδεχόμενα λάθη σου και μέσω αυτού του τρόπου να μπορέσεις να αποδεχθείς ή να προβληματιστείς και να εξετάσεις αυτά που θα σου πουν, έτσι ακριβώς και εγώ, έχω ανάγκη (για παράδειγμα από εσένα) να εκφραστείς με ένα διαφορετικό τρόπο και όχι τόσο ωμά όπως το έκανες στα διάφορα ποστ που αντέδρασα.

Οπως μπαίνεις εσύ σε άμυνα απέναντι στον δικό μου τρόπο και τελικά αντιδράς αντιδραστικά, έτσι ακριβώς κάνω και εγώ με τον δικό σου τρόπο, ο οποίος μου φαντάζει πολύ επιθετικός στις ευαισθησίες μου και τα πιστεύω μου...

Ελπίζω ότι καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω, έτσι?

Εάν λοιπόν και συ εκφραζόσουν λίγο πιο διαφορετικά, ίσως να μην ήμουν τόσο επιθετικός, χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα από αυτά που πιστεύουμε και οι δύο. Αναφέρομαι μόνο στον τρόπο έκφρασης και όχι στην ουσία. Θέλω να καταλάβεις δηλαδή ότι ο τρόπος μου πολλές φορές έχει να κάνει με το τι έχω απέναντι. Το οποίο όμως έχει ήδη εκφραστεί κάπως. Και ανάλογα αντιδρώ και εγώ...

Αν έχεις παρακολουθήσει διάφορες απαντήσεις μου σε διάφορα ποστ, θα το καταλάβαινες αμέσως αυτό που σου λέω τώρα. Δεν είμαι πάντα επιθετικός ή κάθετος στο λόγο που εκφέρω. Έχω ποικιλία... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ορθά το λες TROOPER νομίζω ότι έχουν καταγραφεί οι απόψεις , παρακαλώ πολύ μην προχωρήσουμε σε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εβίβα λοιπόν...! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ελάτε λοιπόν στην συνάντηση της Κυριακής στο Olympico και σίγουρα όλα θα είναι πιο χαλαρά γιατί είναι γεγονός ότι κάποτε ο γραπτός λόγος φέρνει εντάσεις.

Καλή Σαρακοστή λοιπόν σε όλους και ραντεβού την ΚΥΡΙΑΚΗ 25/02/2007 για την κοπή της πίττας :thumbup:

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...