Jump to content

Bαψιμο Ή Οχι;


Sturm

Recommended Posts

Προσωπικά προτιμώ λαδομπογιά. Τέλειο αποτέλεσμα, αν πέσει νερό δε χαλάει σε αντίθεση με το πλαστικό που γίνεται άθλιο. Όταν θες να το ξεβάψεις απλά τραβάς από μια γωνία σταθερά και βγαίνει σα σεντόνι, χωρίς να λερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εγω χρησιμοποιω πλαστικο χρωμα,συμφωνω απολυτα με την επιλογη του Φωτη.Ουτε καν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι τοσο ευκολα μπορεις να αφαιρεσεις τη λαδομπογια.

Next time :D

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου είχε περάσει, μέχρι που χρειάστηκε να το κάνω.

Θυμάσαι το ενυδρείο της γιάφκας πως είχε γίνει από τη μούφα που έχανε; 3 φορές το βάψαμε και το χάλι δε μαζευόταν. Λαδομπογιά και πάσης Ελλάδος άμα λάχει να ούμε.... :bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου είχε περάσει, μέχρι που χρειάστηκε να το κάνω.

Θυμάσαι το ενυδρείο της γιάφκας πως είχε γίνει από τη μούφα που έχανε; 3 φορές το βάψαμε και το χάλι δε μαζευόταν. Λαδομπογιά και πάσης Ελλάδος άμα λάχει να ούμε.... :bigemo_harabe_net-130:

Θυμαμαι....και το ενυδρειο θυμαμαι....................

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πολυ απλο......περνεις ενα ψεκαστηρι απο παλιο azax η απο οτιδηποτε αλλο spray το γεμιζεις νερο και ριχνεις μεσα μιση κουταλια(μικρο κουταλακι) ava για τα πιατα. ψεκαζεις το γυαλι ολο (ριξε πραμα μην το φοβασαι ).βγαζεις το χαρτι απο το αυτοκολλητο το βαζεις πανω στο γυαλι.δεν κολλαει μπορεις να το κουνας αριστερα δεξια με μεγαλη ευκολια ,,ετσι εχεις την δυνατοτητα να το τοποθετησεις και μετα με μια φαλτσετα να το κοψεις ακριβος στα μετρα της πλατης του ενυδρειου.μολις το κοψεις και ειναι ακριβως εκει που το θελεις απλα περνεις μια καρτα, τηλεκαρτα πχ,, και σπρωχνεις φουσκανες και νερα απο το κεντρο του αυτοκολλητου πρως την ακρη....(μην λυπηθεις το σαπουνονερο,ριξε πραμα)Α ξεχασα να σου πως πρεπει να καθαρισεις το γυαλι πρωτα απο τυχον σκουπιδια.....μετα απο κανα δυο μερα οτι νερο εχει απομεινει μεταξυ γυαλιου και αυτοκολλητου στεγνωνει .και το αυτοκολλητο γινεται βεντουζα. ευκολο νομιζω......το καλο με αυτην την μεθοδο αυτη ειναι οτι γλυτωνεις φουσκαλες, ευκολια στην μετακινηση του αυτοκολλητου ενω δεν εχει στεγνωσει και η ευκολια στο κοψιμο ακριβως στα μετρα του γυαλιου.....ελπιζω να μην σας μπερδεψα.....

Που ησουν αδερφε μου οταν σε χρειαζομασταν; :P Τελοσπαντων και τωρα καλο εχει γινει!

Link to comment
Share on other sites

Οκ πες οτι περνανε 2 χρονια και οχι 2 βδομαδες, βγαινει ευκολα;

Link to comment
Share on other sites

λαδομπογια εννοεις?ευκολα μετα απο 2,3456789 και 10 χρονια βγαινει πανευκολα....με ξυραφι ή την τραβας κανεις μαι αρχη και βγαινουν ολοκληρα κομματια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μετά από 1,5 χρόνο το έβγαλα πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

ναι,κανενα προβλημα το γυαλι ειναι απο τις λιγοτερο πορωδες επιφανειες,αποτελεσμα : βγαινουν τα παντα απο πανω πανευκολα.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω βάψει την πλάτη με μαύρο Spray

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω βάψει την πλάτη με μαύρο Spray

καλη ιδεα.....κανει νερα η φενονται πιτσιλιες απο την μερια που βλεπεις το ενυδρειο?γενικα ειναι μαυρο λειο οπως την πρωτη μερα που βαζεις το πλαστικο απο το petshop?

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου νερά, το πέρασα 2 χέρια μαύρο ματ και είναι τέλειο, 2 μπουκάλια χάλασα.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου νερά, το πέρασα 2 χέρια μαύρο ματ και είναι τέλειο, 2 μπουκάλια χάλασα.

οκ ευχαριστω ......δουλεια για σαββατοκυριακο!!!!!!εχει καιρο που το σκευτομαι αλλα δεν το επερνα αποφαση γιατι δεν ειμουν σιγουρος για το αποτελεσμα!!!!!!!!!!!!!!γιατι σκεφτομουν, οτι ωραιο γινεται κατι οταν το βαφεις,αλλα απο την μερια που φενεται----πως θα ειναι απο πισω???????(ποντιακο???) :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω ......δουλεια για σαββατοκυριακο!!!!!!εχει καιρο που το σκευτομαι αλλα δεν το επερνα αποφαση γιατι δεν ειμουν σιγουρος για το αποτελεσμα!!!!!!!!!!!!!!γιατι σκεφτομουν, οτι ωραιο γινεται κατι οταν το βαφεις,αλλα απο την μερια που φενεται----πως θα ειναι απο πισω???????(ποντιακο???) :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Καλή μόνωση με χαρτοταινία γύρω γύρω να μην λερωθεί κάνα τζάμι και πάνω και κάτω δηλαδή στην βάση του και στο καπάκι και βάρα ελεύθερα :gunsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλα εχει γινει πολυ καλο με το βαψιμο....το προτεινω σε ολους.......βαψιμο με spray !!!!!!!!!!πανευκολο,πανεμορφο,και αντοχη στον χρονο απο οτι βλεπω εδω και ενα μηνα τουλαχιστον(μαλλον θα κρατησει για παντα)......φενεται ιδιο με το χαρτι που δινουν τα petshop ,αλλα ουτε βρεχεται ουτε τσαλακωνει !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε καμια φωτο να δουμε το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...