Jump to content

Chocolate Pleco


Pavlos20

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα συνχομπίστες, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ :)

Λοιπόν, εδώ και περίπου ένα χρόνο μια φίλη, μου χάρισε έναν πλέκο, άγνωστου είδους αφού δεν ήταν σχετική με τα ενυδρεία. Τότε ήταν περίπου 3-4 εκ. Σήμερα πλέον έχεις φτάσει τα 16εκ. και έχει γίνει ένα πανέμορφο ψάρι.

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρω με τίποτα πληροφορίες για τον πλέκο μου, αφού δεν ξέρω το είδος του. Το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω είναι να τον παρομοιάσω με ένα είδος, που κοινά ονομάζεται chocolate pleco. Όμως δεν έχω καταφερει να βρώ την επιστημονική του ονομασία, αν όντως είναι chocolate pleco. Ενα ακόμα θέμα είναι πως από ότι διάβασα σε ξένα φόρουμ, συχνά οι chocolate pleco μπερδεύονται με τους comon albino pleco. Επειδή δεν έχω πρόχειρη φωτό, θα σας βάλω ένα βίντεο από το διαδύκτιο με την οποία είναι ίδιος.

Καλώς σας βρήκα και πάλι!

http://www.youtube.com/watch?v=kA9OzEW0H1g

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το δικό σου ψαράκι για να σε βοηθήσουν τα παιδιά στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Εγω δε μπορω να σε βοηθήσω σε αυτο που ρωτάς αλλα θα σου ζητήσω να μας πεις λίγα λόγια για το ενυδρειο σου. Μπες στην κατάλληλη κατηγορία και κανε μας μια παρουσίαση αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Μόλις γυρίσω στο σπίτι και βρω λίγο χρόνο, θα κάνω και την παρουσίαση και θα ανεβάσω και φωτό από τον πλέκο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, επιτέλους σας παραθέτω φωτογραφίες από τον πλέκο μου

http://s1089.photobucket.com/user/pavlos15/media/IMG_4134.jpg.html?sort=3&o=8

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο πλέκο είναι στην οικογένεια pterygoplichthys και είναι μάλλον joselimaianus ή gibbiceps!Μάλλον!και είναι σε αλφική μορφή!

Ψάξε τους λίγο και τους δυο και δες ποίος είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου, θα ψάξω να βρω ομοιότητες... Πάντως, πρέπει να είναι albino αφού το ματι του είναι κοκκινο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...