Jump to content

Diy Led Light


baggos777777

Recommended Posts

παιδιά έχω βρει ένα σίτε με led και θέλω να φτιάξω ένα φωτιστικό.. το side είναι http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=45&Itemid=291

θα ήθελα την γνώμη σας για τα συγκεκριμένα led.. έχω φτιάξει μια λίστα με led αντίστοιχα με αυτά του maxspect razor 160w 16000k.

το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 150χ60χ60. ακόμα ήθελα γνώμες για που θα τα βάλω.. έχω στο μυαλό μου ένα αλουμινένιο πλαίσιο στις διαστάσεις του ενυδρείου αλλά δεν με συμφέρει να το αγοράσω από κατάστημα με ενυδρειακά..

ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλα.Θα σου ελεγα να παιξεις και με cree συνδιαστικα για καλυτερο αποτελεσμα.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

led θέλω γιατί σε αυτές τις διαστάσεις χρειάζομαι 8χ80 τ5, που σημαίνει ότι το ρεύμα θα μου έρχεται 1000ρικα....

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουν διαφορές στην ποιότητα τους.

Προσωπικά μου αρέσει το μπλε της bridgelux είναι απίστευτο!!όσο για τα υπόλοιπα καλό είναι να κάνεις μια μίξη και από τις 2 εταιρίες.

Τις bridgelux τα λευκά μου έκαναν για ποιο δυνατά σε ένταση ενώ τα άλλα ποιο ποιοτικά. Βέβαια τώρα που τα έχω δουλέψει και τα δυο, τα προσωπικά μου συμπεράσματα δεν είναι και τόσο καλά…!!

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι προς το παρών τα Led είναι ακόμα για βοηθητικό φωτισμό και όχι για κύριο!! Και από την στιγμή που έχεις μπει στο τρυπακι τις κατασκευής του φωτιστικού σου, γιατί δεν κάνεις μια μίξη Τ5 με Led;;; πιστεύω ότι θα είναι κλάσεις ανώτερο από αυτά του εμπορίου!!

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα κατάλαβα... τώρα για το τροφοδοτικό παίζει καμιά περίεργη σύνδεση?

+ & - Είναι πολύ απλό το πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τις τ5 μπορεί να βάλω δυο ανάλογα με το χρωματικό αποτέλεσμα που θα βγει

Εγώ θα σου πρότεινα 4 Τ5 54W και γύρο από τις λάμπες μπλε και λευκά Led

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αποφύγω τις τ5 λόγο κόστους αντικατάστασης και ρεύματος φίλε μου...

και κάτι άλλο, ξέρει κανείς αν γίνεται να βάλω τον κοντρόλερ του ατι με τα led? εννοείται με dimable μετασχηματιστή. τον οποίο ψάχνω ακόμα

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

τα cree τι διαφορές έχουν απο τα Bridgelux? σε ευχαριστώ για την απάντηση

Τα cree ειναι ποιο δυνατα απο τα Bridgelux.Ta 3w cree δινουν συνηθως 1000mA,ενω τα Bridgelux 750mA.Αυτο συμαινει πως με λιγοτερα cree μπορεις να εχεις καλυτερη αποδοση.Το μπλε αναμεσα στα δυο εχει μεγαλη διαφορα χρωματικη και γι'αυτο καλο ειναι να βαλεις και απο τα δυο.Βαλε και αλλους χρωματισμους ομως για ποιο αλοκληρωμενη δουλεια.

Βασικά έχουν διαφορές στην ποιότητα τους.

Προσωπικά μου αρέσει το μπλε της bridgelux είναι απίστευτο!!όσο για τα υπόλοιπα καλό είναι να κάνεις μια μίξη και από τις 2 εταιρίες.

Τις bridgelux τα λευκά μου έκαναν για ποιο δυνατά σε ένταση ενώ τα άλλα ποιο ποιοτικά. Βέβαια τώρα που τα έχω δουλέψει και τα δυο, τα προσωπικά μου συμπεράσματα δεν είναι και τόσο καλά…!!

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι προς το παρών τα Led είναι ακόμα για βοηθητικό φωτισμό και όχι για κύριο!! Και από την στιγμή που έχεις μπει στο τρυπακι τις κατασκευής του φωτιστικού σου, γιατί δεν κάνεις μια μίξη Τ5 με Led;;; πιστεύω ότι θα είναι κλάσεις ανώτερο από αυτά του εμπορίου!!

Αυτο που λες δεν παιζει με τιποτα ομως!!!Φιλικα παντα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν παιζει με τιποτα ομως!!!Φιλικα παντα :bigemo_harabe_net-145:

Παίζει δεν παίζει αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου γνώμη και συμπεράσματα, βάση αυτά που είδα στο δικό μου ενυδρείο!! Σε αυτό που φτιάχνω τώρα, αυτό που θα κάνω είναι Τ5 και βοηθητικά τα Led.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα και αυτό http://www.aquastyleonline.com/products/56-LEDs-Controller-DIY-kit.html το κιτ και μου φαίνεται αρκετά καλο τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνετε!!αν και θα σου το ξανά πρότεινα να δεις και συνδυασμό με Τ5

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη τι ειδους κοραλια φιλοξενεις στο ενυδρειο σου και ποιες οι διαστασεις του?

edit

Για το συγκεκριμενο site μονο καλα λογια εχω ακουσει(και για την ποιοτητα και την ευκολια κατασκευης)

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Φίλε baggos να σου παραθέσω και την δική μου εμπειρία και συμβουλή, τα συγκεκριμένα λεντ απο το συγκεκριμένο σαϊτ τα έχω στο ενυδρείο μου εδώ και 1, 5 χρόνο (108 )?με άριστα αποτελεσματα και σε απόδοση και στους χρωματισμούς που βγάζει στα κοράλλια μου ( sps - lps ) που με Τ5 δεν προκειται να τους δεις, επίσης σε συνδυασμό με την δοσομετρικη έχω πολυ καλή ανάπτυξη, το συστημα Ανατολης Δυσης δεν ειναι κατι αναγκαιο αλλα για εμενα πολυ λειτουργικο γιατι δινουν ενα ομαλο αναμα και σβησιμο του φωτιστικου που διαρκει μιση ωρα και τα ζωντανα δεν στρεσαρονται με τα αποτομα τιναγματα απο την αποτομη λειτουργια του,τωρα απο συνδυασμούς μπορεις να παίξεις οπως θέλεις εσύ, στο δικό μου έβαλα μισά royal blue και μισά white 10000K, στο επομενο ενυδρείο μου βεβαια που θα φτιαξω και άλλο φωτιστικό εκεί μπορεί να δοκιμάσω άλλα χρώματα έτσι για πειραματισμό, καλή συνέχεια στο έργο σου.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα και αυτό http://www.aquastyleonline.com/products/56-LEDs-Controller-DIY-kit.html το κιτ και μου φαίνεται αρκετά καλο τι λέτε?

Φίλε baggos777777 , το ίδιο κιτ ετοιμάζω και εγώ με 70 led , το έχω δει σε φίλο να δουλεύει και πραγματικά είναι τέλειο. Απλά να προσέξεις κάποια κολπάκια. Α) Τα μπλε με τα λευκά να είναι 2 προς 1 ( 24 royal blue 12 white) Β) Τα λευκά να είναι ΟΛΑ 4500 Κ Γ) Να βάλεις 12-14 Actinic Violet (Oxi UV) και Δ) Να βάλεις 3 Red 3 Cyan και 1 Blue ένα Driving Board ( όχι πράσινα ή άλλα χρώματα)

Και θα με θυμηθείς με τα οπτικό αποτέλεσμα , την ανάπτυξη των κοραλλιών ( αυτός ο συνδυασμός βοήθησε και να εξαφανιστούν κάποιες ανεπιθύμητες άλγες)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φίλε baggos777777 , το ίδιο κιτ ετοιμάζω και εγώ με 70 led , το έχω δει σε φίλο να δουλεύει και πραγματικά είναι τέλειο. Απλά να προσέξεις κάποια κολπάκια. Α) Τα μπλε με τα λευκά να είναι 2 προς 1 ( 24 royal blue 12 white) Β) Τα λευκά να είναι ΟΛΑ 4500 Κ Γ) Να βάλεις 12-14 Actinic Violet (Oxi UV) και Δ) Να βάλεις 3 Red 3 Cyan και 1 Blue ένα Driving Board ( όχι πράσινα ή άλλα χρώματα)

Και θα με θυμηθείς με τα οπτικό αποτέλεσμα , την ανάπτυξη των κοραλλιών ( αυτός ο συνδυασμός βοήθησε και να εξαφανιστούν κάποιες ανεπιθύμητες άλγες)

καλησπέρα φίλε μου, βλέπω ότι δεν μπορείς να επιλέξεις οτι led θες σου έχει επιλογεσ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου, βλέπω ότι δεν μπορείς να επιλέξεις οτι led θες σου έχει επιλογεσ

Κάνεις λάθος , αρχικά επιλέγεις για να σε πάει στο ταμείο και του γράφεις ποιά led θέλεις ακριβώς στο πεδίο επικοινωνίας..

Όλοι έτσι το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την μεταβαση στα led,θα πρεπει να γνωριζεις πως ενδεχεται να σε δημιουργησουν προβλημα στα κοραλια σου.Αυτο αν η μεταβαση σε αυτα ειναι απο Τ5.Καλο θα ηταν να τα παρεις με κοντρολερ και να τα ξεκινησεις απο χαμηλα.Αν θελεις και την γνωμη μου,μετα απο τεσσερα χρονια περιπου με led φωτισμο,ολα στο ενυδρειο μου κυλανε πολυ καλα... Ειδικα στα σκληρα κοραλια... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαγγελη αν εχεις sps οπως ανεφερες σε οτι και να καταληξεις,οταν τοποθετησεις τα Led ξεκινησε απο ψηλα για να δωσεις χρονο να προσαρμοστουν. :thumbup:

Καλη επιτυχια

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαγγελη αν εχεις sps οπως ανεφερες σε οτι και να καταληξεις,οταν τοποθετησεις τα Led ξεκινησε απο ψηλα για να δωσεις χρονο να προσαρμοστουν. :thumbup:

Καλη επιτυχια

Μηχαλη απο ψηλα ηθελες να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...