Jump to content

Αναπαραγωγή Hemigrammus Bleheri


Recommended Posts

Δυσκολα , ψαράκια , δεν φαινονται καθολου, με μεγεθυντικό φακό αλλα και πάλι ,τπτ...

Δεν ειχα ποτε μου γκάπυ , αλλα λογικά ναι πρέπει να ειναι πιο μικρά, στο ποτηρακι ειχε αλλα 2 , τα οποία δεν μπορουσα να τα βρώ ... :bigemo_harabe_net-71:

Αναγκάζομαι και κρατάω τα νερά απο τις αλλαγες μηπως και .... ολα ειναι διαφανές... :ranting2: εχω γεμισει τον χώρο με πλαστικά γεμάτα νερό...

Απο τι ειδα πάντως στο νερό , απο τα γαριδάδικα , εχει κάτι μικροοργανισμους τώρα αν τα τρωνε δεν ξέρω...

Η αρτέμια θέλει φως ή οχι για να εκολαφθει?

γιατί διάβασα οτι και χωρίς φως γινεται.

Κατι αλλο, ενας ξαδερφος μου εχει λίμνη η οποια ειναι καταπράσινη να το επιχειρησω για μπολιασμα πρασινου νερου ?

Link to comment
Share on other sites

Χιλια μπραβο! Καλα που τα ειδες τα ατιμα; Πρεπει οντως να εχεις βγαλει τα ματια σου! Παμε γερα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο διαστημα ξεκουρασης των ψαριων , 4ημερες ξεκινήσαμε πάλι, σημερα μαζεψα περιπου 50 αυγά.... :bigemo_harabe_net-64:

Τα έβαλα δυστηχως σε ενα μπολ, με αεραντλια, γιατι δεν εχω αλλο μέρος...

Αν βγουν θα τα αφησω για 4-5 ημέρες στο σκοτάδι, αφου τρωνε απο τον σάκο που εχουνε και μετά μαζί με τα αλλα , φροντισα ειναι ιδιες οι παραμετροι, ωστε να μην σοκαρισουν πολυ.

Τα πρωτα σιγα σιγά αρχιζουν και εμφανιζονται, αλλα ακομα ειναι πολυ μικρά, εχω γεμισει το ενυδρειακι με μοςς και φυτά ,και εχει φωτισμό , ταίζω ινφουσόρια λογίκά, αλλα παρατηρησα και κάτι μικρα σκουληκάκια στο νερό, ασπρα, αυτα τα τρώνε άραγε?

Εχω προσθεσει σαλλιγκαρακια physa , για να τρωνε οτι περισευει απο κάτω ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα αβγά βγηκαν ειναι πολλά , σημερα τα έβαλα στο ενυδρειακι μαζί με τά υπολοιπα, τωρα ειναι εμφανές η διαφορα στο μεγεθος τους με τα πρωτα. :rolleyes:

Σημερα ειχε πάλι μάζεμα αυγων και η ιδια διαδικασια ,μετρησα 27 αυγα, τοποθετηθηκαν σε δοχειο με αεραντλία σε σκοταδι και μετά απο 3-4 ημέρες θα μπουν στο ενυδρειάκι.

Το ενυδρειακι εχει γεμίσει φυτά, και μοςς για να εχουν μπολικη τροφη και κρυψωνες.

Τοποθετηθηκε αλλο ενα αεροφιλιτρο.

Παρτε μερικές εικόνες..

l7ax.jpg

4auf.jpg

Αυτο ειναι απο τις πρωτες γέννες και αποτι φαινεται εχει γεματο στομαχάκι , οπότε πάμε καλά. :)

gmj2.jpg

Αυτο απο τις προηγουμενες γέννες.

ylf5.jpg

Και αυτο αυτης της εβδομάδας λογικά.

c9fw.jpg

yxgi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα χθεσινά βγήκανε , ειναι ακόμη στο κουβαδάκι ... τα αφηνω 4-5 ημέρες στο σκοτάδι και μετα στο ενυδρείο με τα υπόλοιπα.

Σημερα ειχε πάλι μάζεμα, μέτρησα 56 αυγα... αλλο πάλι κουβαδάκι.

Ειμαι περίεργος πόσα απο όλα αυτά θα επιζήσουνε...

Στις 13 ημέρες που ξεκινησαν να γεννάνε, μαζεψα πάνω κάτω 220 αυγά. :bigemo_harabe_net-60:

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια εχεις ρε Νικο η κουνελια?

Ελα ντε ,δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ πόσες φορές γεννάνε... πρεπει να βρω ενα γρηγοροτερο τροπο να μαζευω τα αυγα, αν τους βάλω καμια φολια λες να τα κανουν εκει? :lookatme:

Αηδία καταντισε πια... :P μου εχουνε τελειωσει τα μπολάκια , απο εκει που δεν ειχα αεραντλιες εχω μαζεψει 3 ,και ειναι για 6 ενυδρειακια...

Και ολα αυτα επειδη τα εχεις στο σκοταδι;

Δεν ειναι στο σκοτάδι, εχει φως μέσα αλλα λιγο , το ενυδρειάκι δεν ειναι σκεπασμένο ολο...

Απο τις παραμέτρους , και τις αλλαγες του νερου, την ηλικία των ψαριων, την πικοιλια στις κατεψυγμενες τροφες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε φιλε,κατι εχει γινει με δικα σου και εχουν παρει φορα! :P

Μου κάνει πάντως εντυπωση οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα... οταν γεννάνε ,τα πιανω μετην αποχη τα βάζω σε ενα κουβαδάκι ,και αφου μαζεψω τα αυγά και στησω και το σκηνικο , τα ξαναβάζω

και αυτά αντι να στρεσαριστουν γεννοβολουν... :lol2:

χαχα σημερα σπασανε το ρεκορ , 107 αυγουλάκια.... :bigemo_harabe_net-76:

τα χθεσινά βγηκανε όλα , δεν βρηκα αυγα με fungus τιποτα.

το περιεργο ειναι οτι μαζεψα εχθες τις βρωμιες που ειχε στον πατω μηπως μου ξεφυγε κάποιο , τα έβαλα σε ενα άλλο μπολάκι, και τα αφησα σε φωτεινο σημειο, πάλι οσα μου ειχανε ξεφυγει σημερα κυκλοφοουσαν 7 ..

Μήπως τα αυγά τελικά δεν ειναι φωτοευαισθητα οπως αναφερεται ?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει πάντως εντυπωση οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα... οταν γεννάνε ,τα πιανω μετην αποχη τα βάζω σε ενα κουβαδάκι ,και αφου μαζεψω τα αυγά και στησω και το σκηνικο , τα ξαναβάζω

και αυτά αντι να στρεσαριστουν γεννοβολουν... :lol2:

χαχα σημερα σπασανε το ρεκορ , 107 αυγουλάκια.... :bigemo_harabe_net-76:

τα χθεσινά βγηκανε όλα , δεν βρηκα αυγα με fungus τιποτα.

το περιεργο ειναι οτι μαζεψα εχθες τις βρωμιες που ειχε στον πατω μηπως μου ξεφυγε κάποιο , τα έβαλα σε ενα άλλο μπολάκι, και τα αφησα σε φωτεινο σημειο, πάλι οσα μου ειχανε ξεφυγει σημερα κυκλοφοουσαν 7 ..

Μήπως τα αυγά τελικά δεν ειναι φωτοευαισθητα οπως αναφερεται ?

Ο Χριστος και η Παναγια

πρεπει να το κοιταξεις

αυτα δεν ειναι ζωα

μηχανες παραγωγης αυγων ειναι

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις λεφτά με τόσα ψάρια... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-122: Από την πρώτη γέννα τα ψαράκια πως τα πάνε?και τι μέγεθος έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστος και η Παναγια

πρεπει να το κοιταξεις

αυτα δεν ειναι ζωα

μηχανες παραγωγης αυγων ειναι

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Ελα μου ντε... δεν θα τα βγάλω απο εκει , θελω να δω ποσες γενες θα κάνουνε...απο τι πάλι ειδα τα bleheri δεν τρωνε τα αυγά, μου ειχε ξεφυγει ενα κάτω απο την σιτα, αλλα και πάλι βρηκα 107 αυγα...

Θα βγάλεις λεφτά με τόσα ψάρια... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-122: Από την πρώτη γέννα τα ψαράκια πως τα πάνε?και τι μέγεθος έχουν?

Δεν εινα το θέμα τα λεφτα...

Τα πρωτα ξεκινησανε και ξεθαρευουνε... ερχονται στην μπροστινη μερια του ενυδρειου, παντως απο τι βλέπω εχουνε γέματο το στομαχακι, ακόμη ειναι αρκετά μικρά.. ειναι διπλάσια σχεδον απο τα νεογεννητα...

Ετοιμασα αλλο ενα που μοιαζει με ενυδρειο , για να βάλω αυτά που εχω στα δοχεία..

Οπως ειπα θα δουμε πόσα απο όλα αυτά θα επιβιωσουνε...

Σε επόμενες γέννες θα τα βάλω σε γαριδαδικα.. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Μονο η χαρα της γεννας φτανει

Εννοείτε!!!εδώ χερόμαστε με γέννες γκάμπυ...!φαντάσου ο φίλος!!! :):bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι, 53 αυγα τα σημερινά... :sarcasm:

Εστησα χθες το αλλο ενυδρειακι, τα αυγά τα εβαλα εκει μετην μία,μαζί και τα υπόλοιπα ψαράκια των τελευταιων ημερων.

τα χθεσινά βγηκανε...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτος ...

Ενα απο την πρωτη γέννα...

h1jg.jpg

???
p5xy.jpg

3ημερών ..

7krf.jpg

Και ένα βιντεάκι με ότι φαίεται, ειναι τα σημερινά που βγήκανε...


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...