Jump to content

Κατασκευή Diy Βράχου Θεσ/νικη 13/10


Aiolos

Recommended Posts

εεεεεεεεεεεεεεεε?

χαχχαχαχχ

Τι "καλό" είναι ότι δεν συνεννοηθήκαμε πιο πριν το πως θα το παρουσιάσουμε το θέμα... μας βγήκε αυθόρμητα επί τόπου.

Ποιο καλό δεν είναι το αυθόρμητο από το στημένο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εεεεεε πάντα τέτοια!!! ελπίζω σύντομα να σας φιλοξενήσουμε και στην Αθήνα να μας κάνετε και από κοντά την παρουσίαση!! Τώρα που δεν θα έχετε και τρακ… εεεεεεε τι λέτεεεεεε???? :bigemo_harabe_net-113: :bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες συγχαρητήρια για την παρουσίαση.

Πιο φρόνιμο και σοφό θα ήταν να χωρίζατε τον βράχο σε ωφέλιμο ή όχι.Η λειτουργία του βράχου σε ένα reef ενυδρείο είναι ζωτικής σημασίας για την υγεία του ενυδρείου και έπρεπε να δίνατε πιο πολύ βάση στην λειτουργία και σημασία του ζωντανού βράχου σαν μέσο φίλτρανσης για να καταλάβει ο μέσος χομπίστας τι πρέπει να πετύχει με αυτή την κατασκευή και να μην καταλήξει αυτή στα σκουπίδια.
Ένα από τα χαρακτηριστικά που πρέπει κανείς να αναζητήσει στο βράχο,που θα συμβάλει στη βιολογική ικανότητα φιλτραρίσματος σε μια δεξαμενή,θα ήταν μια καλή και ποικίλη ανάπτυξη των μικροοργανισμών στην επιφάνειά του .Το νερό θα κυκλοφορεί μέσα απο τον βράχο(νόμος Bernoulli)και οι οργανισμοί αυτοί βοηθούν στην κυκλοφορία αυτή(Shimek 2004)θέλουν τούνελ/σήραγγες και όχι μικροσκοπικές τρυπούλες οπότε μην τσιγκουνευτείτε το αλάτι.Ο βράχος που δεν έχει μπεί ποτέ στην θάλασσα είναι φυσιολογικό να μην κουβαλάει τίποτα επάνω του και θα χρειαστεί σίγουρα μπόλιασμα με ώριμο βράχο,γιατί όλα αυτά δεν φυτρώνουν μόνα τους...ούτε τα βακτήρια που θα ρίξετε θα κάνουν δουλειά στην αρχή με όποιον τρόπο και αν αυτά δουλεύουν,ώστε να καταναλώνουν τους ρύπους του νερού.Θέλει πολύ υπομονή...


Ο "μαϊμού" βράχος είναι μεγάλη πληγή για εμάς γιατί πολλά παιδιά έχουν αγοράσει κουραρισμένη σε reef τραγάνα(μεσογειακό βράχο)για ΖΒ...όπως κάποτε είπε ο Ρ.Τ.Barnum"There's a sucker born every minute".Και εγώ δεν ήξερα και την πάτησα...Ο σωστός βράχος είναι πολύ ελαφρύς και πολύ πορώδες.Θα το καταλάβετε αμέσως όταν τον πιάσετε στα χέρια σας.Συνήθως ότι αγοράζεις πολύ φτηνό το πληρώνεις 2πλά...εξάλλου είναι ακριβό χόμπι και πολλοί οι πειρασμοί που υπόσχονται θαύματα.

Η χρήση DIY βράχου σε reef είναι μια επιλογή και έχει πλάκα η δημιουργία και η όλη επεξεργασία αλλά μέχρι να φτάσουμε στα αποτελέσματα που θέλουμε πρέπει να περάσει πάρα πολύς καιρός.Η άνοδος στο pH θα είναι καθημερινό φαινόμενο όπως και επίσης η έκρηξη στην αλκαλικότητα ..πολύ σοβαρό μειονέκτημα όταν το ενυδρείο τρέχει με χαμηλό pH,ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε ειδικά ακριβά τσιμέντα με χαμηλό pH.Πιο σοφό θα ήταν να αγοράσετε νεκρό βράχο.Ακόμα και ο στεγνός βράχος που σκονίζεται μήνες ή και χρόνια σε ένα μπαλκόνι θα ζωντανέψει πολύ πιο γρήγορα από κάτι που δεν μπήκε ποτέ στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά που θα ήταν Άλεξ να ήσουν παρόν και στην εκδήλωση (και όχι μόνο εσύ), ώστε να γίνει και συζήτηση πάνω σε όλα αυτά τα θέματα και να ακουστούν διάφορες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες συγχαρητήρια για την παρουσίαση.

Πιο φρόνιμο και σοφό θα ήταν να χωρίζατε τον βράχο σε ωφέλιμο ή όχι.Η λειτουργία του.............................................................................................

Τα παιδια απλα παρουσιασαν τον τροπο που μπορουμε να κανουμε diy βραχο

και οχι τα μειονεκτηματα-πλεονεκτηματα του σε σχεση με τον κανονικο βραχο....ειτε ειναι αυτος ζωντανος,ειτε ειναι αυτος νεκρος. :bigemo_harabe_net-64:

Σε αυτο αφορουσε το θεμα σε αυτο επικεντρωθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ωραία τα σχόλια σου αλλά θα προτιμούσα να γινόντουσαν Live, αν ήσουν εκεί όπως και αρκετοί άλλοι σίγουρα και η παρουσίαση θα ήταν καλύτερη και το επίπεδο θα ήταν υψηλότερο και το αποτέλεσμα καλύτερο.Το θέμα που γράφεις ''οφέλη του βράχου'' είναι κάτι άλλο και σίγουρα αρκετά ενδιαφέρον.Ίσως θα μπορούσε να γίνει μια παρουσίαση τέτοια μελλοντικά...Το θέμα είναι ότι και να γίνει όπως και να γίνει να υπάρχει συμμετοχή γιατί αλλιώς φωνάζω στο σπίτι μου τον τεο,έρχεται ο αιολος παίρνουμε τηλ τον....κτλ κτλ και συζητάμε και μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη είμαι τυχερός γιατί αυτή την εποχή έχω δουλειά και με πληρώνουν.

Επίσης έχω και μια οικογένεια που μου γεμίζει την ζωή.Τις λίγες ώρες που έχω ελεύθερες τις περνάω ήρεμα και ωραία μακρυά από φόρουμ για να αποφεύγω τέτοιες συγκινήσεις.Γέρασα...

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη είμαι τυχερός γιατί αυτή την εποχή έχω δουλειά και με πληρώνουν.

Επίσης έχω και μια οικογένεια που μου γεμίζει την ζωή.Τις λίγες ώρες που έχω ελεύθερες τις περνάω ήρεμα και ωραία μακρυά από φόρουμ για να αποφεύγω τέτοιες συγκινήσεις.Γέρασα...

Αλεξ χαίρομαι για την δουλειά και για την οικογένεια σου.Ο καθένας μας έχει διάφορα προβλήματα και διάφορες χαρές και σίγουρα θέλει να κάνει κάτι στον ελεύθερο χρόνο του που να τον χαλαρώνει.Νομίζω ότι η συνάντηση μας προσφέρετε για κάτι τέτοιο και δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.Γι αυτό και εγώ προσωπικά όταν μπορώ πάω για να χαλαρώσω και να περάσω καλά 1-2ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Άμα γέρασες εσύ Άλεξ εγώ τι πρέπει να πω? .....ότι έγινα δεινόσαυρος?

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο μενα παιδια πολυ καλο!!!!!!

Την αλλη φορα δεν το χανω με τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...