Jump to content

ick που δεν υποχωρεί


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας.

Ανακάλυψα ότι κάποια ψάρια μου έχουν ick την προηγούμενη Δευτέρα και καθώς αυτό προχώρησε και σε κάποια άλλα και αναπτύχθηκε στα αρχικά, την Πέμπτη το μεσημέρι τους έβαλα super ick cure (aquarium pharmaceuticals, όπως ενημερώθηκα από το forum σας). Ακολούθησα επανάληψη μετά από 48 ώρες όπως έλεγαν και οι οδηγίες του φαρμάκου και σήμερα είμαι στην φάση που πρέπει να αλλάξω νερό και να βάλω πάλι άνθρακα. Το ick έχει εξαπλωθεί σε όλα τα ψάρια, σε κάποια που ήδη είχαν έχει αυξηθεί και σε κάποια άλλα έμεινε σταθερό. Δεν παρουσιάζουν κάποιο άλλο σύμπτωμα, αν και νομίζω πως έχει πέσει λίγο η διάθεσή τους.

Πέθανε ήδη ένας ροδόστομος που ήταν γεμάτος από την Παρασκευή.

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω. Νερό άλλαξα, άνθρακα δεν έχω βάλει ακόμα, περιμένω οδηγίες σας.

Τεχνικά στοιχεία:

Ενυδρείο 125 λίτρα, φυτεμένο.

5 ροδόστομοι

2 τιγράκια botia (μικρά)

1 yoyo botia (μικρός)

6 neon

8 αρλεκίνοι tetra (πολύ μικρά)

6 barbs (στο κακό τους το χάλι, αν και κολλήσανε τελευταία)

2 γαρίδες japonica

1 molly (δεν πάει από ότι ξέρω αλλά την είχα από το παλιό μου ενυδρείο)

Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 εβδομάδες

Σημερινές μετρήσεις

θερμοκρασία 27,5

PH 7,8

αμμωνία 0

νιτρήτης 0

νιτράτης 20

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία κατά την θεραπεία του ick πρέπει να ανέβει στους 29 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την θερμοκρασία στο ενυδρείο σου και επανέλαβε την θεραπεία. Μην βάλεις άνθρακα ακόμη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία κατά την θεραπεία του ick πρέπει να ανέβει στους 29 βαθμούς.

:thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία κατά την θεραπεία του ick πρέπει να ανέβει στους 29 βαθμούς.

Σε ευχαριστώ Άρη για την γρήγορη ανταπόκριση.

Οι οδηγίες του κατασκευαστή γράφανε για 28. Το ανεβάζω στους 29. Με την θεραπεία όμως τι κάνω. Βάζω άνθρακα και ξαναρχίζω από την αρχή ή κάνω κάτι άλλο;

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απάντησα παραπάνω. "Ανέβασε την θερμοκρασία στο ενυδρείο σου και επανέλαβε την θεραπεία. Μην βάλεις άνθρακα ακόμη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά." Το στρώσιμο πως το έκανες στο ενυδρείο σους; Νομίζω ότι έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση για ένα ενυδρείο που λειτουργεί μόνο 3 εβδομάδες (29 ψαράκια και 1 νεκρό). Ξεκίνα την θεραπεία άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απάντησα παραπάνω. "Ανέβασε την θερμοκρασία στο ενυδρείο σου και επανέλαβε την θεραπεία. Μην βάλεις άνθρακα ακόμη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά." Το στρώσιμο πως το έκανες στο ενυδρείο σους; Νομίζω ότι έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση για ένα ενυδρείο που λειτουργεί μόνο 3 εβδομάδες (29 ψαράκια και 1 νεκρό). Ξεκίνα την θεραπεία άμεσα.

Το στρώσιμο το έκανα με αμμωνία και βακτηρίδια. Η βλακεία βέβαια είναι ότι άκουσα τον πωλητή του pet shop και έβαλα γρήγορα ψάρια (στις 10 μέρες), καθώς μου είπε πως τα συγκεκριμένα χημικά επιταχύνουν τον κύκλο. Τα μισά ψάρια τα είχα από το παλιό ενυδρείο.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

έβαλα γρήγορα ψάρια (στις 10 μέρες)

Κακως!!

Ενας λογος που αρρωστησαν τα ψαρακια σου ισως ειναι αυτος!!

Απο μετρησεις οταν τα εβαλες ησουν ΟΚ?

Κανε θεραπεια παλι και την θερμοκρασια στους 29-30 .

Αν εχεις αεραντλια καλο ειναι να την βαλεις.

Μην ξεχασεις μετα την θεραπεια να βαλεις ανθρακα.

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι ICK ;

Βάλε μας μια φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Επανέλαβα τη θεραπεία μετά τη χθεσινοβραδυνή συζήτηση μας.

Σήμερα οι clown είναι μάυρα χάλια. Επίσης είναι νωχελικοί και κολυμπούν προς την επιφάνεια χωρίς κέφι.

Ένας ροδόστομος (εχθές ήταν αρτιμελής) σήμερα το μεσημέρι είχε κομένο ουραίο πτερύγιο και τελικά το απόγευμα πέθανε. Άλλος ένας ροδόστομος έχει ελαφρώς κομένο ουραίο πτερύγιο.

Ένα ακόμα barb πέθανε σήμερα το απόγευμα.

Οι αρλεκίνοι δείχνουν μια χαρά (δεν έχουν και δεν είχαν ποτέ ick).

Τα neon είναι έτσι κι έτσι χωρίς όμως ick.

Παραθέτω και μία φωτό ενός clown για να διαπιστώσετε αν όντως προκειται για ick ή κάτι άλλο.

post-3156-1171995922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φίλε venias δεν έχουν ick τα ψαράκια σου. Αυτό που βλέπω στην φωτογραφία είναι Odinium. Η θεραπεία για ick δεν θα βελτιώσει την κατάσταση τους. Όταν τα ψάρια έχουν ick τα άσπρα στίγματα δεν είναι τόσα πολλά και δεν καλύπτουν όλη την επιφάνεια του σώματος των ψαριών όπως στην φωτογραφία που μας έστειλες. Σταμάτα την θεραπεία για ick. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω να σου πω για το πως θα συνεχίσεις την θεραπεία στο ενυδρείο σου. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις αλλαγή στο νερό και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις φάρμακο για odinium ενώ το νερό σου έχει μέσα φάρμακο για ick. Ελπίζω κάποιος άλλος να μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εάν όντως είναι Oοdinium (Velvet), το κατάλληλο φάρμακο της ΑΡΙ είναι το General Cure, που είναι συμβατό με το Super ick Cure, μπορείς δηλαδή να το χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα ή παράλληλα, χωρίς να μεσολαβήσει καθαρισμός του ενυδρείου με άνθρακα. Θέλει όμως πολύ καλό αερισμό (οξυγόνωση).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...