Jump to content

Αλγες παντου


iliascryptic

Recommended Posts

Παιδια επειδη τα εχω λιγο χαμενα με τις αλγες please βοηθεια για το τι πρεπει να κανω.......post-2098-1171999252_thumb.jpg post-2098-1171999285_thumb.jpg

χρησιμοποιω co2 ph 6.5

gh 10

kh 4

ammonia 0

no2,3 0

φωτισμος μια ωρα το πρωι και 6 ωρες το βραδυ.......... τι να κανω να ελατωσω τις ωρες ......??????μεσα εχω 4 δισκους 10 corrydoras 30 αρλεκινους......... :thumbup::):band:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πως πρεπει να ανεβασεις τις ωρες φωτισμου και να παρεις καποιο ειδικο φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο να το παρεις για να μην εχεις αλγη το εχω κανει κι εγω και εχω δει καλο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν πρέπει να πανικοβάλεσε,Πες μας τι λάμπες έχεις πόσα βατ έχεις,τα νιτρικά σου για να είναι 0 κάτι δεν πάει καλά με την βιολογία σου.Επίσης τι φωσφορικά έχεις.Πόσο και ρό τρέχει το ενυδρείο σου;

Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης των αλγεών είναι οι αλλαγές του νερού 30% μία φορά την εβδομάδα.Στην περίπτωση σου κάνε μια μεγάλη αλλαγή ξαναμέτρα και πες μας αποτελέσματα.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4469

και επιπλέον πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και τι πρόγραμμα συντήρησης;

Welcome to bba (black beard algae) club!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4469

και επιπλέον πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο και τι πρόγραμμα συντήρησης;

Welcome to bba (black beard algae) club!

Kαλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον!!σιδηρο και λιπασμα χρησιμοποιω της εταιρειας floreal καθε βδομαδα την δοση που γραφει ο κατασκευαστης της , οπως εγραψα και πριν εχω μπουκαλα co2, απο λαμπες εχω δυο της aqua-glo 30w η μια, και δυο τις εταιρειας hobby 3400 kelvin και γραφει και κατι αλλο που λεει luminous intensity 1400 lm plant light........ το ενυδρειο ειναι 600 λιτρα,εχω γυρω στα 12 φυτα μεσα,cryptocoryne ,anubias,echinodorus ttricolor,hygrophilla guanensis,anubias nana bonzai,nomaphila slamensis parvifolla.

Τυρφη δεν χρησιμοποιω ,Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό μου δεν ξερω γιατι δεν ξερω πως να το μετρησω??? :band::thumbup: ουτε πως PO4 (φωσφορικά),..........το ενυδρειο τρεχει 4-5 μηνες εχω 4 δισκους 30 αρλεκινους και 10 corrydoras και ισως αρκετα σαλιγκαρια......οι λαμπες αναβουν απο 0700-0800 για να φανε πρωινο τα ψαρια :hysterical: και απο 1800-0000.Mηπως χρειαζεται παραπανω????γιατι ως απαντηση στο post μου ο Black Tetra μου προτεινε κατι τετοιο με καποι φαρμακο.....

παιδια βοηθηστε!!!!!!!!!!!! :thumbup::) ευχαριστω.......!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ νιτρατ 5 mg/lit

nitrit 0 mg/lit

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ενημερωσω οτι αλλαγες νερου κανω καθε 15 μερες ενα 20 % μεχρι να παρω το μηχανισμο αντιστροφης οσμοσης (την παρασκευη που ερχεται) οταν κανω την αλλαγη το gh ανεβαινει 2 μοναδες απο 6 που ειχα τωρα εχω φτασει σε σημειο να εχω 11 ......... :) δεν ξερω αν ειναι καλο γιατους δισκους μου αυτο το νουμερο αλλα με την αντιστροφη οσμοση θα λυθει και αυτο το προβλημα συν ολα τα καλα που κανει ........ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

??????????????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 60 watt για 600 λίτρα. Το φως είναι πολύ λίγο ακόμα και για φυτά αργής ανάπτυξης. Πρέπει να προσθέσεις φωτισμό. Επίσης να ρυθμίσεις τη φωτοπερίοδο σε 10 συνεχόμενες ώρες. Η άλγη είναι bba αλλά σε πρώιμο στάδιο. Αν τη χτυπήσεις τώρα μπορεί να φύγει. Σε πρώτη φάση μπορείς να ψεκάσεις excel ή οξυζενέ πάνω της και να δεις τι γίνεται. Αν έχει καλύψει ολόκληρο το φύλλο το κόβεις και το πετάς.

Για το διαλυμένο CO2 που έχεις συμβουλέψου τον πίνακα CO2/pH/KH. Θα πάρεις μια ένδειξη. Το πρόγραμμα συντήρησης θα πρέπει να αλλάξει. Μάλλον ταίζεις αρκετά παρότι έχεις λίγα ψάρια και μάλλον το οργανικό φορτίο είναι αρκετό. Από εκεί τρώει αυτού του είδους η άλγη. Φρόντισε να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού και συχνότερα. Μπορείς παράλληλα να προσθέσεις φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λεει ο Black Tetra κι εγω ειχα παρει ενα ιδιο φαρμακο και ειδα σε καμια εβδομαδα απο το ενυδρειο μου καλη βελτιοση αν δε το εχεις να το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 60 watt για 600 λίτρα. Το φως είναι πολύ λίγο ακόμα και για φυτά αργής ανάπτυξης. Πρέπει να προσθέσεις φωτισμό. Επίσης να ρυθμίσεις τη φωτοπερίοδο σε 10 συνεχόμενες ώρες. Η άλγη είναι bba αλλά σε πρώιμο στάδιο. Αν τη χτυπήσεις τώρα μπορεί να φύγει. Σε πρώτη φάση μπορείς να ψεκάσεις excel ή οξυζενέ πάνω της και να δεις τι γίνεται. Αν έχει καλύψει ολόκληρο το φύλλο το κόβεις και το πετάς.

Για το διαλυμένο CO2 που έχεις συμβουλέψου τον πίνακα CO2/pH/KH. Θα πάρεις μια ένδειξη. Το πρόγραμμα συντήρησης θα πρέπει να αλλάξει. Μάλλον ταίζεις αρκετά παρότι έχεις λίγα ψάρια και μάλλον το οργανικό φορτίο είναι αρκετό. Από εκεί τρώει αυτού του είδους η άλγη. Φρόντισε να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού και συχνότερα. Μπορείς παράλληλα να προσθέσεις φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Λαβε σοβαρά τα παραπάνω και αγόρασε ένα τεστ για ΡΟ4. Καλώ είναι να διώξουμε την άλγη με διάφορα σκευάσματα. Αλλά αν δεν βρούμε την αιτία που δημιουργεί την άγλη θα ξανάρχεται συνεχεία και έτσι δημιουργείς μόνος σου ένα φαύλο κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Λαβε σοβαρά τα παραπάνω και αγόρασε ένα τεστ για ΡΟ4. Καλώ είναι να διώξουμε την άλγη με διάφορα σκευάσματα. Αλλά αν δεν βρούμε την αιτία που δημιουργεί την άγλη θα ξανάρχεται συνεχεία και έτσι δημιουργείς μόνος σου ένα φαύλο κύκλο.

Συμφωνω, επιπλεον αν έχεις PO4 το CO2 που θα βρεις δεν θα είναι σωστό.

Βρες τον λόγο που έχεις άλγη αλλιώς με τόσα χημικά θα καταντήσεις ο μικρός μάγος μέρλιν (παθών)

Link to comment
Share on other sites

διαβασε την κατηγορια αλγες γλυκου νερου καθως και τα πολυτιμα αρθρα του istellas

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 60 watt για 600 λίτρα. Το φως είναι πολύ λίγο ακόμα και για φυτά αργής ανάπτυξης. Πρέπει να προσθέσεις φωτισμό. Επίσης να ρυθμίσεις τη φωτοπερίοδο σε 10 συνεχόμενες ώρες. Η άλγη είναι bba αλλά σε πρώιμο στάδιο. Αν τη χτυπήσεις τώρα μπορεί να φύγει. Σε πρώτη φάση μπορείς να ψεκάσεις excel ή οξυζενέ πάνω της και να δεις τι γίνεται. Αν έχει καλύψει ολόκληρο το φύλλο το κόβεις και το πετάς.

Για το διαλυμένο CO2 που έχεις συμβουλέψου τον πίνακα CO2/pH/KH. Θα πάρεις μια ένδειξη. Το πρόγραμμα συντήρησης θα πρέπει να αλλάξει. Μάλλον ταίζεις αρκετά παρότι έχεις λίγα ψάρια και μάλλον το οργανικό φορτίο είναι αρκετό. Από εκεί τρώει αυτού του είδους η άλγη. Φρόντισε να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού και συχνότερα. Μπορείς παράλληλα να προσθέσεις φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Eυχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!!οι λαμπες που εχω ειναι 4 επι 30 watt....πηγα σημερα στο μαγαζι που αγοραζω ενυδρειακα προιντα και προτεινε να ριξω καποιο απο την σειρα Flοurish και να εχω το ενυδρειο οσο πιο λιγες ωρες με φως μπορω, ακομη και 4 μερες κλειστο μου προτεινε...... :thumbup::):band: μονο για ταισμα να το αναβω...........εδω μου λετε να αυξησω τις ωρες(10 ωρες αναμενο)οταν εχει καποιος στο ενυδρειο του ι αλγες τελικα για να μου φυγει και η απορια πρεπει να ελατωνει τον φωτισμο η να τον αυξανει?? ........ :(:hysterical::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ο φωτισμός σου είναι πολύ χαμηλός. 120 watt σε 600 λίτρα ίσα που βλέπεις τα ψάρια. Αυτό σημαίνει ανάπτυξη φυτών ελάχιστη και αύξηση της άλγης.

Υπάρχει μια λογική σε αυτό που λέει το μαγαζί. Θα κόψεις το φως, θα σταματήσει εντελώς η ανάπτυξη (ειδικά με το 4ημερο blackout), η άλγη θα φουντώσει κι άλλο, θα τα πάρεις στο κρανίο και θα πετάξεις τα φυτά και θα πας να αγοράσεις άλλα χωρίς άλγη! Συνηθίζεται...

Το πρόβλημα σου είναι έλλειψη φωτισμού, χαμηλό CO2 και ανισορροπία στη λίπανση. Μην ψάχνεις για έτοιμες λύσεις διάβασε λίγο τις σχετικές κατηγορίες (έχουν γραφτεί πάρα πολλά) για να καταλάβεις πως λειτουργούν τα φυτεμένα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ο φωτισμός σου είναι πολύ χαμηλός. 120 watt σε 600 λίτρα ίσα που βλέπεις τα ψάρια. Αυτό σημαίνει ανάπτυξη φυτών ελάχιστη και αύξηση της άλγης.

Υπάρχει μια λογική σε αυτό που λέει το μαγαζί. Θα κόψεις το φως, θα σταματήσει εντελώς η ανάπτυξη (ειδικά με το 4ημερο blackout), η άλγη θα φουντώσει κι άλλο, θα τα πάρεις στο κρανίο και θα πετάξεις τα φυτά και θα πας να αγοράσεις άλλα χωρίς άλγη! Συνηθίζεται...

Το πρόβλημα σου είναι έλλειψη φωτισμού, χαμηλό CO2 και ανισορροπία στη λίπανση. Μην ψάχνεις για έτοιμες λύσεις διάβασε λίγο τις σχετικές κατηγορίες (έχουν γραφτεί πάρα πολλά) για να καταλάβεις πως λειτουργούν τα φυτεμένα ενυδρεία.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...