Jump to content

Aquamediccubicus Vs Eheim Scubacube 165 For Reef


chrism

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούριος στο forum αλλά παλιός στα ενυδρεία.

Μετά από 25 χρόνια συνεχούς ενασχόλησης με τα Ενυδρεία (Κυρίως Δίσκους & reef) και κάνοντας ένα μικρό διάλειμμα ενός έτους, αποφάσισα να ασχοληθώ με τα μικρότερα.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε προβάλλοντας τις απόψεις σας στο δίλημμά μου .

Επίσης στις διαστάσεις που θα ασχοληθώ (γιατί δεν έχω ασχοληθεί άλλη φορά με τόσο μικρά) θα χρησίμευαν το denitrate & η UV ή θα κάλυπτε η συχνή αλλαγή λόγω μεγέθους τις ανάγκες;

Ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες :bigemo_harabe_net-64:

Βασικα ποσα λιτρα περιπου θες να ειναι το ενυδρειο σου?

θα το κανεις με sump?

Με denitrator μην ασχοληθεις καθολου,οπως και με την uv.

Σιγουρα υπαρχουν ενυδρεια που ισως να δουλευουν το δευτερο αλλα ειναι πολυ λιγα.

Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και στηριζεται σε διαφορετικες μεθοδους

Κατα την προσωπικη μου αποψη αυτα που θα σου προσφερει δεν αξιζουν το κοστος αγορας και συντηρησης της.

Καλη επιτυχια και καλη επανοδο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Βασικά όπως κατάλαβες θα ασχοληθώ μεταξύ 130 και 165 λίτρων. όσον αφορά το sump , της Eheim το έχει έτοιμο αλλά της AquaMedic το έχει στην πλάτη και έχει και skimmer πάνω.

Επίσης μία μικρή διαφορούλα είναι και ο φωτισμός όπου η Aqua Medic έχει LED και είναι πιο οικονομικές σε σχέση με τις T5 της Eheim.

Άλλη μία παράμετρος που με απασχολεί είναι πως η Aqua Medic έχει μεγαλύτερη εμπειρία στα θαλασσινά από την Eheim.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια μου δεν κοιταξα τον τιτλο!

Μπηκα κατευθεια να δω τι εγραφες,ειδα και την ερωτηση σου για τις διαστασεις και νομιζα

πως θα πας σε κατι φτιαχτο :bigemo_harabe_net-134:

Δεν εχω χρησιμοποιησει κατι απο τα δυο οποτε να σου πω αν καποιο θα σου βγαλει καποιο προβλημα η' θα ειναι σε κατι

πολυ καλυτερο απο το αλλο.Γενικοτερα θα προτιμουσα τα περισσοτερα λιτρα.

Εριξα μια ματια και για τα δυο και ειναι πολυ κοντινη η κοντρα,τουλαχιστον με τα δικα μου κριτηρια.

Eιναι πολυ ομορφα και τα δυο.

Δεν ξερω ποια θα ειναι η διαφορα συνολικα στο κοστος αλλα Led θα μπορεις να βαλεις και στο eheim.

Απλα θα βγαλεις το καπακι και θα βαλεις ενα φωτιστικο led.

Στην τιμη τι διαφορα εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμή τους είναι ίδια κοίτα αυτό που θα σε βολέψει περισσότερο. Απο θέμα αναβάθμισης, ευκολίας κίνησης, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...