Jump to content

ΖΩΟΤΟΚΑ-ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ


nithom

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

στο ενυδρείο μου εντόπισα ένα νεογέννητο platy.

Μετά από λίγο έγινε τροφή για ένα γκουράμι! :thumbup::D:(

Ήταν το πρώτο μωρό που είδα στο ενυδρείο μου!!! :):hysterical::rasp::thumbup:

Βέβαια υπάρχουν κρυψώνες και διάφορα φυτά.

Τα φυτά όμως δεν έχουν τέτοια ανάπτυξη ακόμα ώστε να προσφέρουν πλήρη κάλυψη σε νεογέννητα.

Έχω διαβάσει ότι μια πολύ καλή λύση είναι το java moss και το ceratophyllum demersum.

Εγώ μένω Κόρινθο, όπου τα pet shops δεν πωλούν αληθινά φυτά.

Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο pet shop στην Αθήνα ώστε να μπορέσω να βρω συγκεκριμένα τα παραπάνω φυτά;

Επίσης έχετε να μου προτείνεται κάποιο φυτό επιφάνειας που ενδεικνυται σε τέτοιες περιπτώσεις;;;

Ευχαριστώ!

:band:

Link to comment
Share on other sites

Η java moss δεμένη σε κάποιο κομμάτι ξύλου καθώς και το ceratophyllum demersum στην επιφάνεια του ενυδρείου και όχι φυτεμένο είναι η τέλεια κρυψώνα για τα μικρά. Μπορείς να τα βρεις εύκολα από κλαδέματα από χομπίστες αν τα ζητήσεις καθώς και στις συναντήσεις του Aquazone. Σε όσα μαγαζιά επίσης διαθέτουν και φυτά για ενυδρεία (δηλαδή σχεδόν όλα) τους κάνεις ερώτηση τηλεφωνικά αν το έχουν διαθέσιμο και περνάς και το παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η java moss δεμένη σε κάποιο κομμάτι ξύλου καθώς και το ceratophyllum demersum στην επιφάνεια του ενυδρείου και όχι φυτεμένο είναι η τέλεια κρυψώνα για τα μικρά. Μπορείς να τα βρεις εύκολα από κλαδέματα από χομπίστες αν τα ζητήσεις καθώς και στις συναντήσεις του Aquazone. Σε όσα μαγαζιά επίσης διαθέτουν και φυτά για ενυδρεία (δηλαδή σχεδόν όλα) τους κάνεις ερώτηση τηλεφωνικά αν το έχουν διαθέσιμο και περνάς και το παίρνεις.

Γιάννη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τώρα αν κάποιος από τους φίλους χομπίστες νομίζει ότι μπορεί να μου δώσει κλαδέματα

και βρίσκεται στην ζώνη των περιοχών Περιστέρι, Χαϊδάρι, Κορυδαλλός, Νίκαια

(σαν πιο εύκολα προσβάσιμες από Κόρινθο),

ευχαρίστως δεκτά!

:thumbup::):band:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...