Jump to content

"τρύπες" Στην Ουρά Του Μονομάχου


Recommended Posts

Ωραία, πότε να κάνω τώρα αλλαγή; Να κάνω αύριο ή μπορώ να περιμένω μέχρι το σάββατο που κάνω τις εβδομαδιαίες; Και τάισμα με βιταμίνη πριν ή μετά την αλλαγή;

Άν κάνω αλλαγές πάει πίσω η ολοκλήρωση του στρωσίματος;

Link to comment
Share on other sites

Και δικαιολογείται τόση ατονία του ψαριού από αυτά τα λίγα νιτρώδη; Ή μήπως ήταν πιο ψηλά τις προηγούμενες μέρες και έπεσαν σταδιακά αλλά του έκαναν ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν μέτραγα ΝΟ2 θα έκανα άμεσα αλλαγή, δεν θα περίμενα την εβδομαδιαία. Δε νομίζω η αλλαγή να έχει σχέση με τη βιταμίνη, εφόσον την βάζεις στην τροφή και όχι στο νερό. Για τις αλλαγές έχω ακούσει κι εγώ ότι "πάνε πίσω" τη διαδικασία του στρωσίματος, αλλά αν είναι απαραίτητες τί να κάνουμε; Το στρώσιμο ούτως ή άλλως θέλεις αρκετό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κάνω αλλαγή το πρωί, έριξα και βιταμίνες τώρα στο νερό με σβηστό φως. Θα κάνω και μέτρηση μετά την αλλαγή με το φως του ήλιου να δω τι έγινε. Τις βιταμίνες μετά το άνοιγμα τις βάζουμε ψυγείο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έγραψε ένας συν-φορουμίστας ότι είναι καλύτερα στην τροφή οι βιταμίνες. Κι εγώ τις ίδιες βιταμίνες έχω και δεν θυμάμαι να λένε συντήρηση στο ψυγείο και τις έχω στο ντουλάπι με τα συμπράγκαλα του ενυδρείου. Μήπως να δούμε οι οδηγίες του σκευάσμάτος τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθα πιστα τις οδηγιες των βιταμινων που εχεις αγορασει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λένε σε δροσερό και σκιερό μέρος. Οπότε φαντάζομαι είναι οκ στο ντουλάπι. Για στρες και αρρώστια λέει και στο νερό, έβαλα ακριβώς την αναλογία στα λίτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν πιστεύω τη βελτίωση που έχει το ψάρι από χθες το βράδυ! Κάνουν τόσο καλή δουλειά αυτές οι βιταμίνες τελικά; Έριξα το βράδυ στο νερό μετά το σβήσιμο της λάμπας και σήμερα το ψάρι είναι πολύ ζωηρό. Ούτε αλλαγή δεν έχω κάνει, το μόνο που έκανα ήταν οι βιταμίνες. Είμαι πολύ χαρούμενη, άντε να την γλιτώσει, δε θέλω να χάσω άλλο ψαράκι! :)

Link to comment
Share on other sites

Α! Και άφησα μισάνοιχτο το καπάκι από το βράδυ και η θερμοκρασία έπεσε στους 28, να παίζει και αυτό ρόλο; Σημασία έχει ότι είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα αλλαγή με βακτήρια ξανά και μετά από λίγο μέτρησα αμμωνία και νιτρώδη. Και τα δυο βγήκαν 0 στο φυσικό φως (όπως λέει το τεστ), πόση ώρα το κοιτούσα, δεν υπάρχει αμφιβολία. Και υποψιάζομαι ότι και χθες τα νιτρώδη ήταν μηδέν γιατί στη λάμπα μετά που έβαλα και το σημερινό, άλλαζε ελάχιστα χρώμα. Το ψάρι είναι μες την τρελλή χαρά, δε μπορώ να καταλάβω τι έπαθε και τι το έκανε να συνέλθει τόσο γρήγορα (οι βιταμίνες;). Η ουρά του εξακολουθεί και έχει αυτές τις "τρύπες" που δεν είχε πριν (φαίνονται μόνο αν το κοιτάξεις στο φως του ενυδρείου, ελπίζω να αποκατασταθεί..

Μια τελευταία ερώτηση και ελπίζω να μην σας έχω κουράσει: επειδή δεν έχω ακόμα μέτρηση νιτρικών, υπάρχει η πιθανότητα το ενυδρείο 13 μέρες με ψάρι και ενώ τρέχει μήνα να μην έχει στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συγχρητηρια! Αντε μπραβο τετοια να ακουμε! Ολα παιζουν ρολο και τωρα αυτα τα "ολα " τα ξερεις! Θερμοκρασια, νιτρωδη, βιταμινες! Υπαρχει μια περιπτωση να ειναι αστρωτο αλλα αφου μετρας μηδεν ολα καλα! Απο δω και περα βαλε στις ρουτινες σου την εβδομαδιαια αλλαγη νερου και τις βιταμινες. Απο δω και περα μονο καλα. Περιμενουμε φωτο απο το ανανεωμενο ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, υπάρχει περίπτωση να μην έχει στρώσει το ενυδρείο. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

astra από τις 5/8 που τρέχει, αλλαγή έκανα στις 24/8 πριν βάλω το ψάρι, στις 2/9 και στις 5/9. Από 5/8-23/8 έριχνα φουλ τροφή κάθε μέρα. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν να είναι άστρωτο;

sturm δεν κατάλαβα ότι τις ήθελες άμεσα. Δες αλλαγή:

DSC02463.jpg

DSC02467.jpg

DSC02478.jpg

DSC02479.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κατι στο ψαρακι,μια χαρα μου φαινεται.Απλα για να ειμαστε σιγουροι κανε μετρησεις για να ξερουμε που βρισκομαστε.Βεβαια θα ηθελα και μετρηση νιτρικων,μπορεις να παρεις λιγο νερο απο το ενυδρειο σου και να το πας να στο μετρησουν σε καποιο πετ σοπ,μονο νιτρικα,τα αλλα τα εχεις και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ καλύτερα! Κι εγώ είμαι περίεργη να δω τα νιτρικά. Αλλά σκέφτομαι, δεν υπάρχει πιθανότητα να είναι 0 σε στρωμένο ενυδρείο λόγω των φυτών και της μικρής "ρύπανσης" που προκαλεί ο μονομάχος; Δεν ξέρω, προσπαθώ να καταλάβω σιγά-σιγά πως λειτουργεί το σύστημα. Πάντως απ' όσα ξέρω και με βάση του ιστορικού και των αντιδράσεων του ενυδρείου, νομίζω πως έστρωσε και απλά ο μονομάχος τη γλίτωσε γιατί ήρθε αντιμέτωπος για λίγες μέρες με τα νιτρώδη, στη φάση που άρχισαν να μειώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα πάλι μέτρηση, 5 μέρες μετά, και είναι πάλι 0 και η αμμωνία και τα νιτρώδη. Το ψάρι είναι ακόμα καλύτερα από συμπεριφορά, χρώματα, όλα! Το μόνο που με ανησύχησε είναι που είδα χθες μια τρύπα κανονική στην ουρά. Σχίστηκε αλλά δεν χώρισε τελείως, είναι περίπου στη μέση της πίσω ουράς. Το μόνο που σκέφτηκα είναι η ροή του φίλτρου γιατί το νερό είναι καλό, διατροφή κάνει ακόμα με βιταμίνες, τι άλλο να φταίει; Το έστριψα ξανά προς το τζάμι (το είχα ξαναδοκιμάσει αλλά το γύρισα ευθεία γιατί δε φαινόταν να δουλεύει σωστά, ήταν όλα ακίνητα στο ενυδρείο). Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με βιταμίνες προς το παρόν, δείχνει σα να κλείνει σήμερα και το ψάρι είναι σε μεγάλα κέφια! Θα το συνεχίσω έτσι λίγες μέρες και βλέπουμε, αν συνεχιστεί θα βάλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...