Jump to content

Ωρες Που Πρεπει Να Αναβουμε Τον Φωτισμο Του Ενυδρειου


piki

Recommended Posts

Γεια σας,θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον φωτισμο του ενυδρειου..(ολο αποριες εχω...) :bigemo_harabe_net-69: λοιπον...........ποσες ωρες πρεπει να εχουμε ανοιχτα τα φωτα?διαβασα οτι πρεπει το βραδυ τα ψαρια για καποιες ωρες να βρισκονται στο σκοταδι για να ξεκουραζονται,ισχυει αυτο?αρα τα αφηνουμε την μερα ανοιχτα?εχω μπερδευτει με αυτο...επισης οι λαμπες μου ειναι τυπου led.τι γνωμη εχετε για αυτες??εχω μια μος κ κερατοφυλλο,τα φυτα αυτα απαιτουν καλο φωτισμο?αυτες τις λιγες αποριες ειχα... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Φωτοπερίοδος 8-9 ώρες περίπου. Τα φυσικά και θέλουν σκοτάδι όπως όλα τα πλάσματα. Φαντάσου επίσης ότι αυτα δεν έχουν βλέφαρα και πρέπει να ξεκουράζονται τα ματιά τους για ενα παραπάνω λόγο. Αν θα μπορούσες να σβησεις τα φώτα σταδιακά ή να βάλεις ενα moonlight πριν πέσει το απόλυτο σκοτάδι ακόμα καλύτερα (αυτο για να μη στρεσάρονται τα ψάρια με την απότομη αλλαγή απο το φως στο σκοτάδι)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτοπερίοδος 8-9 ώρες περίπου. Τα φυσικά και θέλουν σκοτάδι όπως όλα τα πλάσματα. Φαντάσου επίσης ότι αυτα δεν έχουν βλέφαρα και πρέπει να ξεκουράζονται τα ματιά τους για ενα παραπάνω λόγο. Αν θα μπορούσες να σβησεις τα φώτα σταδιακά ή να βάλεις ενα moonlight πριν πέσει το απόλυτο σκοτάδι ακόμα καλύτερα (αυτο για να μη στρεσάρονται τα ψάρια με την απότομη αλλαγή απο το φως στο σκοτάδι)

ναι ξερω οτι πρεπει να ειναι γυρω στις 8 με 9 ωρες απλα δεν ξερω ποτε να τα αναβω.απο το απογευμα ας πουμε μεχρι να νυχτωσει κ μετα να τα κλεινω οταν επικρετει σκοταδι στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που υπάρχει ησυχία στο σπίτι, δεν έχεις φώτα αναμμένα, τα φώτα στο ενυδρειο σου να ειναι σβηστά καλύτερα για να ηρεμουν και τα ψάρια σου. Την υπόλοιπη μέρα κανόνισε εσυ ποτε τα θέλεις αναμμένα. Αν λείπεις το πρωί απο το σπιτι, βάλτα να ανάβουν απο τις 2 το απόγευμα μέχρι 11 το βράδυ για να το χαίρεσαι κι όλας οταν είσαι στο σπιτι, να κάνεις τις δουλειές σου μέσα στο ενυδρειο οταν χρειαστει κτλ

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που υπάρχει ησυχία στο σπίτι, δεν έχεις φώτα αναμμένα, τα φώτα στο ενυδρειο σου να ειναι σβηστά καλύτερα για να ηρεμουν και τα ψάρια σου. Την υπόλοιπη μέρα κανόνισε εσυ ποτε τα θέλεις αναμμένα. Αν λείπεις το πρωί απο το σπιτι, βάλτα να ανάβουν απο τις 2 το απόγευμα μέχρι 11 το βράδυ για να το χαίρεσαι κι όλας οταν είσαι στο σπιτι, να κάνεις τις δουλειές σου μέσα στο ενυδρειο οταν χρειαστει κτλ

σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα να τα εχεις 8 ωρες ανοιχτα και οποιες ωρες σε βολευει για να βλεπεις το ενυδρειο σου.Ομως να βαλεις χρονοδιακοπτη για να αναβουν και να σβηνουν συγκεκριμενη ωρα τα φωτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτοπερίοδος 8-9 ώρες περίπου. Τα φυσικά και θέλουν σκοτάδι όπως όλα τα πλάσματα. Φαντάσου επίσης ότι αυτα δεν έχουν βλέφαρα και πρέπει να ξεκουράζονται τα ματιά τους για ενα παραπάνω λόγο. Αν θα μπορούσες να σβησεις τα φώτα σταδιακά ή να βάλεις ενα moonlight πριν πέσει το απόλυτο σκοτάδι ακόμα καλύτερα (αυτο για να μη στρεσάρονται τα ψάρια με την απότομη αλλαγή απο το φως στο σκοτάδι)

Ωραίο μου ακούγεται το moonlight! Θα μπορούσα να βάλω στα χρυσόψαρα και στον μονομάχο; :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο μου ακούγεται το moonlight! Θα μπορούσα να βάλω στα χρυσόψαρα και στον μονομάχο; :sarcasm:

Γιατι όχι. Εγω το έχω κάνει και ξεκινάει να λειτουργεί δέκα λεπτα πριν σβήσουν τα φώτα μέχρι μια ώρα μετα το σβήσιμο. Έχω βάλει μπλε φωτισμό, απαλό (αν και κάποιοι δε προτιμούν το μπλε) και δείχνει και πολυ όμορφο. Αύριο θα σου βάλω και φωτογραφία να το δεις. Εύκολα και τρομερά οικονομικά το φτιαχνεις (εμενα μου βγηκε τα λεντακια και το τροφοδοτικο τους αν θυμάμαι καλα 5-6 ευρώ), απλα θέλει κι αυτο Χρονοδιακόπτη έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, βάλετ να δώ! Σ'ευχαριστώ! Σήμερα πήγα και πήρα και τον φακό κεφαλής κατόπιν της ενημέρωσής σου στο "Έχω ένα γλυκό μυστικό" :bigemo_harabe_net-134:

Κάθε φορά που μου φωνάζουν οι δικοί μου ή ο φίλος μου για τα έξοδα που κάνω για τα ψάρια τους λέω: "Μα αυτό είναι απαραίτητο! Θέλω το καλύτερο για τα ψαράκια μου! Άλλωστε αυτό είναι το τελευταίο, μετά θα είμαι κομπλέ!" :bigemo_harabe_net-74:

Πάω να βάλω ΤΩΡΑ τον χρονοδιακόπτη στο φως των χρυσόψαρων γιατί το έχω αμελήσει. Αλήθεια, γιατί είναι τόσο σημαντικό να ανάβει ο φωτισμός πάντα την ίδια ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, βάλετ να δώ! Σ'ευχαριστώ! Σήμερα πήγα και πήρα και τον φακό κεφαλής κατόπιν της ενημέρωσής σου στο "Έχω ένα γλυκό μυστικό" :bigemo_harabe_net-134:

Κάθε φορά που μου φωνάζουν οι δικοί μου ή ο φίλος μου για τα έξοδα που κάνω για τα ψάρια τους λέω: "Μα αυτό είναι απαραίτητο! Θέλω το καλύτερο για τα ψαράκια μου! Άλλωστε αυτό είναι το τελευταίο, μετά θα είμαι κομπλέ!" :bigemo_harabe_net-74:

Πάω να βάλω ΤΩΡΑ τον χρονοδιακόπτη στο φως των χρυσόψαρων γιατί το έχω αμελήσει. Αλήθεια, γιατί είναι τόσο σημαντικό να ανάβει ο φωτισμός πάντα την ίδια ώρα;

.

....φαντάσου να ξυπνήσεις αύριο κατα τις 11 το πρωί και να ειναι σκοτάδι ακόμα και το απόγευμα κατα τις 6 να αρχίζει να γλυκοχαράζει. Την άλλη μέρα ξυπνας στις 9 και βαράει μυαλά ο ήλιος ο οποίος όμως πέφτει στις 5 το απόγευμα. Την άλλη μέρα ο ήλιος αποφασίζει να ακολουθήσει άλλο προγραμμα.......τρελαίνεσαι η όχι ρε Καλλιρόη;;;;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Μόλις τον έβαλα! Και προσθέτω στην ψαρο-λίστα μου άλλους δύο, έναν για τον μονομάχο και έναν τρίτο για spare :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Μόλις τον έβαλα! Και προσθέτω στην ψαρο-λίστα μου άλλους δύο, έναν για τον μονομάχο και έναν τρίτο για spare :)

.....αφου θα κάνεις τέτοια αγορα, πάρε και εναν ακόμα για τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο, χρειάζονται χαχαχαχα!!!
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

.....αφου θα κάνεις τέτοια αγορα, πάρε και εναν ακόμα για τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο, χρειάζονται χαχαχαχα!!!

Δεν έχω δέντρο, φέτος όμως που μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι μπορεί να πάρω! :P

Πάντως προσπαθώ να μην ανάβω απότομα τα φώτα στα ψάρια, ανοίγω σταδιακά τα παντζούρια και όταν το σπίτι έχει κανονικά το φως της ημέρας, τότε ανάβω του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δέντρο, φέτος όμως που μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι μπορεί να πάρω! :P

Πάντως προσπαθώ να μην ανάβω απότομα τα φώτα στα ψάρια, ανοίγω σταδιακά τα παντζούρια και όταν το σπίτι έχει κανονικά το φως της ημέρας, τότε ανάβω του ενυδρείου.

πλεον δεν θα χρειαστει να κανεις τιποτα!

οι περισσοτεροι αρχαριοι οπως και γω στο πρωτο ενυδρειο τους δεν εχουν στην αρχη σωστη οργανωση.σιγα σιγα απλοποιουν τις δουλειες του ενυδρειου.

απο το αναμμα της λαμπας μεχρι τις αλλαγες νερου κτλ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 30/8/2013 at 1:02 ΠΜ, το μέλος kalliroi έγραψε:

Δεν έχω δέντρο, φέτος όμως που μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι μπορεί να πάρω! :P

Πάντως προσπαθώ να μην ανάβω απότομα τα φώτα στα ψάρια, ανοίγω σταδιακά τα παντζούρια και όταν το σπίτι έχει κανονικά το φως της ημέρας, τότε ανάβω του ενυδρείου.

η αληθεια ειναι  οτι και γω προτιμω να εχω αναμμενο το φως στο ενυδρειο μερα ειτε ειμαι σπιτι ειτε οχι.... με χρονοδιακοπτη .... ετσι και αλλιως ειναι μεσα στο δωματιο δεν ειναι σε σκοτεινο μερος... οποτε το βρισκω λιγο παραλογο εξω να ειναι βραδυ και να καιει το φως μονο και μονο για δικη μου ευχαριστηση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...