Jump to content

Χελωνα Απο Τα Ιωαννινα


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Θα τα πω μια φορα απο την αρχη γιατι τα ειπα σε αλλουνου θεμα.Πηγα στα Ιωαννινα για βολτα και σε μια απο τις ταβερνες,εκτος απο τα ψαρια που ειχαν στα ενυδρεια,ειχαν και καποιες χελωνς σε εναν κουβα τη μια πανω στη αλλη.Μου ειπαν οτι αυτες τις ειχαν για να τις δινουν στον κοσμο,γιατι καποιες τις ειχαν μεσα σε ενυδρειο,οποτε πηρα μια κι εγω για το δικο μου το οποιο τελικα ειναι μικρο για αυτην πουν πηρα οποτε ή πρεπει να κανω ενα μεγαλυτερο ή να βρω καπου να την αφησω ωστε να ειναι καλυτερα γι'αυτην.Ανεβασα τις φωτογραφιες για να μου πειτε αρχικα α αυτη η χελωνα μπορει να ζησει σε ενυδρειο και αν οχι που μπορω να απευθυνθω.Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

post-56796-0-40147200-1377382773.jpg

post-56796-0-24295700-1377382858.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει για ενυδρείο το ζώο είναι άγριο και αυτοί που στο έδωσαν κανίβαλοι!!! http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=66&sid=64

Καλύτερα να απευθυνθείς εδώ http://www.wild-anima.gr/el/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον συνονοματο, αυτοι οι ακατανομαστοι πρεπει να φανε γερο προστιμο! Κανε καταγγελια, η πες ποιο μαγαζι ειναι για να την κανω εγω. Την χελωνα πρεπει να το παραδωσεις σε κεντρο αγριων ζωων για να απελευθερωθει εκει που πρεπει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελληνικοτατη η χελωνα και κριμα κρεμασμα θελουν στην πλατεια αυτοι που τις μαζευουν και τις πουλανε κανε καταγγελια οπως σου λενε τα παιδια !

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων εχει κανει καταληψη στη μπανιερα μου.Οσο για τις καταγγλιες που λετε,καντε μια βολτα στα γιαννενα και θα δειτε εκατονταδες μαγαζια να το κανουν.Προφανως ειναι συνηθεια γι'αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,επειδη πολλα ειπατε ορισμενοι,μαθετε πως η αγοραπωλησια χελωνας απαγορευεται ΓΕΝΙΚΑ ακομα και απο τα pet shop..Παρτε ενα τηλ, στην ΑΝΙΜΑ και θα σας το πουν.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ πολύ να πέσουν οι τόνοι, να σταματήσουν οι αντιπαραθέσεις και κάθε λογής διατροφικό σχόλιο περί των συνηθειών των διαφόρων κοινοτήτων της χώρας και να επικεντρωθούμε στο πως μπορεί η Ελληνική αυτή χελώνα να ζήσει έστω και στην αιχμαλωσία (που δεν είναι σωστό).

Λοιπον παιδια,επειδη πολλα ειπατε ορισμενοι,μαθετε πως η αγοραπωλησια χελωνας απαγορευεται ΓΕΝΙΚΑ ακομα και απο τα pet shop..Παρτε ενα τηλ, στην ΑΝΙΜΑ και θα σας το πουν.

Επίσης φίλη Λίτσα, η αγοραπωλησίας χελώνας δεν απαγορεύεται εφ όσων τα ζώα συνοδεύονται από τα απαραίτητα παραστατικά υγείας και αγοραπωλησίας.....

Το θέμα των αντιπαραθέσεων τελειώνει εδώ, και το θέμα θα καθαριστεί από τα άσχετα ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα δε υπαρχει περιπτωση να ζησει σε αιχμαλωσια.Εχω ηδη φροντισει για αυτο.Εγω απο την αρχη ζητησα βοηθεια ως προς το τι πρεπει να κανω και εκει νομιζω πως επρεπε να επικεντρωθουν ολοι.Παρ'ολα αυτα η χελωνα ευτυχως επεσε στα χερια μου γιατι ακομα θα ηταν μεσα στον κουβα μαζι με τις υπολοιπες.Ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν(ξερουν αυτοι ποιοι ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη litsaki, το όνομά μου είναι Ηλίας Στραχίνης, είμαι μέλος της Ελληνικής Ερπετολογικής Εταιρείας. Δυστυχώς η χελώνα που βρίσκεται στα χέρια σου είναι άγρια, πιασμένη παρανόμως από την ελληνική φύση. Είναι η Στικτή Νεροχελωνα, Emys orbicularis, ένα αυστηρώς προστατευόμενο ζώο. Επίσης δυστυχώς δεν μπορεί να αφεθεί σε περιοχή της Αιτωλοακαρνανίας αλλά πρέπει να επιστρέψει στην περιοχή των Ιωαννίνων εφόσον από εκεί αιχμαλωτίστηκε. Θα σε παρακαλούσα πολύ να μου στείλεις τα στοιχεία της ταβέρνας από την οποία πήρες την χελώνα και παρακαλώ όποιον άλλον γνωρίζει στοιχεία κάποιου μαγαζιού στη νησίδα που κρατά και διακινεί ελληνικά είδη να μου στείλει στοιχεία όπως οδό, όνομα της επιχείρησης και οτιδήποτε μπορεί να φανεί χρήσιμο για την καθοδήγηση των αρμόδιων αρχών για έλεγχο σε σχετική καταγγελία (καθώς και αποδεικτικά στοιχεία, όπως φωτογραφίες από τα ζώα, θα ήταν πολύ χρήσιμα). Μπορείτε να μου στείλετε τα στοιχεία στο info@herpetofauna.gr.

Litsaki θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις καμία κίνηση απελευθέρωσης πριν επικοινωνήσεις μαζί μου στην παραπάνω διεύθυνση, είναι σημαντικό.

Ευχαριστώ

Ηλίας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη litsaki, το όνομά μου είναι Ηλίας Στραχίνης, είμαι μέλος της Ελληνικής Ερπετολογικής Εταιρείας. Δυστυχώς η χελώνα που βρίσκεται στα χέρια σου είναι άγρια, πιασμένη παρανόμως από την ελληνική φύση. Είναι η Στικτή Νεροχελωνα, Emys orbicularis, ένα αυστηρώς προστατευόμενο ζώο. Επίσης δυστυχώς δεν μπορεί να αφεθεί σε περιοχή της Αιτωλοακαρνανίας αλλά πρέπει να επιστρέψει στην περιοχή των Ιωαννίνων εφόσον από εκεί αιχμαλωτίστηκε. Θα σε παρακαλούσα πολύ να μου στείλεις τα στοιχεία της ταβέρνας από την οποία πήρες την χελώνα και παρακαλώ όποιον άλλον γνωρίζει στοιχεία κάποιου μαγαζιού στη νησίδα που κρατά και διακινεί ελληνικά είδη να μου στείλει στοιχεία όπως οδό, όνομα της επιχείρησης και οτιδήποτε μπορεί να φανεί χρήσιμο για την καθοδήγηση των αρμόδιων αρχών για έλεγχο σε σχετική καταγγελία (καθώς και αποδεικτικά στοιχεία, όπως φωτογραφίες από τα ζώα, θα ήταν πολύ χρήσιμα). Μπορείτε να μου στείλετε τα στοιχεία στο info@herpetofauna.gr.

Litsaki θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις καμία κίνηση απελευθέρωσης πριν επικοινωνήσεις μαζί μου στην παραπάνω διεύθυνση, είναι σημαντικό.

Ευχαριστώ

Ηλίας

Σου εστειλα ενα mail.Oταν μπορεις απαντησε.Ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...