Jump to content

Χρυσόψαρο Προσωρινά Σε Γυάλα


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι και εγώ νέα στην παρέα σας. Σήμερα μου έφεραν δώρο ενα χρυσόψαρο (Eggfish-goldfish) μέσα σε γυάλα 8L. Θέλοντας όμως να είμαι σίγουρη οτι θα το φροντίζω όπως πρέπει επισκέφθηκα ένα πετ σοπ για να ρωτήσω για ενυδρείο 30L -διάβασα τα 3/4 των σχετικών αναρτήσεων και των άρθρων σας και ενημερώθηκα. Το πετ σοπ τελικά δεν είχε ενυδρείο και μου υποσχέθηκαν να μου φέρουν ένα την Δευτέρα το πρωί. Μου είπαν επίσης οτι για να το βάλω στο νεο του σπίτι θα χρειαστεί πάνω από μια βδομάδα -μπόλι κτλ κτλ-. Χρειάζομαι όμως βοήθεια για να αντέξει το μικρό μου πλασματάκι μέχρι τότε. Έχω τις εξής απορίες

1. Κάθε πόσο πρέπει να του αλλάζω το νερό αυτές τις μέρες?

2. Ζήτησα να μου δώσουν ενα υγρό το οποίο διαλύει το Χλώριο του νερού της βρύσης αλλά δεν μπήκαν στον κόπο να μου πουν αναλογίες κτλ.

3. Έχετε κάποια άλλη συμβουλή για να με βοηθήσετε? Δυστηχώς δεν έχω κάποιον γνωστό με ενυδρείο για να μου το φιλοξενήσει προσωρινά.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες σωστα θα πρεπει να ειχες καταλαβει οτι δεν ειναι καταλληλο το 30λιτρο για χρυσοψαρο.

Αν ειναι χρυσοψαρο με διπλη ουρα (fancy) θελεις ενυδρειο μηκους 80 εκ κι αν ειναι με μονη ουρα,μ ενυδρειο μηκους 120 εκ. (φυσικα εκει μπορεις να βαλεις και μερικα ακομα χρυσοψαρα. μοιραζεις 30-50 λιτρα για καθε fancy, και 70+ λιτρα για καθε common.

Μη σε παραξενευει το μεγεθος. Τα ψαρια μεγαλωνουν πολυ, Εχεις παρει μωρο κατα πασα πιθανοτητα και σου φαινεται οτι θα χωραει.

Ποσο θα σου κοστισει το 30λιτρο? Μπορει να βρεις κατι πιο μεγαλο στα ιδια λεφτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας. Είναι καταρχήν πολύ θετικό που ενδιαφέρεσαι να προσφέρεις στο ψαράκι σου καλές συνθήκες διαβίωσης και δεν αρκείσαι στη γυάλα. Γνώμη μου είναι να πάρεις ένα ενυδρείο τουλάχιστον 80 λίτρων εάν έχεις το χώρο και την οικονομική δυνατότητα καθώς καλό είναι σε λίγο καιρό να προσθέσεις και συντροφιά στο νέο σου φιλαράκι που την προτιμά από τη μοναξιά. Τώρα όσον αφορά τα ερωτήματά σου, εγώ θα άλλαζα το μισό νερό κάθε μέρα, εννοείται αποχλωριωμένο, (δε γράφει οδηγίες το σκεύασμα που σου δώσανε;-Τι μάρκα είναι; ). Τάιζε με μεγάλη φειδώ καθώς τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά και η αμμωνία μπορεί εύκολα να φτάσει στα ύψη.

Αγόρασε ένα αξιοπρεπές σε μέγεθος ενυδρείο (γνώμη μου όχι κάτω από 80λίτρα) γιατί το 30άρι θα έχει καθαρό όγκο 25 λίτρα περίπου που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για το ψαράκι σου. Εάν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα καλύτερα να το δώσεις για πάντα κάπου αλλού... Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το νέο σου φίλο..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες σωστα θα πρεπει να ειχες καταλαβει οτι δεν ειναι καταλληλο το 30λιτρο για χρυσοψαρο.

Αν ειναι χρυσοψαρο με διπλη ουρα (fancy) θελεις ενυδρειο μηκους 80 εκ κι αν ειναι με μονη ουρα,μ ενυδρειο μηκους 120 εκ. (φυσικα εκει μπορεις να βαλεις και μερικα ακομα χρυσοψαρα. μοιραζεις 30-50 λιτρα για καθε fancy, και 70+ λιτρα για καθε common.

Μη σε παραξενευει το μεγεθος. Τα ψαρια μεγαλωνουν πολυ, Εχεις παρει μωρο κατα πασα πιθανοτητα και σου φαινεται οτι θα χωραει.

Ποσο θα σου κοστισει το 30λιτρο? Μπορει να βρεις κατι πιο μεγαλο στα ιδια λεφτα.

Ρώτησα για τιμές μου πρότεινε ένα με φίλτρο στα 50 ευρώ. Είμαι λίγο άσχετη και δεν ξέρω αν θεωρείτε καλή τιμή ή όχι, απλά με βάση όσα μου εξήγησε αυτό μου φάνηκε το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φθηνότερα σε αυτά τα λίτρα, αλλά το ζήτημα είναι πως δεν αρκούν για το ψαράκι που έχεις. Αν θέλεις να το κρατήσεις υπολόγιζε πάνω κάτω για ένα κομπλέ 100lt περίπου 150€ με όλο τον εξοπλισμό (υπάρχουν καο φθηνότερα αλλά όχι της ίδιας ποιότητας). Όπως και να'χει πρέπει να υπολογίσεις τι χώρο διαθέτεις και τι budget μιας και δυστυχώς είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας και αυτός.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας. Είναι καταρχήν πολύ θετικό που ενδιαφέρεσαι να προσφέρεις στο ψαράκι σου καλές συνθήκες διαβίωσης και δεν αρκείσαι στη γυάλα. Γνώμη μου είναι να πάρεις ένα ενυδρείο τουλάχιστον 80 λίτρων εάν έχεις το χώρο και την οικονομική δυνατότητα καθώς καλό είναι σε λίγο καιρό να προσθέσεις και συντροφιά στο νέο σου φιλαράκι που την προτιμά από τη μοναξιά. Τώρα όσον αφορά τα ερωτήματά σου, εγώ θα άλλαζα το μισό νερό κάθε μέρα, εννοείται αποχλωριωμένο, (δε γράφει οδηγίες το σκεύασμα που σου δώσανε;-Τι μάρκα είναι; ). Τάιζε με μεγάλη φειδώ καθώς τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά και η αμμωνία μπορεί εύκολα να φτάσει στα ύψη.

Αγόρασε ένα αξιοπρεπές σε μέγεθος ενυδρείο (γνώμη μου όχι κάτω από 80λίτρα) γιατί το 30άρι θα έχει καθαρό όγκο 25 λίτρα περίπου που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για το ψαράκι σου. Εάν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα καλύτερα να το δώσεις για πάντα κάπου αλλού... Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το νέο σου φίλο..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αρχικά. Το έχω αγαπήσει το ψαράκι μου με την πρώτη ματιά αλλά θέλω να το βλέπω οτι καλοπερνά μαζί μου και όχι το αντίθετο. Δυστηχώς μένω σε μικρό διαμέρισμα, ο χώρος είναι το ένα θέμα, Τώρα απο πλευράς οικονομικών διαθέτω γύρω στα 50-60 ευρώ αυτή την στιγμή. Θα ήθελα να κάνω οτι μπορώ για να το κρατήσω όμως. Η μάρκα του σκευάσματος είναι sera aquatan. Τους τηλεφώνησα να τους ρώτησω για αναλογίες -αφού απο μόνοι τους δεν ενδιαφέρθηκαν να μου πουν- αλλά η απάντηση τους δεν μου φάνηκε αξιόπιστη. Μου είπαν να βάζω στο νερό 1-2 σταγόνες.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία του sera aquatan που έχω λέει 5 ml για 20 λίτρα, άρα νομίζω για τα 8 λίτρα είναι περίπου 2 ml. Έχω διαβάσει ότι δεν πειράζει και αν πέσει λίγο παραπάνω, το θέμα είναι να μην βάλεις λιγότερο από όσο πρέπει. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ: http://cdn.sera.de/fileadmin/gbi/03030_03040_03050_03060_03088_03080_sera_aquatan_2012-03_INT.pdf αναφέρει 5ml ανά 20 λίτρα νερού. Στα μεγαλύτερα μπουκάλια γράφει 10ml ανά 40 λίτρα νερού που είναι το ίδιο. Το καπάκι για τις συσκευασίες από 100ml και πάνω είναι χωρητικότητας 10ml.. Οπότε, παίρνεις μια σύριγγα και βάζεις 1ml για κάθε 4 λίτρα που θα αλλάζεις, εάν ακολουθήσεις τη συμβουλή μου για αλλαγή μισού νερού/ημέρα. Τώρα με σταγόνες δε μπορώ να υπολογίσω πόσα ml είναι. Αν όμως έχεις συσκευασία των 100ml+ υπολόγισε το 1/10 του καπακιου! ;) Ελπίζω να βοήθησα.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρείο εάν και μόνο εάν δεν βάλεις ποτέ άλλο ψαράκι μέσα, μπορώ σε πμ να σου προτείνω ένα 40λιτρο που έχει 39€ ή 60άρι της ίδιας εταιρείας στα 55€ που έπεσε στην αντίληψή μου από κατάστημα στο ίντερνετ. Κύπρο μένεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μη το παρακανουμε αλλα μπορει να γινει αποχλωριωση και χωρις χημικα.

Αν αφησουμε σε ανοιχτο δοχειο το νερο της αλλαγης, το χλωριο εξατμιζεται σε μερικες ωρες. Αν του βαλουμε και αεραντλια γινεται ακομα πιο γρηγορα, και σε 4-5 ωρες ειναι ετοιμο.

Το 1 ml ειναι περιπου 20 σταγονες.

Το ψαρι σου τι ειδος ειναι?

http://www.petgoldfish.net/goldfish-types.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfish#Varieties_of_domesticated_goldfish

Αν δεν ξερεις, βλεπεις να εχει διπλη ή μονη ουρα;?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...