Jump to content

Διαρροη...


kid4ever

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ....εδω και πολυ καιρο καιρο εχω παρατησει οτι το ενυδρειο μου οταν το γεμιζω μεχρι το ''max'' αρχιζει να βγαζει νερα απο την πανω αριστερη γωνιτσα εκει που ενωνονται οι πλευρες του με αποτελεσμα να τα κανει ολα μουσκεμα σιγα σιγα...το προβλημα το εχω εντοπισει πανω πανω η σιλικονη που κατασκευαστηκε δεν χε παει μεχρι τερμα..με αποτελεσμα μολις το γεμιζω και φτανει το νερο σ αυτο το σημειο να αρχιζει το θεμα....!!! Οποτε υπαρχουν 2 λυσεις ή δεν το γεμιζω ως πανω ή το φτιαχνω...επειδη προτιμω την δευτερη λυση θελω την βοηθεια σας...αν το αδειασω μεχρι την μεση περιπου και υστερα απο καθαρισμο και στεγνωμα σε εκεινο το σημειο...του τοποθετησω σιλικονη (ενυδρειακη φυσικα) θα ειναι ΟΚ?? Αν ναι ποσο καιρο θα πρεπει να μεινει το σημειο για να στεγνωσει δηλαδη για ποσες μερες θα εχω το ενυδρειο εως την μεση ας πουμε?? Μιλαμε για μερες...?? Σας ευχαριστω εκ των προτερων...


Υ.Γ : Το ενυδρειο ειναι 100*30*40 (M*Π*Υ)

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Εισαι <τυχερος >που ειναι στο επανω σημειο.

Το αδιαζεις 4 με 5 ποντους,Το καθαριζεις πολυ καλα απο αλατα κττλ,το στεγνωνεις με σεσουαρ απο αποσταση .Με πολυ προσοχη βρεχεις ενα πανι με οινοπνευμα,το περνας το σημειο που θα κολλησεις,και το αφηνεις μεχρι να φυγει η μυρουδια της σιλικονης.Περιπου 3με 4 μερες.Τσεκαρε και το επιπλο σου,μην εχει φουσκωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια περιπου ετσι το ειχα στο μυαλο μου..αλλα μου το κανεις πιο ευκολο μια που αδειαζω μονο 4-5 ποντους!!! Επιπλο δεν εχω σε ενα τοιχακι πανω σε μαρμαρο ειναι το ενυδρειο η μονη ζημια ειναι οτι στο τοιχακι στηριζεται πετρινος χτιστος καναπες..οποτε τα μαξιλαρια και το υποστρωμα του καναπε ειναι μουσκεμα....(ποιος ακουει την μανα τωρα!!!!)

Κατι αλλο...το καπακι του ενυδρειου να το κλεισω ή μηπως θα εχω προβλημα με την υγρασια και δεν στεγνωνει η σιλικονη και κανω καμια αλλη ζημια στο νερο κλπ???

Link to comment
Share on other sites

οχι μην το κλησεις,για να στεγνωσει γρηγοροτερα,αλλα αν εχεις ψαρια που πηδανε,βαλε μια σιτα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα με νεα....λοιπον εγινε το πρωι το ''μερεμετακι'' και νομιζω θα ειμαι κομπλε...αλλα υπαρχει και μια απορια...η σιλικονη σταματησε να μυριζει κ εχει παρει τν τελικη της σκληροτητα (αν μπορουμε να το πουμε ετσι)....ειναι ετοιμη δηλαδη αυριο πρωι που θα εχουν κλεισει 24 ωρες λετε να βαλω νερο..???

Υ.Γ: Η σιλικονη ειναι αυτη http://www.jbl.de/de/aquaristik-suesswasser-produkte/detail/2508/jbl-aquasil-schwarz

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα με νεα....λοιπον εγινε το πρωι το ''μερεμετακι'' και νομιζω θα ειμαι κομπλε...αλλα υπαρχει και μια απορια...η σιλικονη σταματησε να μυριζει κ εχει παρει τν τελικη της σκληροτητα (αν μπορουμε να το πουμε ετσι)....ειναι ετοιμη δηλαδη αυριο πρωι που θα εχουν κλεισει 24 ωρες λετε να βαλω νερο..???

Υ.Γ: Η σιλικονη ειναι αυτη http://www.jbl.de/de/aquaristik-suesswasser-produkte/detail/2508/jbl-aquasil-schwarz

Το καλύτερο και σοφότερο είναι να διαβάσεις τι γράφουν οι οδηγίες χρήσης της σιλικόνης. Αν δεν υπάρχουν, να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου έδωσε ο φίλος πιο πάνω. Δηλ. 3-4 μερες! :)

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...