Jump to content

Μια Μινι Δημοσκοπηση Περι Διατροφης


krouser

περι διατροφης...  

17 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

καθώς κοίταγα το φόρουμ σκέφτηκα ότι θα ταν καλό να μαζεύαμε μερικές ερωτησούλες για τις χελώνες μας.

επειδή δεν μπορούσα να βάλω περισσότερες αποφάσισα να τις χωρίσω σε κατηγορίες. το παρών poll είναι περι διατροφής

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα Μάριος....

Λοιπόν να αναλύσω εγώ τις φήφους μου

Πόσες χελώνες :2

Ξεχωριστώ ενυδρείο : έβαλα το ΝΑΙ μιας και απλά το καλοκαίρι μετακομίζουν σε εξωτερικό συντριβάνι

Επανάληψη ταΐσματος : Καθημερινά την Άνοιξη- Φθινόπωρο / ανά 2 μέρες τον χειμώνα

Τύπος τροφής : τόσο πρωτεΐνη, όσο και λαχανικά

Να επισημάνω πως αυτά τα ζώα τα βλέπω κατά τις διακοπές του Πάσχα και του καλοκαιριού, μιας και ζούνε στο νησί μου εδώ και κάτι χρόνια, τις φροντίζουν οι θείοι εκεί, που μετά από τόσα χρόνια που τους εκπαίδευα έχουν γίνει expert...

Mάριο, εσύ δεν θα μας ψηφίσεις...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

με πηρε ο υπνος χθες ρε :P

λοιπον εγω λογω ηλικιας και προωρης αναπτυξης ταιζω περισσοτερο λαχανικα.5-7 μερες την εβδομαδα.η νηστεια μονο καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

επειδη πολλα πετ σοπ συνηθιζουν να δινουν χυμα γαριδες καλο ειναι να μαστε ενημερωμενοι και να αποφυγουμε την παγιδα.

υπαρχουν πολλες συσκευασμενες τροφες υψηλης ποιοτητας να αγορασουμε οπως υπαρχουν και πολλα πετ σοπ να αλλαξουμε :lookatme:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πόσες χελώνες :2

στην ίδια χελωνιέρα

Επανάληψη ταΐσματος : Καθημερινά

Τύπος τροφής : τόσο πρωτεΐνη, όσο και λαχανικά

τους δίνω συγκεκριμένα αυτές τις τροφές, πια είναι η γνώμη σας? προτείνετε μου κάτι καλύτερο! http://postimg.org/image/bs74f6tjr/

Link to comment
Share on other sites

τους δίνω συγκεκριμένα αυτές τις τροφές, πια είναι η γνώμη σας? προτείνετε μου κάτι καλύτερο! http://postimg.org/image/bs74f6tjr/

εγω τους δινω :

tropical biorept

dajana gammarus sticks

sera reptil raffy(αυτη που δινεις και εσυ..)

tetra reptomin

της zoomed η οποια εχει 2-3

της nutrafin max εχω βρει μια φορα

το κακο ειναι οτι στα πετ σοπ δυσκολα βρισκεις..να παρω 2-3 δεν το κανω γιατι θα μου ληξουν οποτε οτι βρω..

θα μου πεις τωρα..και εμπιστευεσαι καθε τροφη? οχι αλλα προς το παρον δεν μου εχει τυχει κατι περιεργο..

παντως αν κανεις μια αναζητηση στο ιντερνετ σιγουρα θα βρεις να παραγγειλεις

πλακα πλακα θα ξεμεινω σε λιγες μερες.. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα πρόσφατα σε πετ σοπ, "ειδικό" στα ερπετά και μου είπανε οτι οι γαρίδες και τα στικ λαχανικών δεν φτάνουν για τη διατροφή της χελώνας και χρειάζεται και μια πλήρη τροφή, σαν αυτή http://zoomed.com/Library/ProductDBImages/aquaticturtlegrowth.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το stick είναι σχεδόν το ίδιο πράμα, με άλλη μορφή...... απλά κάποιες εταιρίες τα βγάζουν σε άλλη μορφή (pellet, stick, granulat) και με διαφορετική σύσταση και σύνθεση (με περισσότερη υγρασία ή όχι, περισσότερη πρωτεΐνη κ.α)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...