Jump to content

Recommended Posts

παιδιά το flatworm exit της salifert κάνει δουλειά στα aefw???

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Κάνει με λίγο μεγαλύτερη δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση.. όταν λες μεγαλύτερη? πόσο? το ενυδρείο ει ναι φουλ με κοράλλια θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θες να το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο? όχι για dip?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το flatworm exit της salifert κάνει δουλειά στα aefw???

Kαλύτερα ακολούθα τις οδηγίες και αν δεν δεις αποτέλεσμα τότε αυξάνεις λίγο την δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

ναι μιλάω για μέσα στο ενυδρείο..

Μέσα στο ενυδρείο με τίποτα μην βάλεις μεγαλύτερη δοσολογία από την προτεινόμενη θα πάθεις ζημιά....

Ο Ορέστης αναφερότανε σε dip εκτός ενυδρείου....

Είσαι σίγουρος οτι έχεις aefw???

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ να σου πούμε με σιγουριά......

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο με τίποτα μην βάλεις μεγαλύτερη δοσολογία από την προτεινόμενη θα πάθεις ζημιά....

Ο Ορέστης αναφερότανε σε dip εκτός ενυδρείου....

Είσαι σίγουρος οτι έχεις aefw???

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ να σου πούμε με σιγουριά......

Ακριβώς...Φίλε εγώ μέσα στο ενυδρείο δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν νομίζω να το έκανα γιατί είναι αρκετά δυνατό.Εκτός ενυδρείου για dip το χρησιμοποιούσα πάντα και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.Εσύ όπως λέει ο θανάσης είσαι σίγουρος ότι έχεις flatworms?Έχεις δει και αυγά?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά , ναι είμαι σίγουρος έχω δει 2 ακροπόρες και τις έχω σώσει, με ένα ψεκαστηράκι με νερό ενυδρείου τα ψεκάζω πολύ καλά και προσεκτικά και πέφτουν όλα, για τα αυγά τα απομακρύνω με ένα ξυραφάκι.. αλλά ποτέ δεν είσαι σίγουρος ότι τα ξεφορτώθηκες και επιδη έχω 70 κοράλλια μέσα φοβάμαι γ'άυτο θέλω κάποιο φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη το flatworm exit δεν θα σου προσφερει το παραμικρο με τα aefw.

Ουτε μεσα αλλα ουτε και εξω απο το ενυδρειο αφου και να στρεσαρει αρκετα τα μεγαλα ωστε να μπορεις να τ'αφαιρεσεις δεν θα κανει απολυτως τιποτα με τ'αυγα.

Εαν θελεις να δωσεις μια ευκαιρια ο μονος τροπος να κανεις δουλεια ειναι το flatworm stop της kz.

Ειναι φοβερο προιον και το χρησιμοποιουν ακομα και οσοι δεν εχουν προσβληθει απο aefw,σαν κομματι διατροφης των sps.

Φυσικα δεν σκοτωνει τα flatworm,ουτε και κανει κατι με τ'αυγα αλλα βοηθαει τα κοραλια να αναπλασουν ταχυτερα τον πληγωμενο απο τις δαγκωματιες ιστο τους.

Απλα σε βοηθαει να ζεις μαζι τους.

Αν θες να απαλαγεις οριστικα η διαδικασια ειναι πολυ δυσκολη και γινεται μονο εκτος κεντρικου ενυδρειου.

Γινεται και εντος αλλα θελει πολυ περισσοτερο χρονο και κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Με τα αυγά δε μπορείς να κανείς κάτι με κανένα προϊόν μόνο με την επανάληψη. Με το exit θα δεις διαφορα αλλά εκτός ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ορεστη δεν εχω ακουσει να χρησιμοποιουν exit σαν dip για ν'απαλλαγουν απο τα aefw.

Ολοι χρησιμοποιουν τα κλασσικα dip για τα παρασιτα τα οποια βοηθουν αρκετα με τα aefw.

Το εχεις δοκιμασει η' εχεις δει καπου καποια αναφορα?

Διευκρινηση γιατι ο παλιογραπτος λογος παρεξηγηται :bigemo_harabe_net-134:

Δεν σε αμφισβητω απλα δεν το εχω διαβασει καπου και ειναι ενδιαφερον αν οντως γινεται,γιατι το exit χρησιμοποιειται

και εντος ενυδρειου οποτε μια πιο μεγαλη δοση(διπλη ισως) θα μπορουσε να γινει και εντος.

Προσωπικα γνωριζω οτι κανονικη δοση και εντος ενυδρειου δεν θα πειραξει τα aefw αλλα μονο τα planaria για τα

οποια και προοριζεται αρχικα το exit.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σε διάφορα thread που θα ψάξει κάποιος θα δει σε κάποιους να μην δουλεύει και κάποιους να λένε το αντίθετο. Αλλά υπάρχουν αναφορές. Εγώ λέω ότι λέω γιατί είχα πρόβλημα από απροσεξία μου και εκείνη τη περίοδο ήταν το μόνο που μου είχε δουλέψει. Απλά μου είχε στρεσάρει τα κοραλια αρκετά και δε θα το έβαζα μέσα στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

κι άλλο κρούσμα σήμερα, έβγαλα έξω την ακρο και με ένα κυκλοφορητή την φύσηξα και έφυγαν..

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη ποσα sps εχεις συνολικα στο ενυδρειο?

μην υπολογισεις pocciliopora,stylophora,hystrix,digitata,monti.

Μονο acro και millepora

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυσκολα τα πραγματα βαγγελη με αυτα τα aefw!

Aν θες να σωσεις τα κοραλια σου θα πρεπει να βγαλεις εξω ολες τις ακρο και τις Mille και να τις βαλεις σε αλλο ενυδρειο.

Εκει να κανεις εδομαδιαια dip τα κοραλια ωστε να σπασεις τον κυκλο τους(γεννες-αυγα κτλ)

Αν αφησεις το ενυδρειο για 3 με 4 εβδομαδες χωρις ακρο οτι απο αυτα εχει μεινει στο βραχο θα πεθανει συντομα αφου τρεφονται μονο απο τον ιστο τους.

Δεν υπαρχει κατι reef safe δυστυχως που να μπορεις να ριξεις στο ενυδρειο και να απαλλαγεις απο αυτα.

Σιγουρα θα σε βοηθησει πολυ το flatworm stop της kz αλλα ειναι ακριβο και δεν θα τα σκοτωσει.

Απλα θα σε βοηθησει να ζησεις μαζι τους.

Αν θες να απαλλαγεις οριστικα,γινεται (δυστυχως)μονο εκτος κεντρικου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ το παράγγειλα το flatwormstop θα το βάλω για να καλυτερέψουν τα πράγματα, το σκευάζομαι σοβαρά να κάνω αυτό που λες αλλά θα όταν τα ντοπάρω δεν θα χρειάζεται ολική αλλαγή νερού στο άλλο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη μου εκει ειναι η δυσκολια με το dip!

Δεν θα τα ντιπαρεις μεσα στο δευτερο ενυδρειο(καραντινα) ολα,αλλα θα εχεις 2 κουβαδες με νερο(καλυτερα να κανεις αλλαγη νερου στην καραντινα και το νερο της αλλαγης να το κρατησεις για να γεμιζεις τους κουβαδες-δοχεια που θα κανεις το dip)

Θα πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα καινουργιο νερο ωστε να εχεις αρκετο για να ντιπαρεις τα κοραλια

αλλα και για να τα ξεπλενεις(να καθαρισουν απο το υγρο αλλα και να πεσουν οσα ζαλισμενα aefw δεν επεσαν στο dip).

Επισης ανα 2-3 κοραλια να ανανεωνεις το νερο.

Με το stop θα δεις μεγαλη διαφορα και θα σε βοηθησει αρκετα να παρεις μια παρταση και να εχεις τα κοραλια σε καλυτερη

κατασταση.

Ταπεινη γνωμη μου παντως ειναι με το που θα χρησιμοποιησεις το stop και αρχισουν να συνερχονται τα κοραλια,τοτε να ξεκινησεις την καραντινα η' να το χρηιμοποιεις(ακομα καλυτερα) στην καραντινα.

Μονο ετσι και θα ησυχασεις οριστικα απο τα aefw αλλα και θα κρατησεις τα κοραλια σου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...